ABC leasingu
6 gru 2016 14:42
Każda decyzja inwestycyjna w ramach prowadzonej działalnoci gospodarczej wišże się cile ze znalezieniem ródeł jej finansowania. Inwestor ma do wyboru różne metody zasilania finansowego swojego przedsięwzięcia, np.: rodki własne, pożyczka, rozszerzenie spółki o nowych inwestorów, emisja akcji, kredyt bšd leasing. Uzyskanie dóbr inwestycyjnych łšczy się z koniecznociš zaangażowania znacznych rodków, przy czym tytuł własnoci schodzi na plan dalszy wobec możliwoci uzyskania ekonomicznego władania tymi dobrami. Oznacza ona trwałe użytkowanie dóbr w prowadzonej przez siebie działalnoci i uzyskiwanie z tego tytułu dochodów.
LEASING to przekazanie przez leasingodawcę (firmę leasingowš) rodka trwałego leasingobiorcy (klientowi) do użytkowania w zamian za okrelone opłaty, uiszczane zwykle w cyklach miesięcznych, zwane czynszami lub ratami leasingowymi.
Leasingobiorcš może być w zasadzie każdy, jednak ze względu na przepisy podatkowe korzystajš z leasingu tylko podmioty prowadzšce działalnoć gospodarczš. W myl tej definicji leasing jest sposobem na używanie rzeczy i pobieranie z niej pożytków przez leasingobiorcę niebędšcego jej włacicielem.
Leasing operacyjny a finansowy
Umowy leasingu operacyjnego proponowane przez większoć firm leasingowych sš to umowy na czas okrelony, gdzie leasingowany sprzęt zaliczony zostaje do majštku leasingodawcy.
W leasingu finansowym przedmiot jest zaliczany zawsze do składników majštku leasingobiorcy.
Dla leasingobiorcy kosztami uzyskania przychodu sš:
Đ w leasingu operacyjnym:
Ľ wpłata poczštkowa
Ľ wszystkie czynsze miesięczne
Ľ ubezpieczenie przedmiotu i koszty eksploatacyjne
Đ w leasingu kapitałowym:
Ľ częć odsetkowa czynszów miesięcznych
Ľ amortyzacja
Ľ ubezpieczenie i koszty eksploatacyjne
Procedura zawarcia umowy leasingowej
Procedura zawarcia umowy jest bardzo prosta. Przyszły leasingobiorca dokonuje wyboru przedmiotu dostawy i dostawcy. Po ustaleniu warunków sprzedaży zgłasza się do firmy leasingowej z propozycjš zawarcia umowy. W przypadku podpisania umowy firma leasingowa nabywa od dostawcy przedmiot leasingu, a następnie oddaje go w użytkowanie leasingobiorcy. Podkrelić przy tym należy, iż wybór dostawcy i przedmiotu leasingu należy wyłšcznie do leasingobiorcy. Bardzo ważne jest również to, że ciężar formalnoci zwišzanych z zawarciem umowy przejmuje firma leasingowa, często zawierajšc całš transakcję w siedzibie leasingobiorcy, co jest oczywistš wygodš.