ăKsišżka na przestrzeni dziejówÓ w Muzeum Drukarstwa
6 gru 2016 14:45
30 marca w Muzeum Drukarstwa Warszawskiego miała miejsce wyjštkowa uroczystoć: promocja monografii prof. Barbary Bieńkowskiej ăKsišżka na przestrzeni dziejówÓ. Jej współorganizatorem Đ wraz z Muzeum Đ było Centrum Edukacji Bibliotekarskiej, Informacyjnej i Dokumentacyjnej, które ksišżkę wydało. Promocja zgromadziła liczne grono specjalistów zwišzanych z ksišżkš, bibliotekoznawstwem, historiš kultury i ruchem wydawniczym oraz przedstawicieli mediów, których z trudem pomieciła reprezentacyjna sala Muzeum Đ Salon Warszawskiego Wydawcy. Głównymi bohaterami uroczystoci byli autorka ksišżki oraz jej współpracownicy, którym ta pozycja zawdzięcza swój ostateczny kształt: Elżbieta Maruszak Đ ekspert z Biblioteki Instytutu Informacji Naukowej i Studiów Bibliologicznych UW, autorka tekstów pomocniczych, Andrzej Tomaszewski Đ twórca układu typograficznego, a także Włodzimierz Wisła, dyrektor Drukarni Naukowo-Technicznej/Oddziału PAP, gdzie z pietyzmem wydrukowano tę interesujšcš pozycję. Jest to monografia przedstawiajšca dzieje ksišżki od wynalezienia pisma do końca lat 80. ubiegłego wieku; obszerne jej omówienie zamiecilimy w Poligrafice nr 12/2005.
Na wstępie prof. dr hab. Marcin Drzewiecki, dyrektor CEBID Đ wydawcy ksišżki Đ krótko przedstawił tę placówkę obchodzšcš włanie 50-lecie istnienia; zamiast uroczystych celebracji jubileuszu postanowiono wydać ksišżkę prof. Bieńkowskiej, co z pewnociš pozostanie trwalszym wiadectwem dokonań CEBID i jego działu wydawniczego. Celem podstawowym wydania ksišżki było, jak to okrelił prof. Drzewiecki, pragnienie, aby dydaktycznie i edukacyjnie trafić do ludzi młodych, którzy Đ wychowani w epoce Internetu Đ patrzš na ksišżkę jak na przestarzałe narzędzie. Potwierdzeniem, że udało się ten cel zrealizować, jest z pewnociš nagroda, którš przyznano ăKsišżce na przestrzeni dziejówÓ podczas tegorocznych marcowych targów Edukacja XXI za wartoci merytoryczne i edukacyjne oraz poziom edytorski. Monografia zostala nagrodzona w kategorii ksišżek pomocniczych dla nauczyciela.
Swoje wystšpienie dyrektor Drzewiecki zakończył podziękowaniami dla autorki oraz jej współpracowników: E. Maruszak i A. Tomaszewskiego, którym wręczył pamištkowe dyplomy. Dziękował także Drukarni Naukowo-Technicznej za bardzo dobrš współpracę i osobiste zainteresowanie dyrektora Wisły tš produkcjš.
Laudację dzieła wygłosił prof. Edward Potkowski podkrelajšc, że ksišżka porzšdkuje i systematyzuje ogrom wydarzeń i faktów z dziejów nie tylko ksišżki, ale i kultury, obejmujšcy okres ponad 5000 lat. Jest to rezultatem zarówno erudycji autorki, jak i odwagi badawczej Đ prof. Bieńkowska podjęła zmagania z tym olbrzymim materiałem i wyszła z nich zwycięsko. Klarowny, precyzyjny układ dzieła i jego literacki język sprawiajš, że jest to ksišżka do czytania i do oglšdania, czemu sprzyja ciekawy materiał ilustracyjny, czasem nieznany nawet specjalistom. Został on wietnie wkomponowany w całoć monografii, stanowišc jednoczenie rozszerzenie treci i komentarz do niej, co jest wielkš zasługš Andrzeja Tomaszewskiego, który dokonał także wyboru ilustracji.
Profesor Barbara Bieńkowska wyraziła podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do powstania ksišżki, a także gociom przybyłym na promocję. Stwierdziła również, że zwłaszcza cieszy jš dyskusja o tym, czego nie ma w ksišżce (zainicjował jš prof. Potkowski) Đ to jest włanie cel: dzieło budzi niedosyt, ciekawoć. Stanowi tylko szkielet, który każdy może wypełnić swojš wiedzš, studiami.
Na koniec zabrał głos Włodzimierz Wisła, dyrektor DNT przypominajšc o ponad 50-letniej tradycji tej drukarni. Obecnie wykonuje ona wyłšcznie ksišżki; jest ich bardzo dużo: ok. 6 mln egzemplarzy i ok. tysišca wydań rocznie. Jednakże ta ksišżka jest szczególna Đ mówił dyrektor Đ takie pozycje drukuje się bardzo rzadko. To przyjemnoć i zaszczyt dla drukarni.
Spotkanie zakończyły ożywione dyskusje w kuluarach, przy lampce wina, którš wzniesiono toast za pomylnoć ksišżki i wszystkich jej twórców.
Poligrafika, która jest patronem medialnym Muzeum Drukarstwa Warszawskiego, patronowała także tej uroczystoci. IZ