Na tegorocznych targach Poligrafia licznie zjawili się dostawcy systemów druku cyfrowego.
Polscy użytkownicy przymierzajšcy się do inwestycji w maszynę cyfrowš mieli okazję zapoznać się z wieloma nowymi rozwišzaniami, które zadebiutowały na ubiegłorocznych targach drupa. Jedni i drudzy wzięli też udział w ăKolorowym spotkaniu cyfrowymÓ Đ panelu dyskusyjnym zorganizowanym w pierwszym dniu targów przez PoligrafikĘ.
Złoty Medal dla Xeroksa
Wypada zaczšć od zdobywcy Złotego Medalu MTP, jedynej maszyny cyfrowej, którš spotkało w tym roku owo wyróżnienie. Chodzi o system Xerox DocuColor 8000, który swojš polskš premierę miał na marcowej wystawie InnovateŐ04 w Warszawie, za wiatowš Đ podczas wrzeniowych targów Graph Expo w Chicago. Urzšdzenie prezentowała na targach firma Xteam, jeden z autoryzowanych koncesjonerów Xerox w Polsce, w ramach wspólnego stoiska Henn Group.
Xerox DocuColor 8000 to maszyna będšca kolejnym modelem z popularnej, także w Polsce, serii DC 2000, oferujšca wyższš od dotychczasowych maszyn prędkoć: 80 stron A4/min i pozwalajšca stosować rastry liniowy, kołowy oraz stochastyczny. Egzemplarz prezentowany na targach przez Xteam wyposażono w RIP CXP8000 firmy Creo.
Z innych urzšdzeń kolorowych Xteam prezentował na targach system DocuColor 3535, za w zakresie druku czarno-białego można było zapoznać się z kolejnš nowociš Đ systemem Xerox 4110 oraz premierš z targów drupa Đ maszynš Nuvera 120, która znalazła już w Polsce pierwszych użytkowników.
System Nuvera w wersji produkcyjnej był też pokazywany na stoisku innego autoryzowanego koncesjonera Xeroksa w Polsce Đ firmy X-Partner. Urzšdzenie pracowało w ramach kompletnego systemu do drukowania ksišżek i publikacji na życzenie, składajšcego się także z systemu prepress Xerox FreeFlow Prepress Suite oraz urzšdzeń do oprawy grzbietowej, ksišżkowej i zeszytowej.
Podwójny kontrakt Oc Poland
Trzy lata temu, podczas targów Poligraf-Produkt, firma Oc Poland oficjalnie ogłosiła wejcie na rynek poligraficzny w Polsce. Dzi znajduje się ona w czołówce dostawców systemów druku cyfrowego, przede wszystkim w zakresie urzšdzeń czarno-białych. I włanie kontrakt na dwie czarno-białe maszyny VarioPrint 2110 dla Zakładu Wydawniczo-Poligraficznego Ministerstwa Gospodarki i Pracy więtowano na stoisku Oc Poland już w pierwszym dniu targów.
Umowę na systemy VarioPrint 2110, kolejne premiery z targów drupa prezentowane w Poznaniu, podpisali w błysku dziennikarskich fleszy Marek Kozłowski, prezes Oc Poland, i Marek Borodajko-Żbikowski, zastępca dyrektora ds. produkcji ZWP MGiP (na zdjęciu poniżej, od prawej). VarioPrint 2110 to system produkcyjny przeznaczony do drukowania broszur, folderów, skryptów zarówno jedno-, jak i dwustronnych. Urzšdzenie pracuje z prędkociš 105 stron A4/min i obsługuje wiele mediów, w tym papiery kredowe i fakturowane.
W zakresie urzšdzeń kolorowych firma Oc Poland pokazała w Poznaniu maszynę CPS 800, która została wprowadzona do jej oferty w grudniu ub.r. Jest to kolejna, wzbogacona wersja 7-kolorowych urzšdzeń firmy Oc, umożliwiajšca Đ jak zapewnia producent Đ drukowanie na szerszej niż poprzednie modele gamie podłoży.
Konica Minolta: targowy debiut
Konica Minolta to kolejny producent systemów przeznaczonych do tej pory dla biur i rodowisk korporacyjnych, który coraz mielej spoglšda na rynek typowo poligraficzny. Kilka miesięcy temu w ramach jej polskiego oddziału utworzono dział poligrafii, z siedzibš w Bydgoszczy, kierowany przez znanego w naszej branży Ryszarda Chodynę, niegdy przez wiele lat zwišzanego z Fujifilm Polska. W tej sytuacji nie było lepszej okazji do ogłoszenia ofensywy na rynek poligraficzny niż targi w Poznaniu.
