W dniach 8-9 września w siedzibie firmy DuPont w Neu-Isenburg k. Frankfurtu odbyło się kolejne, ósme już seminarium firm DuPont Cyrel i Grafikus, w którym wzięła udział rekordowa liczba polskich firm, specjalizujących się we fleksografii. Z pewnością powodem tak dużego zainteresowania była wprowadzona niedawno na rynek najnowsza technologia płyt fleksograficznych Cyrel EASY –seminarium było doskonałą okazją do bliższego jej poznania.
Polska branża fleksograficzna jest wyjątkowo innowacyjna i bardzo zaawansowana technologicznie – przyznał Jan Scharfenberg, technical manager Packaging Graphics w firmie DuPont i nie była to tylko czysta kurtuazja – to zdanie podziela wielu europejskich właścicieli marek. Tym bardziej więc nowa technologia Cyrel EASY, w której wykorzystano zupełnie nowy polimer pozwalający na poprawę wydajności, wzbudziła żywe zainteresowanie.
Po prostu EASY
Nowa platforma technologiczna DuPont Cyrel EASY upraszcza procesy w przygotowalni przez tworzenie cyfrowych punktów z płaskim wierzchołkiem bezpośrednio na
płycie poprzez wypalanie laserowe oraz naświetlanie UV w tradycyjnej kopioramie. Jak zapewnia producent, technologia płaskiego punktu EASY zwiększa wydajność i powtarzalność procesu zarówno przygotowalni, jak i druku. Nowa technologia oferuje możliwość wyboru między gładkimi i strukturalnymi powierzchniami płyt, które można
obrabiać za pomocą solwentowych lub termicznych procesorów Cyrel FAST. To – zdaniem firmy DuPont – duża zaleta platformy EASY. Nie ma konieczności wymiany całego systemu na nowy, co wiązałoby się ze znacznymi nakładami finansowymi, wystarczy dostosowanie funkcjonujących urządzeń do specyfiki nowej technologii. Płyty Cyrel EASY powstają na bazie monomeru niewrażliwego na inhibicję tlenową, przez co płaskie punkty są reprodukowane w skali 1:1. Przekłada się to nie tylko na wysoką wydajność procesu, ale również na wysoką jakość w stosunku do konkurencyjnych rozwiązań opierających się na warstwie barierowej, która w jakimś stopniu rozprasza światło, pogarszając jakość reprodukcji. Firma DuPont określa technologię EASY jako kolejny krok w ewolucji płaskiego punktu, pozwalający na uzyskanie najwyższej obecnie rozdzielczości na rynku i reprodukcję 256 odcieni szarości. Producent gwarantuje odtworzenie nawet 0,5-procentowych punktów i poprawę przejść tonalnych w stosunku do poprzednich rozwiązań. Technologia EASY jest z założenia rozwiązaniem uniwersalnym: 4 typy płyt (4 różne kombinacje monomerów) pozwolą na zastosowanie jej w praktycznie każdym obszarze produkcji opakowaniowej. Płyty będą dostępne w szerokim zakresie rozmiarów i stopni twardości. Warto dodać, że żaden z ponad 300 klientów, którzy dotychczas mieli możliwość pracy z nową technologią, nie zauważył pogorszenia jakości lub większej ilości problemów – wszyscy odnotowali poprawę lub przynajmniej takie same efekty. Można więc mówić o sukcesie –zazwyczaj testowanie innowacji wiąże się z wieloma „chorobami wieku dziecięcego”.
Jak zdradzili przedstawiciele firmy DuPont, planowany jest rozwój technologii EASY także dla segmentu przetwórstwa tektury. Spekulowano również, że drupa
2016 będzie miejscem premiery technologii EASY round (czyli jej tulejowej wersji).
40 lat innowacji
Seminarium w siedzibie firmy DuPont było okazją do przypomnienia innych technologii, które pozwoliły fleksografii skuteczniej konkurować z jakością rotograwiury czy offsetu. Co ważne – kamienie milowe w historii firmy DuPont, czyli technologie Digiflow oraz Fast, są wciąż wspierane i serwisowane przez koncern i nadal pracują w licznych zakładach na całym świecie. Oznacza to, że inwestycje w rozwiązania DuPont są perspektywiczne i mają szansę zwrotu, zanim na rynku na dobre zagości nowa technologia. Bardzo współczesna historia firmy DuPont to przede wszystkim technologie tzw. hybrydowego punktu Digiflow oraz płaskiego punktu Digicorr.
Digiflow to technologia naświetlania płyty fotopolimerowej w kontrolowanym środowisku azotu i tlenu, która pozwala uzyskać bardzo stabilny hybrydowy punkt do druku zarówno na wąskiej, jak i szerokiej wstędze. Domieszka 1,3 proc. tlenu i regulacja jego zawartości umożliwiają precyzyjną zmianę kształtu punktu. Jest to odpowiedź na oczekiwania klientów, którzy chcieli mieć możliwość sterowania kształtem punktu; zwłaszcza w segmencie etykiet popularne jest mieszanie płaskiego i okrągłego punktu w celu uzyskania optymalnej jakości druku. Technologia Digiflow znacząco podnosi gęstość optyczną apli oraz pozwala osiągnąć lepszy kontrast wraz z mniejszym przyrostem punktów, nie wymagając jednocześnie kosztownych inwestycji w urządzenia.
