Druga maszyna DICOweb dla StŠmpfli Publikationen AG
6 gru 2016 14:46
Jesienią 2002 r. MAN Roland zainstalował pierwszą heatsetową maszynę DICOweb w firmie Stampfli – wówczas nowość na skalę światową.
Mając dobre doświadczenia z technologią DICO Stampfli Publikationen AG zdecydowało się ponownie na maszynę zwojową MAN Roland DICOweb, która zostanie zainstalowana w Bernie w styczniu 2008.
DICOweb to offsetowa maszyna zwojowa, która została zaprojektowana do produkcji wysokiej jakości druków w niskich nakładach i przy krótkich czasach przebiegu w całym łańcuchu produkcyjnym.
Jest to jedyna na świecie maszyna offsetowa ze zintegrowanym systemem odwzorowywania i kasowania obrazu, dzięki czemu odpada potrzeba stosowania płyt formowych. W każdym zespole drukującym znajdują się dwa zespoły odwzorowujące obraz, które za pośrednictwem taśmy transferowej przenoszą formę drukową na powierzchnię cylindra drukującego. Po zakończeniu druku danego zlecenia warstwa drukowa usuwana jest przez zespół kasujący i cylinder może być od nowa zapisany.
W minionych trzech latach Stampfli wyprodukowało na maszynie DICOweb 74 mln arkuszy, z czego 90% stanowiła produkcja czasopism. Uzyskanie takiej wydajności na maszynie pilotującej robi wrażenie. Jak stwierdził Peter Stampfli: Dysponując inną maszyną niż DICOweb nie bylibyśmy w stanie ani ekonomicznie, ani terminowo sprostać osiągniętemu wzrostowi produkcji. Wzrost ten w Stampfli Publikationen wynosi średnio 4% rocznie.
Wydawnictwo produkuje ponad 100 tytułów czasopism o nakładach od 5000 do 90 000 egz. i jest największym pod względem drukowanych tytułów producentem czasopism w Szwajcarii. Wysokość nakładów produkowanych na DICOweb oscyluje średnio między 5000 a 8000 egzemplarzy. Rocznie drukowanych jest na DICOweb około 4000 prac.
Szybkość aktualizacji i różnorodność publikacji wymagają zautomatyzowanych procesów. Dzięki konsekwentnej integracji procesów, począwszy od redakcji, poprzez kreację, niezależne od mediów zarządzanie danymi i produkcję można w Stampfli wyjątkowo skutecznie wykorzystać zalety DICOweb. Poprzez zredukowanie przyłączy i ich wysoki stopień integracji maszyna stwarza możliwości optymalizacji procesów wydawniczych pod względem czasowym, technicznym i ekonomicznym. Już dzięki pierwszej maszynie DICOweb można było nie tylko skrócić przebiegi procesów i tym samym ograniczyć czas od zakończenia redakcji i przyjmowania ogłoszeń do rozpoczęcia drukowania, ale także realizować całkiem nowe rozwiązania wydawnicze takie jak nakłady częściowe, wydania dostosowane do klienta lub nakłady wstępne.
Druga maszyna DICOweb w firmie Stampfli charakteryzuje się kilkoma udoskonaleniami technicznymi, uzyskanymi na bazie doświadczeń z maszyną pilotową, a mianowicie: prędkością wstęgi 6 m/s zamiast dotychczasowych 3,5 m/s (nowa wydajność 17 420 ark./h), dostosowaną do wyższej prędkości suszarką, odpowiednio przerobionymi zespołami farbowymi i zmodernizowaną techniką pomiarową. Proces DICO pozwala na znaczną, tj. o jedną trzecią, redukcję czasów przyrządu.
Nowa maszyna DICOweb wyposażona jest w wysoko wydajny złamywak z punkturami 1:3:3, już od dawna sprawdzający się w typoszeregu Rotoman. Rozwiązanie to pozwala na duże prędkości i zapewnia możliwość przestawiania produkcji na ze zbieraniem lub bez zbierania, do wytwarzania 8- lub 16-stronicowych produktów. Dla MAN Roland zamówienie od Stampfli Publikationen oznacza ważne potwierdzenie celowości inwestycji w technologię DICO.
Równolegle z rozwojem DICOweb MAN Roland pracuje także nad tym, aby technologię DICO wdrożyć w innych segmentach rynku.