Doroczne spotkanie dyrektorów szkół poligraficznych
6 gru 2016 14:53
Kolejne spotkanie dyrektorów szkół poligraficznych organizowane corocznie przez Centralny Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Przemysłu Poligraficznego miało miejsce 18 listopada br. w siedzibie COBRPP. Program obejmował tematykę zbliżoną do spotkania ubiegłorocznego; można nawet powiedzieć, że był jego kontynuacją.
Z przekazanego uczestnikom spotkania przez organizatora zaproszenia wynikało, iż tematy będą obejmować: informację o stanie zawodowego szkolnictwa poligraficznego oraz omówienie ankiety przeprowadzonej w szkołach, a także stanowisko konferencji odbytej w Poznaniu (31.05-1.06.2010) w sprawie „Podniesienia efektywności nauczania w zawodach poligraficznych”. Kolejnym tematem była sprawa zbliżających się targów Poligrafia 2011, w trakcie których ma się odbyć „Druga Konferencja Edukacyjna” oraz – podobnie jak w roku ubiegłym – poruszano temat symulatorów jako narzędzia kształcenia w szkolnictwie i na koniec „Euro Skills: Skilly Polska” (Program Leonardo da Vinci).
Jak już wspomniano – program spotkania stanowił kontynuację spotkania z roku 2009. Po wystąpieniu powitalnym gospodarza spotkania, dyrektora COBRPP Jerzego Hoppe miała miejsce prezentacja wyników badań dotyczących zawodowego szkolnictwa poligraficznego w kraju. Jest to informacja rozszerzona o wszystkie szkoły, kształcące młodzież w zawodach poligraficznych. Badania były prowadzone w oparciu o zestawienia wykazywane w KOWEZiU. Tradycyjna ankieta zawierająca badania ilościowo-jakościowe dotyczące szkolnictwa poligraficznego skierowana była do 16 szkół, które udzieliły odpowiedzi drogą telefoniczną. Autorzy opracowania pozyskali informację ze szkół kształcących w zawodach „technik poligraf” oraz „technik cyfrowych procesów graficznych” o liczbie kształconych uczniów. W prezentacji wykorzystane zostały również dane udostępnione przez MEN dotyczące szkół kształcących w zawodach poligraficznych wg stanu na rok 2009. Niezależnie od tego wykorzystano w omawianej prezentacji dane nadesłane do COBRPP przez szkoły w latach 2003-2009. Osiemnaście tablic przedstawia dane liczbowe z komentarzami, stanowiąc ogromny materiał informacyjny, który pokazany w krótkiej prezentacji wizualnej spowoduje niewątpliwie zainteresowanie szczegółową analizą zawartą w broszurze ze strony podmiotów gospodarczych w branżach poligraficznej i współdziałających z poligrafią, tak w kraju, jak i za granicą (za pośrednictwem przedstawicielstw w Polsce).
Na szczególną uwagę zasługują wypowiedzi i uwagi dyrektorów szkół.
Punkt trzeci programu spotkania dyrektorów wywołał żywą dyskusję po wystąpieniu Anny Wasiak z Departamentu Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego MEN. Temat „Jaka ma być docelowa struktura zawodów poligraficznych uwzględniająca aktualny poziom zakładów poligraficznych i wymagań pracodawców” był szczegółowo zawarty w programie spotkania i jak wynikało z dyskusji, będzie wymagał dodatkowych konsultacji wobec dużych różnic w wypowiedziach.
W ramach kolejnego punktu spotkania „Symulatory jako nowoczesne narzędzia kształcenia w szkolnictwie zawodowym” przekazano uczestnikom wydrukowaną informację o charakterze zapowiedzianej w ubiegłorocznym spotkaniu.
Na zakończenie spotkania dyrektor targów Poligrafia 2011 przedstawił informację (wraz z zaproszeniem do uczestnictwa) o ich przyszłorocznej edycji. AB