Dajmy sobie szansę!
6 gru 2016 14:50
Drugiego dnia targów Poligrafia odbyło się spotkanie inicjujące projekt powołania do życia pierwszej w Polsce branżowej instytucji poręczeniowej – Funduszu Poręczeń Kredytowych w Poligrafii.
Organizatorami byli Polskie Bractwo Kawalerów Gutenberga i Międzynarodowe Targi Poznańskie, reprezentowane na spotkaniu przez wiceprezesa Grzegorza Turkiewicza i dyrektora Jerzego Kaczmarka. Członkowie komitetu założycielskiego Funduszu – Jacek Kuśmierczyk, prezes firmy Grafikus, kanclerz PBKG i Tomasz Mospan, prezes firmy Follak – zaprezentowali licznie zebranym przedstawicielom firm oraz organizacji branżowych opis sytuacji na rynkach finansowych będącej wynikiem globalnego kryzysu i jej obecny oraz przewidywany wpływ na branżę poligraficzną: trudności z pozyskiwaniem kredytów, rosnące ich koszty, przewidywane bankructwa przedsiębiorstw; zjawiska te mają się nasilić w II kwartale br. Następnie Tomasz Mospan przedstawił ideę Funduszu mającego stanowić element zabezpieczenia finansowego dla małych i średnich firm (szczegółowe informacje znajdują się na stronie www.finansedlapoligrafii.pl). Prawne i finansowe aspekty projektu omówili eksperci: mec. Leszek Czarny i Marek Wyszyński, niezależny doradca w kwestiach pozyskiwania finansowania.
W celu utworzenia spółki akcyjnej Fundusz Poręczeń Kredytowych w Poligrafii należałoby zgromadzić kapitał założycielski w wysokości około 1 mln zł uzyskany od możliwie dużej liczby podmiotów (określono ją na ok. 100). Wówczas można liczyć na dokapitalizowanie ze środków Unii Europejskiej, BGK czy PARP. Powstanie spółki to etap finalny; poprzedzić go mają: stworzenie grupy drukarń deklarujących chęć udziału w dalszych pracach nad Funduszem (deklaracje są dostępne na ww. stronie); promocja projektu wśród decydentów i w środowisku finansowym oraz stworzenie nieformalnej platformy wymiany poglądów pomiędzy wiodącymi drukarniami w celu poszukiwania dodatkowych instrumentów wspierających branżę.
Obecnym odczytano tekst apelu skierowanego do rządu RP i reprezentantów środowiska finansowego, w którym mowa jest o podjętej inicjatywie utworzenia Funduszu (z podkreśleniem, iż ten pierwszy krok miał miejsce w czasie targów Poligrafia) i nadziei, że zostanie ona zauważona i spowoduje rozpoczęcie prac nad ogólnym projektem branżowego funduszu poręczeniowego na szczeblu rządowym. Obecni zaakceptowali jednogłośnie treść apelu, co – jak powiedział Jacek Kuśmierczyk – da inicjatorom projektu asumpt do dalszych działań.
Obecny na spotkaniu prezes Polskiej Izby Druku, Grzegorz Bielecki obiecał również lobbing wewnątrz Izby na rzecz przystąpienia PID jako udziałowca do Funduszu.
Liczne pytania do inicjatorów projektu świadczyły o zainteresowaniu nim przedsiębiorców i zdają się dobrze wróżyć idei jego wcielenia w życie. IZ