Drewno jest jednym z najpopularniejszych materiałów do dekoracji wnętrz, a nowe możliwości wykańczania jego powierzchni za pomocą technologii cyfrowych nadają mu jeszcze większą siłę wyrazu.
Drewno jest jednocześnie bardzo klasycznym i nowoczesnym materiałem. W swoich różnorodnych formach jest głównym elementem naszego codziennego życia, w pomieszczeniach, w których przebywamy, w przedmiotach, których używamy oraz w meblach, które mają walory funkcjonalne i estetyczne. W tym ostatnim wymiarze z pomocą przychodzi technologia: dzięki najnowszej generacji drukarek cyfrowych UV i UV LED możliwe jest teraz dekorowanie powierzchni rozmaitych rodzajów drewna. Możemy wybierać spośród nieskończonej różnorodności obrazów, wzorów i kształtów, mając do dyspozycji bezprecedensową gamę kolorów, która umożliwia produkcję na żądanie i nawet najbardziej skomplikowaną personalizację.
Trend ten potwierdzają również liczby. Rynek druku cyfrowego na drewnie odnotował w skali globalnej łączny obrót na poziomie 4,6 mld dolarów w 2020 r., a według prognoz do 2030 r. osiągnie wartość nieco poniżej 6 mld dolarów. CAGR (złożona roczna stopa wzrostu) w okresie odniesienia (2021-2030) szacowana jest na 2,8 punktu procentowego. Europejski rynek jest obecnie drugim co do wielkości na świecie pod względem druku cyfrowego na drewnie – po Ameryce Północnej – i oczekuje się, że w nadchodzących latach odnotuje dalszy znaczący rozwój.
Kwestia technologii
Wśród czynników napędzających ten segment rynku jest z pewnością rosnące zapotrzebowanie na niestandardowe rozwiązania w zakresie dekoracji wnętrz. Projektanci i architekci poszukują dekorowanych powierzchni do tworzenia unikalnych pomieszczeń, w których każdy element jest pieczołowicie dobrany – od drewnianych podłóg po meble i elementy wyposażenia o wysokiej jakości wykonania. Z jednej strony rosnąca popularność drewna inżynieryjnego – a zatem wysokowydajnego – z pewnością przyczyniła się do wzrostu popytu na rynku wykończeń drewnianych, z drugiej strony narzędziem, które zmieniło sytuację w porównaniu z przeszłością, jest druk cyfrowy.
Najnowsza generacja cyfrowych systemów druku atramentowego UV umożliwia bezpośrednie drukowanie na prefabrykowanych płytach drewnianych, drukowanie na małych drewnianych przedmiotach lub powlekanie płyt i drewnianych przedmiotów grafiką winylową lub materiałami melaminowymi. Osiągana jakość jest obecnie bardzo wysoka, umożliwiając drukowanie logo, obrazów i tekstu z fotograficzną jakością bezpośrednio na drewnianych powierzchniach. Jedyne ograniczenie dla dekoracji? Kreatywność projektanta.
Cyfrowy druk atramentowy w trybie bezpośrednim jest zwykle stosowany do drewnianych płyt pilśniowych, fornirów drewnianych, twardego i miękkiego drewna oraz do paneli charakteryzujących się jednolitą powierzchnią, oferując w ten sposób dużą elastyczność w wyborze mediów. Technologie druku UV i UV LED są najczęściej wykorzystywane w tego typu zastosowaniach, ponieważ pozwalają uzyskać wysoką wydajność zarówno pod względem jakości druku, jak i trwałości. Proces produkcji jest bardzo prosty w zarządzaniu. W pierwszym etapie powierzchnie drewniane poddawane są obróbce wstępnej – zazwyczaj przy użyciu sub- stancji na bazie polimerów, akrylu lub poliuretanu – w celu poprawy spójności gamy kolorów i ilościowej wydajności atramentu UV. Ponadto, w zależności od zamierzonego zastosowania końcowego, po procesie drukowania można wdrożyć obróbkę końcową w celu zwiększenia odporności na takie czynniki, jak ścieranie, wilgoć czy zarysowania. Druk cyfrowy zapewnia wiele korzyści na rynku wykończenia drewna, podobnie jak w innych sektorach: od możliwości tworzenia nieskończonych wzorów i projektów po wyjąt- kową elastyczność, która pozwala na produkcję na żądanie, a tym samym na wyeliminowanie kosztów magazynowania.
Jeśli chodzi o drukowanie na przedmiotach, zaawansowane drukarki z płaskim łożem są idealne do wykańczania małych drewnianych elementów dekoracyjnych, takich jak ramki na zdjęcia, ozdobne pudełka i pojemniki do przechowywania lub do dodawania personalizacji i efektów specjalnych – takich jak błyszczące i matowe wykończenia oraz unikalne tekstury – do części elementów wyposażenia wnętrz lub większych przedmiotów.
Ekonomiczne rozwiązania do wykańczania drewna
Wśród głównych dostawców systemów druku cyfrowego, firma Mimaki oferuje szeroką gamę drukarek atramentowych, które nadają się do drukowania na drewnie. Wyposażone w opatentowane technologie, systemy drukujące firmy Mimaki gwarantują wydajność, jakość i produktywność oraz są konkurencyjne pod względem początkowej inwestycji i kosztów operacyjnych.
Rozwiązania z serii JFX200, JFX500 i JFX600 są szczególnie skuteczne w przypadku druku cyfrowego bezpośrednio na drewnie. Seria płaskich drukarek UV LED JFX200 – JFX200-2513, JFX200-2513 EX i JFX200-2531 – zapewnia wyjątkową elastyczność operacyjną, a także najwyższą jakość wykończenia i wysoką wydajność produkcyjną. Te systemy drukujące oferują szeroki wybór rodzajów atramentów UV i umożliwiają użytkownikom drukowanie na szerokiej gamie nośników o grubości do 50 mm.
Innym szczególnie skutecznym rozwiązaniem do wykańczania drewna jest JFX500-2131, wielkoformatowa drukarka UV LED z płaskim stołem o wymiarach 2 m x 3 m. Przy wydajności 60 m2/h przy użyciu CMYK (do 45 m2/h przy użyciu białego atramentu), rozwiązanie to jest wyposażone w inteligentny system podawania, który umożliwia dokładne drukowanie, z doskonale czytelną precyzją do dwupunktowej czcionki. Szeroka gama sztywnych i elastycznych atramentów UV oraz sześć głowic drukujących również przyczyniają się do wysokiej jakości obrazu.
Flagowym rozwiązaniem Mimaki jest JFX600-2513, pierwszy wielkoformatowy ploter do spełnienia ekstremalnych wymagań wydajnościowych (do 200 m2/h). Rozwiązanie to jest wyposażone w zaawansowaną technologię druku 2.5D, która drukuje tekstury graficzne na dowolnym podłożu za pomocą prostego przepływu pracy.
Do wykańczania obiektów o różnych kształtach, szerokie portfolio Mimaki oferuje serię małoformatowych płaskich drukarek UV – UJF. Najnowszej generacji systemy drukujące UJF-3042 MkII e, UJF-3042 MkII EX i UJF-6042 MkII e charakteryzują się wydajnością, jakością, niezawodnością i elastycznością. Zaprojektowane i opracowane do bezpośredniego druku cyfrowego na różnych obiektach o grubości do 153 mm oraz na materiałach niepłaskich (o nierównościach do 4,5 mm), oferują nieograniczone możliwości dostosowywania. Po dodaniu opcji Kebab firmy Mimaki drukarki te umożliwiają również drukowanie na obiektach cylindrycznych. AN