Bliźniaki w Zapoleksie
6 gru 2016 14:46
Na początku grudnia ubiegłego roku w Toruniu świętowało nie tylko Radio Maryja. W gronie klientów, dostawców i pracowników Toruńskie Zakłady Graficzne Zapolex uroczyście przekazały do użytku swoje najnowsze inwestycje.
Kontynuując rozbudowę parku maszynowego 8 grudnia ub.r. Zapolex uruchomił nową maszynę Goss M-600, która dzięki modułowi PFF zapewni współpracę z działającą już w toruńskiej drukarni bliźniaczą maszyną M-600, dając nowe możliwości druku. Druga maszyna umożliwia pracę w konfiguracji duplex polegającej na tym, że wstęgi obu maszyn są jednocześnie złamywane w złamywaku jednej z nich, dzięki czemu można wykonać 32-stronicową składkę formatu A4.
Dwie maszyny Goss M-600 z modułem PFF zapewniają dużą uniwersalność, konfigurowalność i niezawodność systemu. Dają one możliwość drukowania wielu różnych produktów, również w małych i średnich nakładach w technologii heatsetowej. Równie uroczyście uruchomiono w Zapoleksie pierwszą w takiej konfiguracji w Polsce offsetową maszynę drukującą Heidelberg Speedmaster XL 105, model XL 105-5-LX2 (pięciokolorowa z możliwością lakierowania całkowitego i wybiórczego oraz wydłużonego wykładania). Nietypowość tej konfiguracji polega na tym, że posiada ona możliwość zadrukowywania papieru w arkuszach i w roli. W Zapoleksie pracuje maszyna wyposażona w system CutStar CAN do odcinania papieru z roli. Choć sama konfiguracja maszyny jest podobna do tej, jaką ma kilka drukarń w Polsce, to premierowe w naszym kraju jest podwójne wydłużone wykładanie oraz CutStar w nowej wersji CAN, pokazanej na ubiegłorocznych targach Ipex. Dwa nowe nabytki drukujące TZG Zapolex otrzymały imiona synów prezesa Jerzego Polkowskiego: Marcina (Heidelberg) i Szymona (Goss). Uroczystego odsłonięcia tablic z imionami dokonały bliźniaczki z drużyny szermierczej wspieranej przez Zapolex, nie obyło się także bez tradycyjnego poświęcenia maszyn.
Jesienią ub.r. Toruńskie Zakłady Graficzne uzgodniły również warunki zakupu i dostawy linii do produkcji książek, składających się z następujących urządzeń firmy Kolbus: urządzenia do podgrzewania grzbietu wkładu książkowego promieniami podczerwonymi przed wprowadzeniem do dalszej obróbki, linii do produkcji książek oraz automatu do produkcji okładek książkowych. Jakby tego było mało, prezes TZG Zapolex, Jerzy Polkowski dokonał również odsłonięcia makiety nowego budynku drukarni – kolejnej planowanej inwestycji.
Uroczystości towarzyszyła Orkiestra Straży Pożarnej. Wdrożenie systemów odbyło się w ramach projektu współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Zaproszeni goście i pracownicy drukarni uczcili nowe inwestycje zabawą do rana w „zakładowej stołówce” hotelu Gromada w Toruniu.