Jeszcze do niedawna cyfrowy druk małoformatowy uważany był przez drukarzy najwyżej za uzupełnienie ăprawdziwejÓ offsetowej produkcji poligraficznej. Od dłuższego czasu używajš go na co dzień pracownicy firm i korporacji. Wystawione na drupie urzšdzenia prezentujšce różne pomysły na druk cyfrowy oferujš nowe możliwoci. Sš one powodem do niepokoju dla producentów i użytkowników maszyn offsetowych, a ich użytkownikom dostarczajš rozwišzań zapewniajšcych lepszš jakoć codziennych druków w coraz krótszym czasie za mniejsze pienišdze.
Oferta cyfrowych maszyn drukujšcych stale się poszerza. Można je podzielić na dwie grupy ze względu na przeznaczenie. Bliższa poligrafom będzie pierwsza grupa urzšdzeń produkcyjnych. Drugš grupę stanowiš urzšdzenia przeznaczone do drukowania biurowego Đ w korporacjach, do druków wewnętrznych, transakcyjnych, korespondencji i personalizacji. W obu segmentach można wyróżnić maszyny drukujšce w kolorze oraz czarno-białe.
Wród wystawionych urzšdzeń trudno się dopatrywać rewolucyjnych innowacji technologicznych. Korzystajš one z udoskonalenia wczeniej opracowanych rozwišzań. Szczególnie jest to widoczne w przypadku rozdzielczoci obrazów oraz prędkoci drukowania. 600 dpi jest już standardem, a coraz częciej oferowane sš wyższe rozdzielczoci. Prędkoci powyżej 100 arkuszy A4 na minutę (6000 na godzinę!) nie sš żadnš granicš. Interesujšce jest przyspieszenie w druku ink-jetowym Đ nawet do 100 metrów wstęgi na minutę...
W grupie kolorowych urzšdzeń produkcyjnych znajdš się z pewnociš urzšdzenia elektrofotograficzne: Xeikon 5000, NexPress, Xerox DocuColor iGen3, DocuColor 6060, HP Indigo 5000, Punch GSS 320 D, nowa seria Oc VarioStream 9220 w wersji kolorowej oraz Oc VarioPrint. Nowe na drupie czarno-białe systemy to przede wszystkim Canon iR110, VaryPress 400 Nipsona i nowe Xerox Nuvera 100 i 120.
Ważne dla przemysłu parametry prędkoci i wydajnoci maszyn rosnš. Prędkoć dwustronnego, pełnokolorowego drukowania w przypadku Xeikona 5000 osišgnęła 7800 arkuszy A4 na godzinę. Inne maszyny osišgajš prędkoci tysišca (Punch), dwóch (NexPress i CPS900) czy czterech tysięcy (Indigo 5000), a w przyszłoci możemy spodziewać się wyższych.
Rosnšca wytrzymałoć maszyn rzędu trzech milionów w przypadku Xeikona 5000 lub miliona dwustu tysięcy, jak jest to w przypadku DC iGen3, zwiększa opłacalnoć inwestycji i powoduje rzeczywiste zwiększenie produkcji. Coraz częciej liczy się też czas bezobsługowej pracy maszyny. Producenci zaczęli więc zwracać uwagę na zasobnoć podajników arkuszy w maszynach na papier cięty, zwiększajšc jš do 5000 i więcej arkuszy. Praktycznie we wszystkich przypadkach możliwa jest rozbudowa o dodatkowe moduły, jak stacje podawania i wykładania arkuszy.
Cišgle rozwijanym i wdrażanym pomysłem w maszynach wielokolorowych jest zastosowanie dodatkowych barw. Możliwoć drukowania pištym kolorem istnieje już w maszynach Indigo, Oc. Teraz oferujš jš również Xeikon 5000 oraz NexPress. W tym ostatnim pišty zespół może być skonfigurowany jako zespół lakierujšcy.
W większoci maszyn nie ma problemu z odwracaniem arkusza. W arkuszowych urzšdzeniach kartki obracane sš automatycznie w maszynie. Jest tak w CPS 900, NexPressie, Indigo 5000 czy Xerox iGen3 i DC 6060. Z maszyn zwojowych np. Xeikon 5000 oraz Oc VarioStream 9210 zadrukowujš jednoczenie obie strony wstęgi.
Xerox DC iGen3 osišgnšł jak na razie największy format zadruku sięgajšcy B3. Daje to oczywiste korzyci. W większoci maszyn nadal jednak panuje format A3+. Wstęgi papieru w maszynach zwojowych majš z reguły szerokoć około 500 mm.
Urzšdzenia czarno-białe uzupełniajš niszę w dziedzinie drukowania dokumentów i ksišżek na żšdanie. Coraz częciej stosowane sš rozwišzania hybrydowe. Wkład ksišżki drukowany jest na maszynie cyfrowej czarno-białej, a okładka i barwne karty na kolorowej. Możliwoci konfiguracji podajników np. w Canonie iR110 pozwalajš na łšczenie bieżšcego wydruku w jednym kolorze z kolorowymi kartkami oraz okładkš. W rezultacie powstaje gotowa ksišżka. W podobny sposób może być wykorzystane najmłodsze dziecko Xeroksa DocuTech 120 Nuvera. Zastosowano w niej pewne rozwišzania z urzšdzeń DC iGen3, dzięki czemu monochromatyczne odbitki majš mieć doskonałš jakoć.
