Druk na tekturze falistej wydaje się być wyzwaniem, ale jest znacznie łatwiejszy niż sądzimy. Opakowania obejmują wiele różnych produktów takich jak: etykiety, folie obkurczające, opakowania giętkie, prototypy, pudełka składane oraz pudła z tektury falistej. W tej grupie tektura falista stwarza prawie nieograniczone możliwości dostawcom usług drukarskich (PSP) bez względu na ich specjalizację, a szczególnie tym posiadającym specjalne wielkoformatowe drukarki cyfrowe.
Urządzenia te nadają się znakomicie do wielkoformatowej produkcji krótkich serii opakowań po niskich kosztach. Doskonałe do tego celu są opakowania na potrzeby tak handlu, jak i konsumentów, eksponowane przez krótki okres w miejscach dużego natężenia ruchu i charakteryzujące się wysoką jakością. Wielkoformatowy druk na tekturze falistej stanowi uzupełnienie podstawowej działalności, jaką jest druk grafiki produkowanej na potrzeby punktów zakupów (POP) oraz innych placówek handlowych.
Pokonując różnorodność
Drukowanie opakowań z tektury falistej przebiega odmiennie niż druk banerów czy też materiałów na wystawy i dlatego zostaną omówione zasadnicze różnice poczynając od transportu mediów poprzez zarządzanie kolorem i workflow aż po obsługę klientów.
Do druku na tekturze falistej oraz grubszych podłożach wymagana jest odpowiednia wielkoformatowa drukarka flatbed. Większość zakładów produkujących oznakowania i grafikę stosuje media tylko ze zwoju i dlatego muszą przejść na większe maszyny, które pozwalają na zadrukowywanie grubszych materiałów.
Nie jest łatwo wyprostować tekturę falistą i utrzymać ją w tej pozycji. Utrzymanie stałej odległości pomiędzy głowicą drukującą a tekturą staje się bardzo trudne i często może prowadzić do zderzenia głowicy z podłożem, jeżeli tektura falista nie jest odpowiednio załadowana i monitorowana podczas cyklu drukowania.
Wyzwaniem może tu być dopasowywanie kolorów, o ile nie nałożymy warstwy podkładowej przed rozpoczęciem druku grafiki. Mimo stosowania tej samej partii tektury kolory mogą się różnić i stwarzać złudzenie zmiany rodzaju tuszu lub grafiki w trakcie procesu drukowania.
Dodatkowy problem stanowi pył. Cyfrowe drukarki dają sobie radę z elektrycznością statyczną powstającą podczas drukowania na wielu materiałach, jednakże zwiększa się ona znacznie w przypadku zadrukowywania tektury falistej. Regularne czyszczenie głowic drukujących i dokonywanie przeglądów minimalizuje wpływ pyłu z tektury na jakość drukowanej grafiki.
Oferowanie usług z dziedziny druku na tekturze falistej to trochę jak wkraczanie do innego świata. Odmienne są tu workflow, potrzeby klientów i odmienny język. Producenci opakowań nie rozmawiają o stronicach i obrazach graficznych, ale o elementach opakowania i aspektach inżynieryjnych wykonywanej pracy.
Punkt druku musi zakupić nowe oprogramowanie, aby w pełni zrozumieć i monitorować wszystkie aspekty produkcji opakowania. Ponadto ważne są techniki wykańczania, jak chociażby właściwy typ kleju do połączenia części opakowania i zapewnienia zachowania nadanego mu kształtu. Do zadrukowywania tektury falistej niezbędne jest posiadanie specjalistycznego systemu cięcia. Na rynku istnieje wiele różnorodnych urządzeń do cięcia i zagniatania tektury. Ważnym aspektem jest tu zrozumienie konstrukcji i struktury opakowania. PSP musi też znać standardy specyficzne dla poszczególnych segmentów rynku, jak również wymagania dotyczące opakowań żywności i farmaceutyków.
W stosunku do tradycyjnego druku odmienna jest również sprzedaż opakowań z tektury falistej. PSP powinny zastąpić kontakty z brokerami druku czy agencjami zajmującymi się sprzedażą grafiki kontaktami z producentami marek handlowych czy dużych sieci handlowych.
Punkty druku powinny w pierwszej kolejności dopasować swoją ofertę do potrzeb opakowaniowych mniejszych firm, wymagających mniejszych ilości druku, a potem przejść do większych klientów w miarę zwiększania swoich mocy produkcyjnych.
Zestaw urządzeń na potrzeby zadrukowywania tektury falistej
Punkt druku musi zainwestować we właściwe urządzenia, aby z sukcesem drukować wysokiej jakości grafikę na tekturze falistej. Producenci oferują systemy specjalnie przeznaczone do zadrukowywania tektury falistej przy jednoczesnej możliwości druku na tradycyjnych mediach.