W technologii Digicorr zastosowano środowisko czystego technicznie azotu, co umożliwiło uzyskanie całkowicie płaskiego wierzchołka punktu drukującego i reprodukcję 1:1. Podstawową zaletą płaskiego wierzchołka punktu w przypadku druku na tekturze jest eliminacja efektu fali (tzw. washboardingu). Uzyskany punkt posiada stabilną podstawę, łagodne ścianki i głęboki relief – cechy, które są pożądane w druku na tekturze.
Sporo dzieje się również na polu termicznej technologii przygotowywania fleksograficznych form drukowych. W ubiegłym roku wprowadzono na rynek urządzenie Cyrel Fast 1001TD, dostępne w specjalnej wersji przeznaczonej dla form małego rozmiaru (tj. 63,5x76,2 cm) bez strat i odpadu, zapewniające większą stabilność wymiaro-
wą oraz równomierny relief. Dostępne jest już również urządzenie Cyrel Fast 3000TD w formacie 127x203 cm, obsługujące płyty o grubości 1,14-3,18 mm przeznaczone również do drukowania na tekturze falistej. Zmiany w konstrukcji pozwolą na zachowanie większej stabilności wymiarowej. Urządzenie Cyrel Fast w rozmiarze 2000 ma być dostępne od najbliższej drupy i będzie najbardziej zaawansowanym modelem tej serii. Co ciekawe, firma DuPont nie zamierza na razie zaimplementować w swoich urządzeniach coraz popularniejszej na rynku graficznym technologii naświetlania UV LED ze względu na jej wciąż wysoki koszt –przykładowo najnowocześniejsza na rynku kopiorama Cyrel 2000EC DigiFlow kosztuje zaledwie 1/3 ceny swojego odpowiednika z naświetlaniem UV LED. Wyróżnia ją możliwość indywidualnej kontroli i wymiany każdej świetlówki (a zastosowano w niej świetlówki o wysokiej mocy, wysokiej żywotności i stabilności świecenia), zaś bardzo precyzyjne sterowanie chłodzeniem
łoża, na którym leży płyta, przekłada się na większą stabilność i lepszą jakość w światłach. Warto wiedzieć, że prawidłowy kształt punktu zależy przede wszystkim od efektywności, równomierności oraz stabilności świecenia i chłodzenia – parametry te zostały znacząco poprawione w modelu Cyrel 2000EC.
Kolejną nowością DuPont jest płyta fleksograficzna Cyrel FAST DFUV przeznaczona do termicznej technologii Fast, która jest kompatybilna z farbami UV. W pewnym uproszczeniu jest to przeniesienie technologii Fast na rynek etykiet. Płyta poprawia transfer farby podnosząc gęstość optyczną tonów pełnych o ok. 0,2. Ponadto dzięki tej płycie osiągane są krótszy narząd maszyny drukującej oraz dużo łatwiejszy montaż płyty na cylindrach o małej średnicy. Redukcja ilości odpadów oszczędza czas oraz koszty druku na podłożach wysokiej jakości, wykorzystywanych do produkcji etykiet samoprzylepnych, etykiet kurczliwych i owijkowych czy biletów.
REVO – przyszłość fleksografii
Potwierdzeniem innowacyjności płyty DuPont Cyrel FAST DFUV jest fakt, iż została ona zakwalifikowana do projektu REVO, który tworzy grupa firm z sektora poligraficznego, współpracujących przy tworzeniu zupełnie nowego procesu fleksograficznego. Ma on być odpowiedzią rynku na wzrastającą popularność druku cyfrowego, zwłaszcza w sektorach wąskowstęgowego flekso i opakowaniowym, a jego celem jest stworzenie gotowej koncepcji, która poszerzy możliwości drukarń, poprawi jakość druku, przyczyni się do wzrostu wydajności i wyższej produktywności. Prezentacja na żywo technologii REVO, do których zalicza się również wywoływarka płyt termicznych DuPont Cyrel FAST 1001 TD, odbyła się na targach Labelexpo Europe 2015. Celem firmy DuPont jest obecnie wzmocnienie udziału w segmencie etykiet oraz przejęcie zleceń dotychczas kierowanych na rotograwiurę lub druk cyfrowy.
Uczestnicy 8. seminarium firm DuPont oraz Grafikus mieli szansę nie tylko szczegółowo poznać teorię najnowszych technologii koncernu, ale również przekonać się o efektach uzyskanych za ich pomocą. W centrum demonstracyjnym dostępne były próbki druków wykonane nie w laboratorium, ale podczas cykli produkcyjnych u klientów.
Uzupełnieniem prezentacji technologicznych było wystąpienie Wernera Thiele z Akademii Nestle, który w zaskakujący sposób przybliżył skomplikowane zagadnienia postrzegania barw, marek i konsumenckich procesów decyzyjnych.
Hesja, w której położony jest Neu-Isenburg, słynie nie tylko z innowacji dla fleksografii, ale również z win reńskich, których uczestnicy seminarium firm DuPont Cyrel i Grafikus mieli okazję skosztować w jednej z lokalnych, urokliwie położonych winnic.