Cyfrowa kopiorama XPS Crystal firmy Esko
19 kwi 2023 12:55

W branży opakowaniowej słyszymy nieustannie o oczekiwaniach właścicieli marek lub potrzebach zamawiających druk. Najczęściej chodzi im o nasycone i żywe kolory, krótkie terminy realizacji i niskie nakłady.  Często słyszy się też o potrzebach drukarń i drukarzy. O konieczności redukcji odpadu, skracaniu czasu narządu, o jak najszybszym uzyskaniu akceptacji kolorystyki, minimalizacji przestojów maszyny drukarskiej. A co z potrzebami przygotowalni matryc drukarskich i z codziennymi staraniami pracowników naświetlarni o zachowanie powtarzalnej produkcji płyt flekso oraz ich najwyższej jakości?

Firma Esko postanowiła wsłuchać się w te potrzeby. W rezultacie pracy zespołu inżynierów, po wielu testach i próbach, powstała cyfrowa kopiorama XPS Crystal, która podnosi jakość produkowanych matryc, ale i komfort pracy w przygotowalni płyt flekso na nowy poziom.

W konwencjonalnych kopioramach do utwardzania fotopolimeru wykorzystuje się świetlówki emitujące światło ultrafioletowe. W celu zwiększenia szybkości i wydajności produkcji płyt pojawiły się w ostatnich latach urządzenia, w których zaczęto stosować świetlówki o wyższej mocy, przyjmując, że przekazanie większej energii w krótszym czasie ekspozycji jest drogą do podwyższenia wydajności produkcji. Wymusiło to jednak wprowadzenie rozwiązań z tzw. chłodzonym stołem, gdzie niższa temperatura stabilizuje monomer.

Tymczasem firma Esko w 2016 roku wprowadziła na rynek kopioramę cyfrową XPS Crystal i rozpoczęła promowanie zupełnie nowej metody naświetlania płyt. Polega ona na zastosowaniu stosunkowo wąskiego szeregu diod LED do emisji światła UV o wysokiej intensywności. 

Jak to działa?

Na szklanym stole kopioramy XPS Crystal umieszcza się płytę fotopolimerową, a naświetlanie wstępne i główne jest wykonywane prawie jednocześnie, za pomocą opatentowanej technologii światła UV LED i głowic, które przesuwają się nad i pod stołem. 

W celu uproszczenia procesu producent zaopatrzył urządzenie w gotowe, predefiniowane programy z parametrami ekspozycji dla popularnych płyt flekso. Dlatego operator naświetlarki nie musi już samodzielnie ustalać, jaki jest najlepszy czas ekspozycji.  Lista płyt z predefiniowanymi ustawieniami naświetlania obejmuje ponad 150 płyt od praktycznie wszystkich producentów. Jednocześnie stale trwają prace nad certyfikacją kolejnych rodzajów i grubości płyt. Oczywiście producent zostawił użytkownikom również możliwość samodzielnego doboru parametrów naświetlania.

Wyższy poziom powtarzalności

Tolerancja optymalnego reliefu dla płyt flekso, podawana w specyfikacji Flexographic Image Reproduction Specifications and Tolerances (FIRST), mieści się w granicach +\- 0,05 mm. Uzyskanie takiej tolerancji na dużej powierzchni płyty fotopolimerowej na kopioramie konwencjonalnej wyposażonej w świetlówki, których moc spada w trakcie eksploatacji, jest trudne do osiągnięcia. Dlatego w codziennej produkcji przygotowalnie utrzymują zazwyczaj tolerancję na poziomie +\-0,1 mm.

Tymczasem użytkownicy kopioramy XPS Crystal raportują utrzymywanie optymalnego reliefu z tolerancją +\-0,02 mm.

Zimne światło LED minimalizuje również dystrybucję ciepła do płyty, dzięki czemu na całej powierzchni płyty proces polimeryzacji odbywa się w takich samych warunkach. To także odróżnia technologię XPS od konwencjonalnych kopioram, gdzie emisja światła jest różna dla każdej ze świetlówek, zależna od indywidualnego procesu starzenia i stopnia zużycia.

Poza tym diody LED emitują natychmiast żądaną ilość energii świetlnej, dlatego nie traci się czasu i energii potrzebnych na „nagrzewanie”, co ma miejsce w przypadku tradycyjnych świetlówek. Spada też ryzyko wytworzenia się punktów drukujących o nieprawidłowym kształcie z powodu niedoświetlenia albo prześwietlenia płyty.

Lampy LED nie ulegają też w takim stopniu procesom starzenia jak lampy fluorescencyjne. Dla świetlówek jest to zazwyczaj spadek o ok. 30 proc. mocy światła po 1000 h pracy, co powoduje konieczność ich wymiany w celu zapobieżenia niestabilności produkcji płyt.

Zatem kopiorama cyfrowa to także niższe koszty utrzymania i brak problemu utylizacji zużytych świetlówek zawierających rtęć. Notabene z tego względu produkcja i korzystanie ze świetlówek będą podlegać coraz ostrzejszym regulacjom na terenie Unii Europejskiej.

Nowe technologie rastrowania 

Dzięki wysokiej powtarzalności uzyskiwanej na kopioramie XPS otworzyły się nowe możliwości wprowadzenia rastrowania niedostępnego dla analogowych urządzeń. Esko w swojej ofercie dla poligrafii przygotowało nowe narzędzie dla przygotowalni flekso. Print Control Wizard w łatwy i szybki sposób przeprowadza użytkownika przez proces wyboru optymalnego rastra w zadanych warunkach druku, dla wybranych płyt i uwzględniając przy tym automatycznie krzywe płyty i druku. Jednocześnie jest to generator nowych rastrów Esko pod nazwą Crystal, które pokazują swoje zalety w druku na wąskiej i szerokiej wstędze, ale także w zadruku tektury. 

Podsumowanie

Przy wielu zmiennych czynnikach, które należy kontrolować w druku fleksograficznym, utrzymanie stałej i wysokiej jakości produkcji płyt umożliwia drukarniom skupienie się na ogólnej optymalizacji procesów drukowania. Pozwala również lepiej wykorzystać posiadane zasoby niż tylko na potrzeby bieżącego, codziennego kontrolowania jakości. Niewątpliwie mogą w tym pomóc niezawodne naświetlarki Esko CDI i kopioramy cyfrowe XPS. A potwierdzeniem tego jest zainstalowanie w Polsce już 10 urządzeń z serii Esko XPS.

Opracowano na podstawie materiałów firmy Digiprint