Elementy zabezpieczeń banknotów i papierów wartociowych
6 gru 2016 14:43
W prasie fachowej pojawiajš się od czasu do czasu artykuły zwišzane z drukiem papierów wartociowych. Produkty takie jak banknoty, znaczki pocztowe, akcje czy czeki, dokumenty tożsamoci, a nawet etykiety na alkohole muszš być zabezpieczone przed fałszerzami.
Jednak o specjalnym papierze produkowanym do drukowania papierów wartociowych wiemy niewiele. Temat ten omawia w swoim periodyku ăExtraÓ znany producent maszyn fleksograficznych i wklęsłodrukowych Windmller&Hlscher.
Wspomniany niemiecki producent przedstawia fabrykę papieru Louisenthal w Gmund nad jeziorem Tegernsee z okazji dostarczenia tam 8-kolorowej maszyny wklęsłodrukowej Heliostar. Papiernia w Louisenthal należy do międzynarodowego koncernu Giesecke&Devrient, specjalizujšcego się od wielu lat w produkcji papieru do druków wartociowych. Koncern ten współpracuje z wieloma drukarniami produkujšcymi papiery wartociowe (m.in. z Polskš Wytwórniš Papierów Wartociowych).
Aby zabezpieczyć przed fałszerstwami produkowane druki wartociowe, stosowane sš różnego rodzaju zabezpieczenia, np. specjalne ăfolie bezpieczeństwaÓ. Takie włanie folie zadrukowuje się w fabryce w Louisenthal i do tego celu zakupiono wspomnianš 8-kolorowš maszynę Heliostar. Wymagania dotyczšce najwyższej jakoci druku i pasowania kolorów przy jednoczesnym stosowaniu farb o specjalnej strukturze i lepkoci stwarzajš drukarniom niemałe trudnoci. W celu spełnienia wymagań postawionych przez papiernię w Louisenthal konstruktorzy z firmy Windmller&Hlscher musieli rozwišzać wiele problemów. Chodziło nie tylko o kwestię stosowania specjalnych farb przy zadrukowywaniu wspomnianych wyżej folii. Maszyna musiała być ăelastycznaÓ, aby umożliwić stosowanie szerokiej gamy produktów w Louisenthal, gdzie występujš bardzo drobne pisma. Rekonstrukcji uległ system nafarbiania, aby ăzgraćÓ kolejne nakładanie się farby i lakieru przy zachowaniu optymalnej szybkoci procesu drukowania. To samo dotyczyło również procesu suszenia, co było istotne przy drukowaniu podłoża o szerokoci do 1000 mm. Aby zapewnić możliwoć szybkiego przejcia od jednego do drugiego zamówienia oraz skrócić do minimum czas narzšdzania, zastosowany został wielokrotnie sprawdzony system wymiany zespołów drukowych (suwowy transport).
Międzynarodowy koncern Giesecke&Devrient zajmuje się nie tylko produkcjš papieru do druków wartociowych; drukuje je również w swoich drukarniach. Oferuje także usługi w dziedzinie modernizacji papierni produkujšcych dla siebie potrzebne papiery. W swoim czasie modernizował papiernię w Polskiej Wytwórni Papierów Wartociowych.
Apolinary Brodecki