Bezprecedensowe spadki popytu na papier
11 mar 2024 14:47

Jak poinformowała Konfederacja Europejskiego Przemysłu Papierniczego (CEPI), branża papieru i tektury odnotowała w 2023 r. znaczny spadek produkcji i konsumpcji, bardziej dotkliwy niż podczas pandemii COVID-19. Wstępne dane mówią o 13-procentowym spadku w krajach członkowskich CEPI (równającym się 74,3 mln ton surowca).

Dodatkowo konsumpcja spadła o 15 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim, na co wpływ miały czynniki zewnętrzne, takie jak trudna sytuacja ekonomiczna, przedłużający się czas zużywania zapasów magazynowych przez klientów oraz wysokie koszty energii.

Spadki odnotowano we wszystkich kategoriach papieru i tektury, jednak największy – na poziomie 28 proc. – dotknął segmentu papierów graficznych. CEPI sugeruje, że do tego gwałtownego spadku przyczyniła się rosnąca popularność treści cyfrowych oraz powiązane z tym trudności z rozładowaniem zapasów magazynowych przez drukarnie.

Rzeczywiste spowolnienie

Produkcja papieru i tektury opakowaniowej również odnotowała spadek (12 proc.), przypisywany spowolnieniu w sektorach handlu detalicznego i e-commerce. Sektory te zarejestrowały wcześniej zwiększony popyt podczas pandemii, który od tego czasu powrócił do poziomów sprzed pojawienia się koronawirusa.

Jednakże papiery higieniczne oraz papiery dla gospodarstw domowych wykazały względną odporność na sytuację ekonomiczną, odnotowując jedynie 4-procentowy spadek popytu, w dużej mierze dzięki utrzymaniu stabilnej konsumpcji przez segment klientów indywidualnych.

Produkcja masy celulozowej w Europie spadła o prawie 8 proc., głównie z powodu zamknięcia papierni produkujących na potrzeby sektora graficznego. Mimo to produkcja celulozy ogółem wzrosła o 5 proc. w 2023 r., napędzana m.in. przez silny popyt ze strony Chin.

Negatywny wpływ

Spadek produkcji papieru i tektury opakowaniowej na bazie włókien z recyklingu, wraz z zamknięciem niektórych fabryk papieru graficznego negatywnie wpłynął na zużycie i wykorzystanie papieru do recyklingu w obszarze CEPI, zmniejszając się o 7 proc. w porównaniu z 2022 r.

Opracowano na podstawie materiałów CEPI