Drukarka H652 firmy EFI, będąca częścią linii urządzeń wielkoformatowych, stosuje podciśnienie zapobiegające marszczeniu się mediów oraz głowicę drukującą dopasowującą wysokość położenia do grubości stosowanych mediów. Pozwala to operatorowi na zoptymalizowanie ustawienia głowicy w celu kontroli jakości grafiki oraz uniknięcia możliwości zderzania z podłożem, co jest doskonałym rozwiązaniem dla druku na tekturze falistej. Opcja antystatyczna minimalizuje przyczepność pyłu do powierzchni druku. EFI oferuje także drukarkę T1000 z trzystrefowym stołem podciśnieniowym oraz taką samą opcją antystatyczną. Posiada ona biały tusz drukujący z tą samą szybkością, co tusze CMYK. Pozwala to na tworzenie białego podkładu lub spotowego poddruku bez uszczerbku na szybkości drukowania całej grafiki.
Fujifilm oferuje urządzenie Acuity LED 1600 przeznaczone do druku ze zwoju i zadrukowywania sztywnych mediów. Ośmiokolorowy zestaw tuszy, w tym przezroczysty i biały, zapewnia wysokiej jakości grafikę na tekturze falistej. Oprócz tego system sieciowania LED zapewnia niską konsumpcję energii i długą żywotność lampy.
Przemysłowa drukarka HP Scitex FB7600 jest doskonała do zadrukowywania tektury falistej. Biały tusz pozwala na druk bezpośrednio na opakowaniach z tektur falistych eliminując potrzebę wcześniejszej laminacji. Ponadto najnowsza generacja drukarek HP FB225 stosuje tusze UV o podwyższonej elastyczności do druku na tekturze falistej.
Mutoh ValueJet 1608HS jest hybrydową drukarką pozwalającą na druk mediów ze zwoju i zadrukowywanie tektury falistej w opcji flatbed.
Roland VersaUV LEJ-640 jest 64-calową drukarką hybrydową posiadającą pakiet VersaWorks RIP, pozwalający na profilowanie mediów, oraz Roland Color System do dokładnego dopasowywa-nia kolorów spotowych. Ponadto firma Roland oferuje tusze białe i przezroczyste, aby ułatwić specjalne aplikacje.
Drukarka Arizona UV flatbed firmy Océ w połączeniu ze stołem do cięcia Oce ProCut jest doskonała do druku opakowań z tektury falistej włączając w to prototypy i krótkie serie pudełek składanych.
Rynki docelowe
Posiadając odpowiednie urządzenia drukujące oraz rozumiejąc różnice pomiędzy tradycyjnym drukiem cyfrowym a drukiem opakowań z tektury falistej, punkty druku powinny łatwo zidentyfikować rynki, którym mogą oferować swoje usługi.
Główną uwagę należy poświęcić rynkowi produktów konsumenckich takich jak: żywność, napoje, artykuły gospodarstwa domowego, higieny osobistej, handel detaliczny, ochrona zdrowia, produkty farmaceutyczne, odzież, produkty luksusowe oraz technologia. Nie są to zresztą rynki obce dla PSP.
Wiele PSP już wykonuje prace dla tych segmentów rynku drukując na tradycyjnych sztywnych i giętkich mediach takich jak banery, POP oraz materiały promocyjne. Drukarze mają więc możliwość zwiększenia udziału rynkowego i dochodów bez potrzeby powiększania liczby klientów.
Druk cyfrowy na tekturze falistej opiera się na krótkich seriach, gdzie wymagana jest wysoka jakość grafiki. Oznacza to wielkie możliwości w druku prywatnych marek, szczególnie dla wielkich sieci handlowych. PSP mogą mieć wcześniejsze doświadczenie w pracy na rzecz tych samych marek czy sieci handlowych w druku grafiki promocyjnej. Mogą tym samym rozszerzyć swoją działalność oferując pełniejsze usługi marketingowe poprzez produkcję grafiki na opakowaniach i tekturze falistej.
Postęp w technologii i nowe materiały zmieniły tradycyjny pogląd, że tektura falista jest produktem niższej jakości. Dzięki wysokiej jakości papieru pokryciowego i dużej gamie rozmiarów fali oraz dostępnych mieszanek powlekających tektura falista coraz częściej jest stosowana do wytwarzania produktów luksusowych. To znakomity materiał na sztywne pudełka chroniące zawartość. Jeżeli doda się do tego wysokiej jakości druk – osiągamy produkt, który zdobędzie popularność na rynku.
Transfer know-how
Dodanie druku opakowań z tektury falistej do listy oferowanych usług nie powinno być zbyt trudnym zadaniem. Oczywiście wymaga to dodatkowego szkolenia personelu, ale dotychczasowe doświadczenia są tu bardzo pomocne. Przydatna jest też wiedza na temat potrzeb biznesowych klientów PSP oraz z kolei ich zleceniodawców, a także doświadczenie w handlu, co przekłada się na znajomość opakowań.
Większość PSP jest w stanie wykonać pełne zlecenia druku poczynając od drukowania grafiki aż po jej instalację. Te zdolności, jak również doświadczenie w produkcji krótkich serii mogą być wykorzystane na rynku opakowań.
Chociaż w przypadku tektury falistej zarządzanie kolorem, skład i workflow są inne, dotychczasowe doświadczenie PSP jest bardzo pomocne. Większość PSP posiada wielkoformatowe urządzenia niezbędne do oferowania usług z zakresu druku opakowań z tektury falistej. Jest to jedynie kwestia przekonania się do nowych produktów i zrozumienia ich.
Opracowanie: TG