Dni Apogee i Asanti
6 gru 2016 14:58
W dniach 20-21 października w Warszawie miała miejsce 15. Ogólnopolska Konferencja Użytkowników Systemów Apogee i Asanti, zorganizowana przez polski oddział Agfa Graphics. Jej clou była prezentacja nowych funkcji i możliwości kolejnych wersji obu flagowych programów – Apogee 9.0 i Asanti 2.0. Inspirujące były również rozmowy z użytkownikami powyższych rozwiązań.
Już po raz trzeci spotkanie Agfa Graphics, organizowane z myślą o polskich użytkownikach jej rozwiązań software’owych, skierowane było nie tylko do klientów z sektora cyfrowego prepressu, ale też do firm bazujących w swojej działalności na przemysłowym druku inkjetowym. Dlatego też jego formuła uwzględniała nowości, jakie pojawiły się w najnowszych wersjach systemów workflow, dedykowanych obu grupom odbiorców. Michał Śliz – dyrektor zarządzający polskiego oddziału Agfa Graphics otwierając konferencję podkreślił, że w spotkaniu poza obecnymi klientami biorą też udział przyszli użytkownicy jej rozwiązań. Wieloletnie związki części z obecnych na sali osób z systemem Apogee zostały podkreślone przez wręczenie tytułów „Ambasadora Apogee”. Otrzymali je: Mirka Zawilińska (Eurodruk Poznań), Monika Denisiuk (Experci), Piotr Żółtak (Partners Studio), Tomasz Mitura (Edica), Janusz Wójcikiewicz (Grafix Centrum Poligrafii) oraz Dariusz Szlauderbach (LCL Dystrybucja).
Co nowego?
Nowości w systemach Apogee Prepress 9.0 i Asanti 2.0 przybliżył Krzysztof Sadziński – product & pre-sales manager w firmie Agfa Graphics. Rozpoczął od nowych rozwiązań technologicznych, które wykorzystano w najświeższej wersji Apogee Prepress: silnika renderującego APPE 3.4 oraz programów PitStop 12 i Normalizer 11. Najważniejsze nowe funkcje systemów to: edytor układu prac wielkoformatowych, stworzony z myślą o firmach z segmentu print & display; zintegrowany moduł WebApproval 9.0, pozwalający na
zdalne akceptowanie prac przez Internet przy użyciu standardowej przeglądarki, bazującej na języku HTML5; ulepszony versioning (wizualna kontrola wersji płyty i wyłapywanie ewentualnych różnic); wprowadzenie stref klejowych w module Apogee Impose; przegląd prac w interfejsie; diagnostyka połączeń sieciowych; zwiększenie ilości formatów obsługiwanych plików (poza standardowymi PDF i PS); kompatybilność z wzornikiem barw Pantone 2014; funkcja odwracania kolejności stron; wydruk karty pracy oraz szacowanie oszczędności farby w module InkSave.
System Apogee Prepress 9.0 to niezwykle elastyczne narzędzie, pozwalające z jednego miejsca sterować naświetlarką CtP, prooferem, cyfrową maszyną drukującą bądź ploterem wielkoformatowym – mówił Krzysztof Sadziński. – Zupełną nowością, zgłoszoną przez Agfa Graphics do opatentowania, są tu tryby druku kalibrowanego. Ważnym dla wielu osób, zwłaszcza z segmentu print & display, będzie też z pewnością wsparcie dla ploterów tnących Summa i Mimaki oraz dla ploterów tnąco-frezujących takich marek jak Esko czy Kongsberg. Alain Cormond, business development manager w belgijskiej centrali Agfa Graphics przedstawił plany rozwojowe systemów Apogee i Asanti, które mają być sukcesywnie wprowadzane na rynek w przyszłym roku. Wiele nowych opcji i funkcjonalności jest rezultatem pomysłów polskich użytkowników, zgłoszonych podczas ubiegłorocznej konferencji. Tym samym dajemy wyraźny sygnał, że uważnie słuchamy naszych klientów – zadeklarował Alain Cormond. – Dzięki nim systemy Apogee i Asanti stają się coraz doskonalsze i uwzględniają coraz więcej potrzeb zgłaszanych przez ich użytkowników.
Apogee Portal 9.0 także dla urządzeń mobilnych
Apogee Portal 9.0 to rozwiązanie typu web-to-print, na które składają się bazujący na technologii cloud computing sklep internetowy Apogee StoreFront oraz instalowany w drukarni WebApproval. Całość pozwala na realizowaną w trybie online wydajną jej współpracę z klientami i dostawcami treści, jak też na stałą komunikację pomiędzy pracownikami zakładu poligraficznego. Bazuje na przeglądarce HTML5, co umożliwia jego zastosowanie w urządzeniach mobilnych. Dzięki integracji z Apogee Prepress 9.0 nie wymaga dodatkowego serwera, a wprowadzane w nim szybkie aktualizacje stanowią odpowiedź na zmiany technologiczne i rynkowe.
Z perspektywy klienta
Opinie klientów na temat rozwiązań Agfa Graphics można było poznać w kolejnej części konferencji. Małgorzata Tokarek z łódzkiej drukarni dziełowej Read Me podkreślała szybkie przetwarzanie plików dzięki zwiększonej automatyzacji, większą elastyczność rozwiązań oraz zgodność z istniejącą infrastrukturą. Andrzej Kłopotowski z warszawskiej drukarni wielkoformatowej Print & Display chwalił sprawność serwisu Agfa Graphics, a Mirka Zawilińska i Ireneusz Piotrowski z firmy Eurodruk Poznań cieszyli się z redukcji potencjalnych błędów w produkcji oraz większego bezpieczeństwa. Satysfakcją z rozwiązań wielkoformatowych Agfa Graphics podzielił się z uczestnikami Andrzej Wentland z firmy Kseroplast-Plus.
Od dotacji unijnych do serwisu oprogramowania
W dwóch prowadzonych równolegle panelach uczestnicy mogli zapoznać się z praktycznymi aspektami wdrożeń rozwiązań Agfa Graphics. Stefan Piotrowski, odpowiedzialny w Agfa Graphics za klientów międzynarodowych i gazetowych przedstawił dotacje unijne w perspektywie budżetowej na lata 2014-2020, zaś Maciej Baur – product manager i Mirosław Opolski – specjalista ds. płyt offsetowych Agfa Graphics zaprezentowali analizę ekonomiczną płyt konwencjonalnych i ekologicznych. Krzysztof Sadziński przedstawił aktualizacje i migracje w systemach prepress, a Marcin Rawicki i Adam Skierkowski – specjaliści ds. oprogramowania w firmie Agfa Graphics – omówili zagadnienia serwisowe w systemach Apogee i Asanti.
Drugiego dnia konferencji odbyły się sesje warsztatowe, podczas których w szczegółowy sposób omawiano i dyskutowano z uczestnikami takie kwestie jak: specjalistyczne narzędzia prepress w systemie Apogee oraz jego współpraca z naświetlarkami CtP, automatyzacja montaży w systemie Asanti, kalibracja własnych podłoży i tworzenie kalibrowanych trybów drukowania, tworzenie produktów i administrowanie sklepami internetowymi za pomocą rozwiązania StoreFront Center, raportowanie i analiza błędów w systemach Apogee i Asanti oraz zdalna praca z ww. systemami.
Opracowanie: AN