Na sporym stoisku zaprezentowano kilka urzšdzeń z bardzo szerokiej oferty Konica Minolta. Wród nich znalazła się kolejna premiera na polskim rynku Đ czarno-biały system bizhub 1050. Inne prezentowane przez firmę urzšdzenia to: wielofunkcyjne systemy bizhub C350 i bizhub 600 oraz bizhub PRO C500. Jak wynika z potargowych informacji firmy, Konica Minolta przeprowadziła podczas targów wiele rozmów, także z firmami z segmentu offsetowego, które powinny wkrótce zaowocować nowymi kontaktami biznesowymi.
Urzšdzenie firmy Konica Minolta 5100 było też prezentowane na stoisku Reprografu, choć model ten, jak twierdzš przedstawiciele Reprografu, znajduje zupełnie inne zastosowanie niż systemy oferowane przez Konica Minolta Business Solutions Polska. Reprograf promuje system Konica Minolta 5100, drukujšcy w formacie maksymalnym A3+, raczej jako urzšdzenie do prób kolorystycznych i niskonakładowych druków na żšdanie, a nie typowy system produkcyjny.
Xeikon Đ pierwsze umowy sfinalizowane
Kolejny absolutny debiutant na targach Poligrafia przywiózł do Poznania swój flagowy produkt, który po raz pierwszy pokazano oficjalnie na drupie. Model 5000 oznaczał dla Xeikona, jednego z pionierów w zakresie kolorowego druku cyfrowego, prawdziwy come back: tylko na targach drupa zakontraktowano ponad 30 tych systemów, które zdaniem producenta sš dzi najwydajniejszymi cyfrowymi maszynami dostępnymi na rynku. Xeikon 5000 jest przy tym jedynš maszynš cyfrowš pozwalajšcš na drukowanie w formacie B2. Urzšdzenie drukuje ze wstęgi o szerokoci 50 cm, a jego miesięcznš wydajnoć sam producent szacuje na ponad 3 mln odbitek.
Podczas spotkania z PoligrafikĽ szef Xeikona na Europę rodkowo-Wschodniš, Herwigh Kriso przyznał, że podczas targów podpisano pierwsze listy intencyjne na dostawę maszyn Xeikon 5000 do polskich klientów. Firma sprzedała też maszynę DCP 500, jeden z wczeniejszych modeli Xeikona. H. Kriso poinformował nas również, że w drugiej połowie roku zostanie oficjalnie uruchomione polskie biuro firmy Xeikon, na którego czele stanie Adam Ambrożkiewicz, już dzi odpowiedzialny za sprzedaż na polskim rynku. Adam Ambrożkiewicz to postać znana w wiatku druku cyfrowego; wczeniej był zwišzany z firmami Xerox Polska oraz Heidelberg Polska, w tej drugiej zajmował się włanie sprzedażš systemów druku cyfrowego.
HP Indigo Đ wkrótce nowe instalacje
Ostatnia nowa maszyna firmy Indigo w Polsce rozpoczęła pracę przed trzema laty, w czerwcu 2002 roku. Na sprzedaż kolejnej trzeba było czekać aż do targów Poligrafia 2005, ale za to Digiprint, polski dystrybutor HP Indigo, nadrabia zaległoci w szybkim tempie. Jak wynika z informacji przekazanych przez firmę, podczas targów podpisano umowy na dostawę trzech systemów HP Indigo, które już wkrótce rozpocznš pracę w polskich firmach. To za oznacza prawdziwy przełom w obecnoci HP Indigo w Polsce, gdyż baza pracujšcych w naszym kraju maszyn tej firmy zwiększy się o... 100%.
Jak zatem widać, przekrój systemów cyfrowych prezentowanych na targach Poligrafia był całkiem spory. Przede wszystkim pojawiły się na nich firmy, które posiadajš obecnie największe udziały w sprzedaży na rynku poligraficznym, nie zabrakło też pionierów kolorowego druku cyfrowego Đ firm Xeikon i HP Indigo, które po chudszych latach na polskim rynku wracajš do gry.
Z kluczowych dostawców systemów produkcyjnych zabrakło przede wszystkim firmy Kodak, nowego potentata na rynku druku cyfrowego, który posiada w swoim portfolio maszyny wczeniej oferowane przez Heidelberga (NexPress) i Sciteksa (Versamark). Natomiast z dostawców, którzy coraz częciej spoglšdajš na rynek poligraficzny, by podšżyć ladami Oc i Koniki Minolty, odczuwalny był brak np. firm Canon i Ricoh Polska.
Jednak patrzšc na rozwój druku cyfrowego w Polsce (wzrost liczby instalacji maszyn kolorowych o 30-40% w 2004 roku) można mieć nadzieję, że za dwa lata cała wiatowa cyfrowa czołówka dostawców pojawi się w Poznaniu w komplecie. SS