Certyfikaty i surowce FSC w centrum zainteresowania
6 gru 2016 14:49
Zapotrzebowanie sektora papierniczego i poligraficznego na surowce FSC zaczyna przewyższać ich podaż. W niektórych przypadkach niedobór tych surowców jest czynnikiem ograniczającym produkcję wyrobów z certyfikatem FSC. Przyczyną takiej sytuacji jest wciąż wzrastające zainteresowanie certyfikacją w przemyśle papierniczym i poligraficznym. Ostatnio również sektory produkujące wyroby z włókien drzewnych oraz przemysł opakowaniowy są coraz bardziej zainteresowane certyfikacją.
Przykładem jest międzynarodowy koncern Tetra Pak. Prowadząc działalność w ponad 165 krajach (także w Polsce) i nabywając około 2 mln ton kartonu rocznie przedsiębiorstwo to reprezentuje potencjał mogący znacząco wpływać na rynek certyfikowanych włókien. Tetra Pak posiada certyfikat kontroli pochodzenia produktu FSC i spodziewa się, że najpóźniej w 2018 roku całość surowca drewnianego firmy będzie pochodziła od dostawców certyfikowanych CoC FSC. W ub.r. koncern sprzedał 137 mld opakowań.
Reprezentująca politykę leśną Tetra Pak Lena Dahl wyjaśnia: Obecnie doświadczamy niedoboru surowca certyfikowanego FSC. W ciągu ostatnich 5 lat staraliśmy się wraz z naszymi dostawcami zdobyć certyfikat FSC i obecnie 80% naszego kartonu pochodzi od dostawców posiadających certyfikat kontroli pochodzenia produktu FSC. Jednakże ilość kartonu FSC od tych dostawców, która rzeczywiście jest dla nas dostępna, tak naprawdę zatrzymała się na poziomie 25% całkowitego wkładu.
Większość surowca certyfikowanego na kartony Tetra Pak pochodzi z Europy, gdzie głównym problemem jest brak certyfikatów wśród właścicieli lasów prywatnych. Około 60% całkowitej powierzchni lasów w Europie znajduje się w rękach prywatnych, a przeciętna wielkość przedsiębiorstw jest bardzo mała. Tetra Pak zachęca swoich odbiorców do pracy w systemie FSC, co ułatwia certyfikację małych zakładów.
Opracowano na podstawie informacji firmy NEPcon