Dwufunkcyjna KBA Cortina
6 gru 2016 14:46
Belgijska grupa multimedialna De Persgroep zaprezentowała niedawno w swoim centrum poligraficznym Eco Print Center pierwszą sekcję maszyny zwojowej KBA Cortina, drukującej techniką bezwodnego offsetu. Sekcja ta obejmuje cztery wieże drukujące, a cała maszyna w końcu br. będzie się składała z 12 wież.
Na pokazie z okazji Dni Otwartych zaprezentowano na tej maszynie produkcję 32-stronicowej gazety w pełnym formacie oraz szybkie przejście na drukowanie 32-stronicowego czasopisma w formacie tabloid techniką heatset (drukowanie z podwyższoną jakością na papierach powlekanych z suszeniem farb). Cały proces przechodzenia na inny rodzaj produkcji obejmował wymianę płyt, mycie obciągów oraz zmianę rodzaju papieru i drogi jego prowadzenia. Nie było tu niezbędnej przy tradycyjnym „mokrym” offsecie i wymagającej dużo czasu wymiany farb z coldsetowych na heatsetowe, gdyż w technice offsetu bezwodnego oba rodzaje produkcji są drukowane tymi samymi farbami, co jest niesłychanie ważną zaletą. Różnica polega jedynie na tym, że w przypadku heatsetu wstęga papieru przechodzi przez piec suszący.
Takie rozwiązanie jest korzystne zarówno dla wydawnictw, które oprócz klasycznych gazet drukują też własne lub obce czasopisma i inne druki o wyższej jakości (np. na papierach typu LWC) i chcą lepiej wykorzystać drogie urządzenia w drukarni, jak i dla przedsiębiorstw, które drukują usługowo i chcą przedstawiać lepszą ofertę, szybciej reagując na potrzeby klientów. Dzięki takiemu rozwiązaniu i zainwestowaniu w maszynę Cortina firma Persgroep mogła uniknąć kupowania następnej 48-stronicowej rotacji. A jest to firma, która drukuje wiele gazet (największa o nakładzie blisko 300 000 egz.) z licznymi mutacjami oraz czasopisma w nakładach od 130 000 do 400 000 egz. Cortina zapewnia doskonałą jakość, krótki czas na zmianę rodzaju produkcji, możliwość stosowania tych samych farb i spełnienie wymagań ekologii.
Drukowanie farbami typu heatset na maszynach gazetowych uważane jest za dynamicznie rosnący segment rynku. Ten rodzaj drukowania zwany jest półkomercyjnym i zapewnia podwyższoną jakość wielobarwnych druków na lepszych rodzajach papieru, dla których maszyny do drukowania z najwyższą jakością są zbyt drogie, a bardzo wysoka jakość często nie jest wymagana. Drukowanie półkomercyjne nie jest techniką o najwyższej jakości dla czasopism na papierach z połyskiem lub dla luksusowych katalogów. Jednak maszyny zwojowe o rozszerzonym wyposażeniu (m.in. automatyczna regulacja pasowania kolorów i cięcia, piec suszący) pozwalają na szybkie i tanie drukowanie wielu różnorodnych produktów o podwyższonej jakości.
W przypadku rotacji Cortina, a więc w technice bezwodnego offsetu, przy przechodzeniu z produkcji coldset na heatset nie trzeba czyścić i regulować zespołów nawilżających oraz kontrolować wartości pH, co jest kłopotliwe i czasochłonne w tradycyjnym offsecie. Ogólnie rzecz biorąc oba te rodzaje produkcji mają wiele wspólnego pod względem farb, płyt, obciągów czy czasu przygotowania maszyny. Niezbędne elementy automatyzacji pozwalają na znaczne ograniczenie ilości makulatury.
Po dłuższym okresie pracy w technice coldset i dwóch miesiącach w technice heatset za największe zalety maszyny Cortina uznaje się w tej drukarni m.in. znacznie mniejszą ilość makulatury, szybką wymianę zleceń (poniżej 5 minut) dzięki automatycznej wymianie płyt drukowych, a także krótkie (ok. 15 minut) przestawianie z coldsetu na heatset lub odwrotnie.
W firmie Persgroep przewiduje się, że po wyposażeniu maszyny w automatyczną regulację pasowania kolorów i cięcia ograniczy się ilość makulatury do 60 egzemplarzy przy drukowaniu coldset, a makulatura przy drukowaniu heatset będzie znacznie niższa niż przy maszynach do konwencjonalnego offsetu. Do zmniejszenia makulatury przyczyni się także fakt, że w offsecie bezwodnym nie występuje efekt „fanout” (rozszerzanie się wstęgi papieru pod wpływem wody), co dodatkowo znacznie ułatwi produkcję hybrydową coldset/heatset – jednoczesne drukowanie na papierach gazetowym i powlekanym przy wprowadzaniu wstęg papieru na jeden złamywak. Takie testy już przeprowadzono i osiągnięto obiecujące rezultaty. Uważa się, że jeżeli wszystkie parametry będą do siebie dostosowane, to będzie można znormalizować w jednej rotacji oba rodzaje drukowania, a więc drukować prościej i ekonomiczniej, znacznie lepiej wykorzystując nową maszynę.