Etykiety kurczliwe drukowane w technologii fleksografii UV (część IV)
6 gru 2016 14:45
Podobnie jak w przypadku innych monofolii zaleca się stosowanie możliwie małego naciągu w maszynie, by utrzymać efekt Snap-back na możliwie niskim poziomie. W zależności od dostawcy podłoża drukowego dla etykiet SSE oferowane są folie aktywowane chemicznie lub koronowo. Poziom aktywacji folii traktowanej wyładowaniami koronowymi spada z upływem czasu w zależności od warunków jej składowania. Dlatego zaleca się zainstalowanie urządzenia aktywującego w maszynie drukującej, by - jeżeli istnieje taka potrzeba Đ napięcie powierzchniowe folii zostało ustalone na właściwym poziomie. Podłoży drukowych, które wcześniej były w sposób chemiczny przygotowane do druku, nie wolno aktywować koronowo, gdyż adhezja farby do ich powierzchni będzie niewystarczająca.
Ponieważ moc i jakość pracy systemu UV mają ogromny wpływ na efekty druku, trzeba zwrócić szczególną uwagę na to, by żarniki i reflektory w suszarkach UV były utrzymywane w czystości. Zaleca się również ustalenie na możliwie niskim poziomie różnicy temperatur pomiędzy stroną napędu i obsługi cylindrów chłodzących. Należy też zapewnić odpowiednio duży przepływ wody chłodzącej, by osiągnąć optymalną wydajność procesu. W celu utrzymania kontroli procesu chłodzenia niezbędne jest zainstalowanie we wszystkich miejscach obiegu wody wskaźników temperatury.
Do zadruku podłoży stosowanych w produkcji etykiet kurczliwych wykorzystywane są dwa systemy farb utrwalanych promieniowaniem ultrafioletowym: farby kationowe i rodnikowe. System farb kationowych funkcjonuje z powodzeniem od kilku lat, jednak początkowo moc systemów UV była niewystarczająca do ich utrwalania. Wymagają one oprócz promieniowania UV także udziału zakresu IR, tzn. ciepła, by reakcja polimeryzacji przebiegała odpowiednio szybko. W nowoczesnych systemach suszarek UV udział promieniowania IR został znacznie zredukowany przez zastosowanie odpowiednich reflektorów. Dzięki temu zadruk tego typu podłoży jest możliwy również w maszynach wąskowstęgowych o budowie szeregowej. Niestety, na skutek tych modyfikacji zmniejszyła się również prędkość drukowania przy zastosowaniu farb kationowych i system ten nie znalazł początkowo zastosowania jako alternatywa dla farb rodnikowych. Poza tym niewystarczające było krycie farby białej i dlatego przemysł wytwórców farb drukarskich przeprowadził badania prowadzące do rozwoju tych systemów farbowych. Nowa generacja tych produktów ma obecnie inną jakość; jednocześnie opracowano nowe farby utrwalane według mechanizmu rodnikowego, które dostosowano do specyfiki druku etykiet kurczliwych. Oba systemy oferują obecnie między innymi farby białe o dobrym kryciu, przy niewielkim ich transferze na podłoże drukowe. Dzięki temu cechy kurczliwości folii pozostają niezmienione. Farby odznaczają się także wysoką reaktywnością i dobrym poślizgiem, który jest ważnym parametrem podczas formowania rękawa i jego nakładania na butelkę w maszynie aplikującej. Nowoczesne farby utrwalane według mechanizmu rodnikowego charakteryzują się znacznie mniejszą kurczliwością warstewki podczas utrwalania promieniowaniem UV. Ponadto utrwalone warstwy nowoczesnych farb rodnikowych charakteryzują się wysoką elastycznością w stosunku do produktów standardowych. Dlatego też znajdują one powszechne zastosowanie przy produkcji etykiet SSE. cdn.