Czystość popłaca
6 gru 2016 14:53
Firmy wykorzystujące w produkcji materiały z roli, obojętnie w jakim sektorze poligrafii działają, stale poszukują takich systemów czyszczenia wstęg, które zwiększą ich wydajność. Pod presją, by zwiększać efektywność bez potrzeby inwestowania w nowe urządzenia, kierownictwa firm zwracają się w kierunku technologii, które podnoszą wydajność posiadanych przez nie rozwiązań.
Istnieje wiele metod usuwania brudu, zanieczyszczeń i pyłu ze wstęg zadrukowywanego podłoża. Jednak coraz częściej w tym celu stosuje się systemy oczyszczania wstęg, których instalacja – jak twierdzi angielska firma Meech International – może przynieść natychmiastowe i znaczące korzyści. Wśród nich najważniejsze to: wyższa jakość wydruków, mniej odpadów i mniej przestojów potrzebnych na mycie obciągów.
Jako potwierdzenie firma Meech International, producent systemów do czyszczenia wstęg, powołuje się na przykład drukarza stosującego technologię wklęsłodruku, który obliczył, że jego miesięczne przychody wzrosły o ok. 8000 funtów po integracji 10-kolorowej maszyny Cerutti z bezkontaktowym systemem ShearClean. Ponieważ była to jedna z pierwszych w Europie instalacji nowego – wciąż raczkującego – produktu, angielski producent postanowił przeprowadzić w tym zakładzie szczegółowe badania.
Zbadaliśmy miesięczne koszty poniesione przez drukarnię m.in. z powodu przestojów maszyny i strat powstałych w wyniku uszkodzonych/zużytych rakli lub cylindrów, resztek farby pozostałej w zespole farbowym czy powstawania smug – mówi Adam Battrick, dyrektor działu systemów czyszczenia. – Drukarnia skrzętnie notowała swoje koszty sprzed instalacji w czasie normalnych czterech tygodni pracy i w tym okresie mogła się spodziewać szesnastu przestojów wynikających z powyższych przyczyn. Równało się to 4 tys. metrów zmarnowanych materiałów, a w kategoriach finansowych oznaczało stratę 13 tys. funtów średnich miesięcznych przychodów ze sprzedaży. Jak twierdzi Meech International, od momentu wyposażenia maszyny Cerutti w system ShearClean liczba przestojów maszyny została zmniejszona do 6 na miesiąc oraz 1500 m zmarnowanych materiałów. Obliczono także, że zwrot z inwestycji w system oczyszczania wstęgi nastąpi po 9 miesiącach.
Wprowadzając na rynek ShearClean wraz z systemem czyszczenia wstęgi Tornado, firma Meech International poszerzyła swoją ofertę o technologie kontaktowego i bezkontaktowego czyszczenia wstęg i może dostarczać swoje rozwiązania branży wąskowstęgowego druku etykiet i przetwórstwa oraz opakowań spożywczych i farmaceutyków. Jednak, jak twierdzi producent, pod pojęciami czyszczenia „kontaktowego” i „bezkontaktowego” kryje się wiele, a odpowiedni wybór wymaga ostrożności.
Jeśli firma pracuje z materiałami posiadającymi specjalną powłokę, z podłożami podatnymi na znakowanie lub takimi, których powierzchnia – ze względu na przeznaczenie produktów – będzie wielokrotnie dotykana (np. opakowania farmaceutyczne, etykiety premium na towary konsumpcyjne), wówczas najlepszy dla niej będzie system bezkontaktowy, mimo iż zwykle będzie wymagał większego nakładu finansowego niż system kontaktowy – mówi A. Battrick. Ale stanowisko to nie jest jeadnoznaczne. Oczywiście, cena jest zawsze brana pod uwagę, jednak coraz więcej firm decyduje się na system bezkontaktowy, ponieważ daje im większą elastyczność w zakresie materiałów – mogą stosować praktycznie każdy na maszynie. Taki trend widzimy oczywiście w przypadku drukarzy, którzy nie chcą, aby system czyszczenia wstęgi dyktował im, co będzie można wydrukować w przyszłości – dodaje.
Nowy system ShearClean może być stosowany w przypadku roli o szerokości do 1,8 m i przy prędkości maszyny do 450 m/min (większa prędkość może być osiągana przy dostosowaniu ustawień fabrycznych). System może być wykorzystywany do czyszczenia różnych materiałów jak papier czy folie. Drukarze chcący usunąć zanieczyszczenia ze wstęgi przed drukowaniem powinni zamontować ShearClean przed pierwszym zespołem drukującym, wtedy wstępnie zadrukowane rolki będą mogły być czyszczone przed dalszą obróbką. Shear-Clean składa się z dwóch wałków pokrytych bawełną, które są umieszczone od 0,5 do 1,0 mm po każdej stronie wstęgi. Wałki obracają się z dużą prędkością – 4000 RPM i powyżej – w przeciwnym kierunku w stosunku do wstęgi.
System ShearClean może być dostosowany do wymagań klientów pod względem wielkości i złożoności. Istnieją też różne aktualizacje pozwalające na utworzenie w pełni programowalnej jednostki. Systemy te wy-posażyliśmy też w statyczne urządzenia kontrolne, których zadaniem jest zwiększenie skuteczności procesu oczyszczania i zmniejszanie ryzyka ponownego przyciągania zanieczyszczeń do czyszczonej powierzchni wstęgi – podsumowuje A. Battrick.
Na podstawie informacji firmy Meech International opracowała DA