Charytatywny spektakl pod egidą PBKG
6 gru 2016 14:49
6 grudnia 2008 roku w Teatrze Wielkim w Warszawie Polskie Bractwo Kawalerów Gutenberga zorganizowało spotkanie podsumowujące całoroczną działalność stowarzyszenia w roku 2008.
Bilans rocznych działań Bractwa został połączony z charytatywnym spektaklem, na który zaproszono dzieci i młodzież gimnazjalną z uwzględnieniem szkół województw pomorskiego, kujawsko-pomorskiego i łódzkiego – beneficjentów akcji, wytypowanych przez Bractwo Gutenberga. W ten sposób Bractwo umożliwiło dzieciom i młodzieży z różnych regionów Polski dostęp do największych ośrodków kultury polskiej.
Ponad 1500 dzieci miało okazję obejrzeć spektakl baletowy „Dziadek do orzechów”. Jest to baśń przedstawiająca świat dziecięcych zabaw i marzeń. Wspaniała muzyka Piotra Czajkowskiego wprowadziła widzów w fantastyczny świat baśni E. T. A. Hoffmanna. Widzom towarzyszyli ulubieni bajkowi bohaterowie. Otaczały ich kolorowe, rozświetlone, zmieniające się jak w kalejdoskopie obrazy sceniczne. I co najważniejsze – można było podziwiać piękną i trudną sztukę tańca baletowego w wykonaniu najlepszych polskich tancerzy.
Akcja baletu rozgrywa się w wieczór Bożego Narodzenia, dlatego tak chętnie grany jest on przez większość teatrów na świecie w okresie świąteczno-noworocznym.
Podczas części oficjalnej, którą poprowadzili Zofia Czernicka – Dama Bractwa i Jacek Kuśmierczyk – Kanclerz Bractwa, wytypowanym szkołom zostały przekazane akty darowizny książek. Dla każdej biblioteki wytypowanej szkoły – beneficjenta tegorocznej akcji – Polskie Bractwo Kawalerów Gutenberga przekazało 100 cennych woluminów.
Prezydent RP Lech Kaczyński z uznaniem odniósł się do inicjatywy organizowania przez Bractwo tak szczytnej imprezy i ufundował zestawy książek dla szkół – beneficjentów tegorocznej akcji; zostały one wręczone przedstawicielom zaproszonych szkół.
Dzięki hojności firmy KPMG Bractwo przekazało sierocińcowi Sióstr Loretanek w Warszawie, Domowi Dziecka z Kisielan oraz Zespołowi Szkół w Zabrodziu komputery dla dzieci i młodzieży.
Wśród zaproszonych osób byli m.in.: przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, świata kultury i edukacji, młodzież szkolna, sponsorzy, członkowie honorowi i zwyczajni Polskiego Bractwa Kawalerów Gutenberga oraz przedstawiciele Krajowego Stowarzyszenia Pomocy Szkole.
W czasie przerwy dzięki wsparciu i pomocy sponsorów uroczystości został przygotowany poczęstunek dla dzieci i młodzieży.
Po zakończeniu spektaklu każde dziecko otrzymało od Bractwa w prezencie książkę.
Patronat medialny nad spektaklem objęły: TVP 3, Radio dla Ciebie, Poligrafika, „Wydawca”, „Magazyn Literacki KSIĄŻKI”, „Biblioteka Analiz” oraz Rynek – Ksiązki. pl.
Opracowano na podstawie informacji PBKG