Dodatki do farb i lakierów
6 gru 2016 14:56
14 lutego br. na Wydziale Inżynierii Produkcji Politechniki Warszawskiej odbyły się 25. (jubileuszowe) Poligraficzne Konfrontacje, tym razem poświęcone „Dodatkom do farb i lakierów”.
W ramach Konfrontacji wygłoszono pięć referatów. Tytułowa tematyka jest dość złożona i nieco skomplikowana.
Referat wprowadzający wygłosił Stefan Jakucewicz reprezentujący Stowarzyszenie Absolwentów Instytutu Poligrafii PW, który był rownież prowadzącym i moderatorem Konfrontacji. W ramach referatu przedstawiono fotografie obrazujące końcowe rezultaty braku lub złego stosowania dodatków do farb i lakierów, czyli początek był końcem. Uczestnicy na slajdach prezentowanych podczas pierwszego wystąpienia obejrzeli, jak wyglądają złe jakościowo druki wykonane bez stosowania odpowiednich dodatków.
Kolejny mówca – Paweł Kosiacki reprezentujący firmę ABC Pressroom – przedstawił referat pt. „Nowoczesne dodatki do roztworów wodnych w systemach nawilżających maszyn offsetowych”. Swoje wystąpienie poświęcił wpływowi nowoczesnych dodatków na właściwości roztworu nawilżającego oraz środkom mającym na celu przystosowanie „wody kranowej” do sporządzenia roztworów nawilżających. Prelegent omówił także środki stosowane do regeneracji wałków farbowych. Referat wywołał wiele emocji i kontrowersji związanych z uzdatnianiem jonowym i metodą odwróconej osmozy wody oraz z dalszym jej utwardzaniem.
Następnie wystąpił Robert Kuczera z firmy Michael Huber Polska z referatem: „Utrwalanie offsetowych farb drukarskich. Suszki, pasty skracające i inne dodatki. Kiedy stosować?”. Referent omówił praktycznie wszystkie stosowane dodatki do offsetu arkuszowego tak tradycyjnego, jak i UV. Leitmotivem jego wystąpienia było: jak to możliwe – nie stosować żadnych dodatków lub tylko jeden?
Mariusz Matuszewski i Jerzy Kempiński (także z firmy Michael Huber Polska) przedstawili referat pt. „Modyfikowanie właściwości farb fleksograficznych i wklęsłodrukowych przy użyciu dodatków systemowych”. Referował Mariusz Matuszewski, który przedstawił cały wachlarz środków umożliwiających różne modyfikacje farb ciekłych i podobnie jak jego poprzednik nawoływał do niestosowania środków modyfikujących farbę lub stosowania tylko jednego z nich. Przedstawił także sprawę zagospodarowania farb resztkowych, które – aby mogły być przetworzone przy produkcji innych farb –muszą mieć pełną metrykę stosowanych dodatków, gdyż w przeciwnym razie trzeba je będzie utylizować, co trochę kosztuje.
Blok tematyczny zamykał Grzegorz Sobczyński reprezentujący firmę PrintLine. Tematem tego wystąpienia były „Lakiery i środki pomocnicze, lakiery podkładowe”. Prelegent omówił nowe rodzaje lakierów wraz z ich właściwościami i możliwościami stosowania środków modyfikujących właściwości. W referacie przedstawiono nietypowe zastosowanie nowych lakierów różnych rodzajów – nawet takich, na których można pisać długopisem i stawiać pieczątki z tuszu. Prelegent omówił także nowoczesne proszki do napylania różnego rodzaju lakierów. Jotes