Ambitne plany Fujifilm
6 gru 2016 14:44
7 wrzenia br. firma Fujifilm zorganizowała w Londynie konferencję prasowš dla przedstawicieli europejskich pism o tematyce poligraficznej. Była ona powięcona wprowadzeniu na rynek dwóch rodzajów bezodczynnikowych płyt CtP oraz planom rozbudowy holenderskiej fabryki w Tilburg o drugš linię produkcyjnš.
Po zwyczajowej prezentacji przedstawicieli firmy Fujifilm, zarówno europejskich, jak i tych przybyłych z Japonii, Hiroshi Saigusa, dyrektor zarzšdzajšcy Fuji Photo Film UK omówił plany rozwoju firmy. A sš one ambitne. W najbliższych latach największy nacisk zostanie położony na poszerzenie portfolio produktów z zakresu prepress Đ Fujifilm zamierza powiększyć swój udział rynkowy w technologii CtP, a także w zwišzku z przejęciem firmy Sericol rozszerzyć działalnoć w zakresie sitodrukowych farb UV. Wspólnie z Epsonem planowany jest rozwój proofingu cyfrowego, a we współpracy z firmš Xerox Đ druku na żšdanie.
Płyty Fujifilm docelowo produkowane będš w 4 fabrykach: macierzystej w Yoshida (Japonia), w Greenwood (USA) Đ linię do produkcji płyt otwarto tam w sierpniu ubiegłego roku, w Tilburg (Holandia), w której od lipca br. powstaje druga linia produkcyjna oraz w Suzhou (Chiny) Đ oddanie tej inwestycji planowane jest na marzec 2007.
Podczas konferencji sporo uwagi powięcono rozbudowie holenderskiej fabryki; w niej włanie produkowane będš offsetowe płyty CtP, które do tej pory musiały być importowane do Europy. Jest to odpowied firmy Fujifilm na wzrastajšce potrzeby rynku Đ dzięki tej inwestycji chce ona usprawnić i przyspieszyć dostawy, a także rozszerzyć dostępnoć i ofertę płyt.
O tym, że jest to decyzja uzasadniona wiadczy fakt, że obecnie w Tilburg produkcja płyt trwa 24 godziny na dobę przez cały rok. Fujifilm podkrela również, że sukcesywnie spada zapotrzebowanie na płyty konwencjonalne na korzyć płyt CtP.
Druga linia produkcyjna powstanie obok już istniejšcej i pełnš parš ruszy w padzierniku 2006 r. Jej budowa pochłonie 40 milionów euro Đ będzie to największa inwestycja w Europie po oddanej w 1991 r. holenderskiej fabryce.
Keith Dalton, dyrektor działu Fujifilm Graphic Systems UK z nieskrywanš dumš zapowiedział wprowadzenie na rynek dwóch rodzajów bezodczynnikowych płyt CtP. Noszš one tymczasowe nazwy: Brillia PRO-T Đ bezodczynnikowa płyta termiczna oraz Brillia PRO-V Đ płyta niewymagajšca obróbki chemicznej przeznaczona do systemów UV.
Płyty te przez wyeliminowanie obróbki chemicznej pozwalajš nie tylko na redukcję kosztów i czasu przygotowania formy drukowej, ale także sš bardziej przyjazne rodowisku. Szybkoć wykonania formy drukowej wzrasta dwukrotnie, możliwe jest uzyskanie większych nakładów (Brillia PRO-T do 100 000 odbitek, Brillia PRO-V nawet do 200 000 odbitek bez wygrzewania, konieczne jest tylko zagumowanie płyty). Co więcej, Brillia PRO-V umożliwia drukowanie agresywnymi farbami UV bez koniecznoci wygrzewania płyty.
Czas nawietlania płyty zbliżony jest do czasu, w jakim nawietlane sš dotychczas stosowane płyty CtP. Co warte podkrelenia, płyty Brillia PRO będzie można stosować w większoci nawietlarek po dokonaniu nieznacznych modyfikacji.
Gamę Brillia PRO stworzono w oparciu o nowš technologię MultiGrain, która znacznie poprawia równowagę wodno-farbowš w procesie drukowania; wprowadzono też nowš emulsję, umożliwiajšcš stosowanie rastrów FM oraz hybrydowych. Możliwe jest reprodukowanie punktów w zakresie 1-99% przy 200 lpi (rastry konwencjonalne) oraz 300 lpi (rastry FM i hybrydowe). Płyty Brillia PRO-T będš dostępne od stycznia 2006 r., natomiast Brillia PRO-V od 2007 r. AN