Konfiguracje z liniami do introligatorskiej obróbki inline dajš ăcyfrówkomÓ istotnš przewagę nad offsetem. Rozwišzania takie oferujš prawie wszyscy producenci maszyn. Z pomocš przychodzš im firmy Đ np. Hunkeler Đ które specjalizujš się w liniach wykańczajšcych przeznaczonych do integracji z maszynami cyfrowymi. Miesięczne obcišżenia osišgajš wartoci od pięciuset tysięcy (Xerox Nuvera) do zawrotnej iloci kilkudziesięciu milionów odbitek miesięcznie (Oc VarioStream).
Druga grupa to urzšdzenia cyfrowe przeznaczone do drukowania dokumentów, korespondencji, druków personalizowanych i drobniejszych publikacji. Znajdš się w niej nowe inkjetowe maszyny Riso HC5000, Kodak Versamark serii V i D, MPJ600 firmy Miyakoshi, elektrofotograficzne Canon CLC5100 i IBM Infoprint4100 oraz magnetograficzny Oc CPS 900. Urzšdzenia te sš zróżnicowane zarówno pod względem zastosowanych technologii, jak i dedykowanych zastosowań.
Najbardziej wyspecjalizowane sš urzšdzenia KodakVersamark serii D. Służš one do typowej personalizacji. Drukujš na niewielkiej szerokoci konkretne dane, takie jak adresy, kody kreskowe i inne. Nowym rozwišzaniem jest tutaj DS4350, który drukuje farbami UV, dzięki czemu możliwe jest zwiększenie prędkoci utrwalania druków. Ponadto możliwe stało się drukowanie na podłożach, które le reagujš na atramenty wodne. Jeli istnieje taka potrzeba, można integrować urzšdzenia serii D z tradycyjnymi maszynami offsetowymi.
Pozostałe urzšdzenia sš bardziej wszechstronne. Do drukowania dokumentów i korespondencji nadajš się wszystkie, ale... Jeli chcielibymy drukować na papierze fakturowanym lub innym nietypowym podłożu, to najlepszym rozwišzaniem byłby CPS900. Jego przewagš jest sposób utrwalania pod naciskiem, który wprasowuje toner w szczeliny papieru, co zapobiega łuszczeniu np. w czasie zginania. W ten sposób możemy otrzymać naprawdę wyróżniajšcš się ulotkę, list czy broszurę. Jeli nie potrzebujemy aż takiej trwałoci i zadowolimy się bardziej standardowym podłożem, rozwišzaniem będzie zarówno elektrofotograficzny Canon CLC5100, jak i ink-jetowy Riso HC5000. Ten ostatni osišga prędkoć do 105 arkuszy na minutę (ponad 6000 na godzinę!), CLC5100 jest wolniejszy Đ do 50 A4 na minutę. Dodatkowš zaletš maszyny Riso będzie tryb wyższej rozdzielczoci 900 dpi. Ograniczeniem trzech omówionych urzšdzeń jest maksymalne obcišżenie od 100 000 odbitek na miesišc w przypadku Canona do 250 000 w przypadku CPS 900 i HC5000.
Przy większych nakładach warto wybrać sprzęt Kodak Versamark, który zaprezentował trzy nowe urzšdzenia serii V: VX5000e, VT3000 oraz VJ1000, lub maszynę MPJ600 Miyakoshi. VX5000e i MPJ600 zasługujš na więcej uwagi. Maszyna Kodaka pracuje w technologii cišgłego strumienia. Osišga przy tym duże prędkoci do prawie 100 metrów na minutę z rozdzielczociš do 300x1200 dpi. Porównywalna z niš jest MPJ 600, również atramentowa, ale wykorzystujšca technologię kropli na żšdanie. Jest wolniejsza, bo drukuje ătylkoÓ 40 m/min, za to uzyskuje rozdzielczoć 600x600 dpi.
Nowe oferty uzupełnia IBM Infoprint 4100. Elektrofotograficzne, jednokolorowe urzšdzenie drukuje z prędkociš do 280 metrów na minutę i rozdzielczociš 600 dpi. Najlepiej nadaje się do drukowania wkładów ksišżek, ulotek (np. do leków), instrukcji obsługi itp.
Jak pokazała drupa 2004, w druku cyfrowym pojawiajš się rozwišzania, które pozwalajš mu na skuteczniejszš konkurencję z technikami tradycyjnymi w sektorach do tej pory dla nich zarezerwowanych. Oprócz tradycyjnych już zmiennych danych atutami zaczynajš być prędkoć drukowania, coraz więcej możliwoci obróbki po druku, jakoć odbitki i jej stale zmniejszajšcy się koszt jednostkowy. Różne technologie pozwalajš zadrukowywać szeroki wachlarz podłoży. Istotnš zaletš jest możliwoć w pełni cyfrowej i zdalnej kontroli. Ma to kapitalne znaczenie dla użytkowników systemów. Firmy w istotnych dla nich kwestiach, jak identyfikacja wizualna i marketing bezporedni, korzystajš z takich narzędzi jak kolor specjalny i pełna personalizacja. Wykorzystujš przy tym bazy danych, aktualizowane z różnych miejsc. W hotelu klient może zażyczyć sobie gazetę z drugiego końca wiata majšc pewnoć, że rano, razem ze niadaniem, znajdzie aktualny numer tytułu, o który prosił... Cóż, druk cyfrowy przyspiesza razem z otaczajšcym nas wiatem, a jego potencjalne możliwoci jeszcze nieraz nas zaskoczš.