ăWielkie rozpakowanieÓ u Braci Henn
6 gru 2016 14:42
4 grudnia ub.r. w podwarszawskiej Wolicy odbyło się uroczyste otwarcie nowej siedziby firmy Bracia Henn. W ăWielkim rozpakowaniuÓ, jak sami nazwali tę uroczystoć szefowie firmy, wzięli udział: przedstawiciele MAN Roland z prezesem Gerdem Finkbeinerem na czele, Brder Henn Đ austriackiej spółki-matki, będšcej włacicielem Braci Henn, reprezentanci pozostałych dostawców (m.in. firm Fuji, Lscher, Wohlenberg), klienci i dziennikarze z prasy branżowej oraz szefowie i pracownicy Braci Henn. Nowa siedziba została wyposażona w nowoczesne studio demonstracyjno-szkoleniowe, w którym zainstalowano m.in. arkuszowš maszynę offsetowš Roland 300, pełnš linię CtP firmy Fuji oraz urzšdzenia z zakresu obróbki końcowej.
Przed rozpoczęciem oficjalnych uroczystoci odbyła się konferencja prasowa z udziałem Gerda Finkbeinera, prezesa MAN Roland; Wolfganga Henna, członka zarzšdu Brder Henn oraz Tadeusza
Figurskiego i Grzegorza Zalewskiego Đ członków zarzšdu Braci Henn. W słowie wstępnym Gerd Finkbeiner (wywiad z nim opublikowalimy w zeszycie listopadowym Đ SS) podkrelił fakt, że inwestycja w nowoczesnš siedzibę w Polsce ze strony MAN Roland, właciciela Brder Henn, wiadczy o ogromnym znaczeniu rynku polskiego w działalnoci firmy. Prezes MAN Roland stwierdził, że Đ jego zdaniem Đ roczne przychody firmy z działalnoci w Polsce powinny wynosić w najbliższych latach 30-35 mln euro rocznie. Firma zamierza skupić się nie tylko na swoich flagowych produktach, tj. maszynach arkuszowych i zwojowych, ale także będzie promować stosunkowo nowy dział w swojej ofercie Đ maszyny cyfrowe.
Gerd Finkbeiner podkrelił otwartoć firmy w zakresie współpracy z dostawcami z dziedziny prepress i postpress. Najlepszym tego przykładem jest oferta Braci Henn, obejmujšca systemy i urzšdzenia niezbędne do wyposażenia nowoczesnej drukarni od A do Z.
Po zakończeniu konferencji odbyło się wspomniane już ăWielkie rozpakowanieÓ nowej siedziby. Po słowie wstępnym ze strony szefów firmy Bracia Henn głos zabrali Gerd Finkbeiner, który przedstawił strategię działalnoci MAN Roland, i Wolfgang Henn. Następnie zaproszeni gocie mieli okazję zwiedzić zarówno centrum demo, jak i pomieszczenia niedawno oddanego do użytku budynku. Potem rozpoczęła się częć mniej oficjalna Đ tańce, występy artystyczne i sowity poczęstunek. SS
Dni Otwarte
Z okazji otwarcia nowej siedziby firma zorganizowała w dniach 5-6 grudnia dni ăOtwartych DrzwiÓ.
Bogaty program obu dni zgromadził licznš grupę goci (przedstawicieli drukarń, prasy branżowej i zaprzyjanionych firm). Przybyli gocie mieli możliwoć wysłuchania dwunastu prelekcji wygłoszonych przez specjalistów z firmy Bracia Henn oraz z firm przez niš reprezentowanych.
Pierwszy dzień powięcono maszynom drukujšcym i systemom wspomagajšco-sterujšcym procesami drukowania oferowanym przez firmy MAN Roland i X-Rite dla małych, rednich i dużych drukarń o różnym profilu produkcji.
Członek zarzšdu firmy, Grzegorz Zalewski jako pierwszy z referentów poinformował o koncepcji funkcjonowania centrum szkoleniowego firmy Bracia Henn, które ma służyć przede wszystkim szkoleniu użytkowników urzšdzeń dostarczanych przez firmę i przyszłych klientów. Przedstawił również koncepcję polskiego centrum jako realizację pomysłu Print-City Đ kompetencja i specjalizacja.
