„Darczyńcy Muzeum Drukarstwa Warszawskiego”
6 gru 2016 14:55
Sekcja Poligrafów SIMP świętuje w tym roku 60. rocznicę swojego powstania. Obchody tego jubileuszu rozpoczęły się 10 maja otwarciem w Muzeum Drukarstwa Warszawskiego wystawy prezentującej muzealia nabyte od członków Sekcji.
Wernisaż wystawy „Darczyńcy…” otworzyło przemówienie prezesa Sekcji Tadeusza Chęsego. Obecni na uroczystości byli także prezes oddziału warszawskiego Bogdan Wyrzykowski oraz inni członkowie Sekcji, jak również członkowie Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Drukarstwa Warszawskiego. Wernisaż stał się też okazją do krótkiej dyskusji na temat przyszłości drukarstwa wobec współczesnej ekspansji nowych technologii.
Sama wystawa dostarcza natomiast wspomnień o przeszłości tej dziedziny techniki. Można na niej obejrzeć przede wszystkim liczne publikacje książkowe z biblioteki Muzeum, przekazane w końcu lat 80. XX w. przez Jacka Goreckiego oraz zakupione od Haliny Dorocińskiej, córki Jana, już po jego śmierci. Jan Dorociński był współzałożycielem Sekcji Poligrafów SIMP, prowadził kursy dla adeptów poligrafii, był też autorem licznych podręczników dla uczniów drukarstwa, z których kilka znajduje się na wystawie. Oprócz książek z biblioteki swojego ojca Halina Dorocińska przekazała dokumenty związane z jego działalnością naukowo-badawczą, m.in. dyplomy, świadectwo „o dokonaniu wynalazku” oraz zaświadczenie o działalności w ruchu oporu w czasie II wojny światowej.
Jacek Gorecki, członek, a w latach 1967-69 przewodniczący oddziału warszawskiego Sekcji przekazał w 1989 r. duży zbiór zawierający ponad 40 publikacji fachowych zarówno polskich, jak i obcojęzycznych, około 20 druków akcydensowych, kilka egzemplarzy zagranicznych czasopism branżowych oraz różnego rodzaju pamiątki życia społecznego drukarzy. Wśród tych pamiątek znajduje się ciekawy zestaw wydany z okazji 40-lecia Zielonogórskich Zakładów Graficznych, w skład którego wchodzą: broszura z tekstem o historii zakładu, proporczyk, folder zawierający program uroczystości, plastikowy znaczek do przypinania i inne drobne druki okolicznościowe o ujednoliconej szacie graficznej. Są tu także tabliczki znamionowe maszyn drukarskich czy gazety wydawane przez instytucje drukarskie.
Pozyskiwanie muzealiów z darów i przekazów od osób i instytucji jest znaczącym sposobem wzbogacania kolekcji, a dla Muzeum Drukarstwa szczególne znaczenie mają dary od poligrafów, gdyż na ogół są one związane ściśle z branżą oraz doświadczeniami osobistymi i zawodowymi darczyńców. Ich przynależność do środowiska poligraficznego sprawia, że wiedzą, co może być szczególnie interesujące dla Muzeum i dary od nich otrzymane są zawsze niezwykle cenne, nieprzypadkowe.
Istotnym dla Muzeum nabytkiem uzupełniającym wiedzę o historii warszawskiego drukarstwa jest przekazany przez Zygmunta Klimczaka, członka zarządu oddziału warszawskiego Sekcji, wzornik czcionek odlewni Jana Idźkowskiego z lat międzywojennych oraz zestaw czcionek – piktogramów używanych do drukowania kolejowych rozkładów jazdy. Zygmunt Klimczak podarował także siedem roczników miesięcznika Poligrafika, z których część prezentowana jest na wystawie. Kolejny ofiarodawca, Leonard Cichocki – przewodniczący zarządu oddziału warszawskiego Sekcji – przekazał Muzeum Drukarstwa Warszawskiego książki, jak również zbiór klisz cynkowych, umieszczony na wystawie w osobnej gablotce oraz regały zecerskie, które niestety nie zmieściły się w niewielkiej przestrzeni tymczasowej siedziby Muzeum.
Darczyńcami Muzeum są także inni przewodniczący, zarówno zarządu oddziału warszawskiego, jak i zarządu głównego Sekcji: Kazimierz Stępniewski – wieloletni prezes zarządu Sekcji, Antoni Szczepański – również jej prezes, a także Edward Dreszer – członek Sekcji. Z samego biura Sekcji Muzeum również otrzymało kilka publikacji dotyczących jej własnej działalności i życia społecznego poligrafów.
Ze względu na ograniczone obecnie warunki ekspozycyjne na wystawie prezentowana jest tylko część, chociaż znaczna, powyższych przekazów.
Wystawę będzie można oglądać do 30 września 2012 roku.