Drukarnia LCL na fali
6 gru 2016 14:44
Łódzka drukarnia LCL umacnia swojš pozycję w produkcji dziełowej.
W dniu 29 wrzenia br. odbyła się prezentacja najnowszej inwestycji Đ omiokolorowej maszyny KBA Rapida 105-8. Na uroczystoć do siedziby firmy przy ul Dšbrowskiego w Łodzi zarzšd LCL zaprosił swoich klientów i przedstawicieli prasy branżowej.
Witajšc goci prezes zarzšdu drukarni Maciej Lewy podkrelił, że po instalacji ostatniej maszyny z odwracaniem po czwartym zespole znacznie zwiększyły się możliwoci wiadczenia usług. Celem drukarni jest dšżenie do perfekcji Đ poznawanie i wdrażanie nowych technologii, wzrost jakoci, elastycznoci w produkcji i rzetelnoci w realizacji przyjętych zleceń Đ mówił Maciej Lewy.
Podczas spotkania przedstawiciel firmy Deva-Print, która w Polsce reprezentuje koncern Koenig & Bauer AG (KBA), przedstawił ofertę podstawowych maszyn produkowanych w kilku zakładach tego koncernu.
Najwięcej czasu powięcił zainstalowanej przed kilkoma miesišcami maszynie Rapida 105-8, jej wyposażeniu i możliwociom produkcyjnym. Na szczególnš uwagę zasługuje system sterowania i kontroli Densitronic S. Wysoki stopień automatyzacji znacznie skraca czas przygotowania maszyny do drukowania i zwiększa jej efektywnoć zmniejszajšc koszty produkcji.
W czasie spotkania Wolfram Fellenberg, szef sprzedaży na Europę rodkowo-Wschodniš zakładu KBA-Planeta w Radebeul Đ producenta maszyn Rapida Đ wręczył prezesowi Maciejowi Lewemu oprawiony oryginał akcji giełdowej o wartoci 50 marek w formie upominku z okazji przekazania maszyny do eksploatacji i uroczystego spotkania (zdjęcie obok).
Zaproszeni gocie mieli możliwoć zwiedzenia zakładu i obejrzenia produkcji na nowej maszynie.
W godzinach wieczornych odbyło się spotkanie towarzyskie i udział w ăgoršcym pożegnaniu lata w rytmie salsyÓ w restauracji Dwór nad Wodš.
Obecnoć przedstawiciela redakcji Poligrafiki na spotkaniu wykorzystalimy na przeprowadzenie wywiadu z prezesem Maciejem Lewym. Interesowały nas nie tylko ostatnie inwestycje, ale również to, czy wpłynęły one na profil usług drukarni.
Poza maszynš Rapida 105 w ostatnim czasie zainstalowano dwuzespołowego Heidelberga Speedmaster 102 z odwracaniem oraz czterokolorowego Printmastera 52, ponadto uzupełnione zostały złamywarki w formacie B1. Ostatnie inwestycje zwiększyły liczbę zespołów drukujšcych do 27 w formacie B1 i 4 w formacie B3, plasujšc drukarnię LCL w gronie największych arkuszowych drukarń offsetowych w Polsce.
Większš częć szerokiego asortymentu usług drukarni stanowiš ksišżki w oprawie miękkiej sięgajšc 40% ogółu produkcji. Dowiedzielimy się też, że w planach inwestycyjnych na najbliższy okres przewidywana jest linia do oprawy twardej. Wprowadzenie oprawy twardej zwiększy możliwoci opłacalnej produkcji ksišżek na eksport, który obecnie wynosi poniżej 10%. Według M. Lewego w porównaniu z cenami za oprawę twardš w krajach zachodnich Polska jest bardzo atrakcyjnym rynkiem.
Obecnie zainstalowane maszyny pracujš 24 godziny na dobę, szeć i doć często siedem dni w tygodniu, a przy tej iloci maszyn koniecznociš jest posiadanie pewnej rezerwy, w zwišzku z tym na przyszły rok przewiduje się zakup kolejnej maszyny drukujšcej.
Wysoka jakoć produkcji opuszczajšcej drukarnię LCL wynika nie tylko z kwalifikacji personelu i wdrożonego systemu jakoci PN-EN ISO 9001:2001, ale również z najnowszych technologii i wysokiej klasy urzšdzeń. Przed rokiem w LCL jako jednej z pierwszych drukarń wdrożono raster :Sublima firmy Agfa, dzi pracujš tu już dwa systemy CtP Agfy z rastrami :Sublima. Profile ustawień jakociowych prac z przygotowalni przekazywane sš w systemie CIP3 do nawietlarek CtP, a następnie do systemów sterowania ustawień maszyn drukujšcych na CD.
To zastanawiajšce, że w niektórych drukarniach brak inwestycji i zleceń, natomiast w innych następujš systematyczna modernizacja i rozwój. Drukarni LCL można pogratulować.