CtP dla Orkla Press Polska
6 gru 2016 14:44
W drukarni Orkli w Tarnobrzegu w pierwszej połowie 2006 roku Reprograf zainstaluje gazetowy system CtP. List intencyjny podpisano tuż przed targami Ifra 2005.
System składa się z dwu linii CtP FasTRAK 150/V (alfaQuest) z automatycznymi podajnikami Trakmate-II, wywoływarek IP-85-HD Polymer HV (G&J), zespołu transporterów i jednego modułu z optycznym pozycjonowaniem, perforacjš, zaginaniem, czytnikiem kodów paskowych i wykładarkš (2B-Praezision). Nawietlane będš płyty Kodak VioletNews.
Producentem systemów CtP wraz z podajnikami jest amerykańska firma alfaQuest. Urzšdzenia sš małe, bardzo proste w obsłudze i szybkie, w sam raz dla redniej i dużej drukarni gazetowej. Obecnie FasTRAKi sš czarne i wyposażone w laser fioletowy o mocy powyżej 60 mW, wczeniej były utrzymane w tonacji zielonkawo-cyjanowej (laser zielony lub fioletowy niskiej mocy). Wprowadzono też sporo zmian w rozwišzaniach mechanicznych, elektronice i optyce. Nowy podajnik na 900-1000 płyt jest nieco wyższy, płyty ładowane sš prosto z kartonów, razem z papierem przekładkowym lub bez.
W samym CtP zastosowano nowe rozwišzania zwiększajšce szybkoć, trwałoć i precyzję. Zależnie od modelu osišgana jest wydajnoć do 150 lub 225 płyt wrażliwych na promieniowanie fioletowe (330x571 mm, 1016 dpi). Dostępne sš następujšce rozdzielczoci: 1016, 1200, 1270, 1524, 1800, 2032, 2400, 2540 dpi. Obsługiwane sš płyty o gruboci od 0,15 do 0,40 mm różnych formatów: pojedyncze i panoramiczne, maks. 625x965 mm, min 305x381 mm. Po otwarciu górnej pokrywy widoczne sš zaledwie trzy elementy: laser, wielka soczewka układu optycznego i skrzynka osłaniajšca wirujšce zwierciadła; całoć zamocowano na solidnym odlewanym wsporniku zawieszonym elastycznie wewnštrz obudowy. FasTRAK ma typowy napęd liniowy prowadzšcy płytę płasko; pozycjonowanie odbywa się w locie w systemie 3 punktów, przy czym dwa z nich sš czysto mechaniczne, trzeci za optyczny; system nie posiada ciężkich ruchomych elementów. Wyjštkiem jest stół podajnika Đ jest spory, ponieważ mogš na nim spoczywać płyty pojedyncze oraz panoramiczne (1000 płyt to spory ciężar), a ponadto jego wysokoć jest automatycznie zmieniana wraz z ubywaniem płyt.
Wywoływarka jest dostawiana bezporednio do CtP, ponieważ most znajduje się wewnštrz nawietlarki. W opisywanym systemie zastosowano urzšdzenia Glunz & Jensen Interplater-85-HD-HV do płyt fotopolimerowych (160 płyt 400x600 mm w cišgu godziny). Posiadajš na wejciu sekcję wstępnego wygrzewania, wstępnego mycia, wywoływania, mycia po wywołaniu, gumowania i suszenia. Chłodziarka gwarantuje utrzymanie właciwej temperatury wywoływacza, co jest niezbędne dla utrzymania stabilnoci i wysokiej jakoci procesu. System automatycznej regeneracji dba o prawidłowe stężenie chemii obliczajšc dawki stosownie do zmierzonej przez wywoływarkę powierzchni przetwarzanych płyt oraz odpowiednio do czasu przebywania chemii w urzšdzeniu w okresach, kiedy stoi ono bezczynnie.
Wywołane płyty sš transportowane za pomocš systemu mostów do modułu perforacji i zaginania. Możliwe sš różne konfiguracje. Producentem jest niemiecka firma 2B-Praezision. Imagefinder ICP-BV (300-350 płyt w cišgu godziny) wyposażony jest w system wideo do automatycznego pozycjonowania płyt. Imagefinder odczytuje kody kreskowe, perforuje i zagina krawędzie płyt pod różnymi kštami; możliwe sš dodatkowe opcje takie jak obsługa wielu formatów płyt, wielokrotne zaginanie, automatyczna kontrola jakoci nawietlenia płyt (PQCS) oraz przycinanie krawędzi płyty. Ruchome zespoły sš automatycznie smarowane. Na wyjciu Imagefindera przewidziano moduł wykładania dla 4 płyt (4 separacje lub 4 edycje) sterowany za pomocš oprogramowania przetwarzajšcego informacje z czytnika kodów kreskowych.
W drukarni w Tarnobrzegu zastosowany będzie gazetowy PuzzleFlow z WebPairerem (AC&C HSH Group). Jest to wydajny system dostarczajšcy narzędzi niezbędnych do definiowania procesu kolekcjonowania i impozycji arkuszy.
WebPairer to także mechanizm zarzšdzania pracami typu logowanie zdarzeń, informacje o postępie, terminarz i notyfikacje mailowe.
System sprawdza przychodzšce strony wejciowe (PDF) i w razie potrzeby wprowadza niezbędne korekcje. Następnie w cišgu kilku sekund wykonuje impozycje. Możliwe sš także dodatkowe operacje takie jak zarzšdzanie kolorem, separacja i OPI. Moduł kontroli czasu pozwala na ledzenie pracy edytorów i poszczególnych działów wydawnictwa, sprawdza dotrzymywanie terminów i monituje w przypadku opónień; będzie on sprzężony z czytnikiem kodów kreskowych zainstalowanym w Imagefinderze.
Opracowano na podstawie informacji firm Orkla Press Polska oraz Reprograf Sp. z o.o.