W kolejnych referatach przedstawiono propozycje rozwišzań firmy MAN Roland w druku półformatowym Đ daleko idšca specjalizacja w drukarniach wymaga odpowiednich urzšdzeń. W najbardziej popularnej grupie maszyn półformatowych firma MAN Roland proponuje aż trzy modele: 200, 300 i 500 w zależnoci od profilu produkcji. Następny referat powięcony był pełnoformatowej maszynie Roland 700.
PECOM Đ projektowanie i kontrola przebiegu procesów produkcyjnych w drukarni, korzyci wynikajšce z transmisji danych w sieci zakładowej (piramida zarzšdzania produkcjš) Đ to kolejny referat. Druk cyfrowy Đ uzupełnienie czy alternatywa? oraz szereg innych pytań dotyczšcych druku cyfrowego zostało postawionych przez następnego referenta, który usiłował znaleć na nie odpowied.
W drugim dniu ăDni OtwartychÓ mówiono o organizacji, oprogramowaniu i integracji przepływu danych w poszczególnych procesach prepress i całej drukarni. Obecnie jeszcze prawie 80% prac w przygotowalni wykonywanych jest w technologii CtF Đ w tym zakresie Bracia Henn reprezentujšc firmę FujiFilm, oferujš nowe urzšdzenia dla przygotowalni.
Koncepcja prepressu oparta jest tu o workflow CelebraNT Extreme v.5. CelebraNT Extreme to Đ zdaniem Braci Henn Đ znacznie więcej niż RIP. Najnowszy, zaproponowany przez firmę FujiFilm workflow usprawnia organizację pracy w całym studiu graficznym i pozwala na jego zintegrowanie z drukarniš. LUXEL P-9600 CtP Boxer Đ to alternatywa dla rozwišzań termicznych. Różnorodnoć proponowanych na rynku rozwišzań CtP niesie ze sobš wiele niejasnoci i mitów. Nowa propozycja firmy FujiFilm wynika z realnej oceny rynku. Film Đ zapomniana technologia? Mimo całego zamieszania wokół rozwišzań CtP, technologia CtF trzyma się bardzo dobrze. Ponad 80% prac trafia do drukarń w postaci filmu. FujiFilm ma nowe propozycje dla tego segmentu.
Dwie prelekcje powięcono firmom reprezentowanym przez Braci Henn, specjalizujšcym się w urzšdzeniach do dalszej obróbki: systemach obróbki MBO i nowych technologiach opraw oferowanych przez firmę Wohlenberg.
Dell Đ to firma oferujšca systemy komputerowe dla poligrafii. Efektywnoć działania przygotowalni offsetowej to nie tylko jakoć nawietlarek i innych urzšdzeń wejcia/wyjcia. W dużym stopniu zależy to od komputerów nimi sterujšcych.
W centrum demonstracyjno-szkoleniowym nowo wybudowanego obiektu zgromadzono urzšdzenia, które mogłyby stanowić pełne wyposażenie sporej drukarni. Zaproszeni gocie po wysłuchaniu prelekcji mieli okazję obejrzeć w czasie pracy: arkuszowš maszynę offsetowš MAN Roland 305 LV (5 kolorów + lakier), krajarkę Wohlenberg Cut-tec 115 z podnonikiem stosu i urzšdzeniem do odkładania na stos firmy Baumann, złamywarkę MBO T 800, złamywarkę do ulotek miniaturowych firmy Herzog & Heymann KL 112, maszynę do drukowania cyfrowego DICOpress, nawietlarkę CtP Fuji Luxel T 9000 oraz linię do opraw szytych drutem firmy Hohner HSB 5000.
Nie brakowało też czasu na zadawanie dociekliwych pytań obsłudze maszyn, specjalistom i handlowcom firmy Bracia Henn.
W podsumowaniu Grzegorz Zalewski podziękował w imieniu rady nadzorczej i zarzšdu licznie przybyłym gociom podkrelajšc, że specjalici firmy sš gotowi do udzielania odpowiedzi na każde zapytanie; zapowiedział też, że urzšdzenia zgromadzone w centrum będš wymieniane w cyklu mniej więcej półrocznym. Ponadto będš tu prowadzone szkolenia dla użytkowników i własnego personelu. AO