I znów przed nami największa wiatowa wystawa poligraficzna Đ drupa 2004 Đ i jak zawsze zwišzane sš z tym okrelone oczekiwania oraz zadawane pytania: co nowego zobaczymy?
Czy wystawcy pokażš ărewolucyjneÓ nowoci, czy będš to tylko częciowo zmienione maszyny bšd materiały? Czy można się spodziewać znaczšcych zmian w technice i technologii?
Nie ulega wštpliwoci, że drupa 2004 będzie ponownie okazjš dla producentów do przedstawienia szerokim kręgom fachowców swych całkiem nowych produktów lub produktów już znanych, lecz ulepszonych bšd zmienionych. A każdy zwiedzajšcy będzie mógł porównać to, co będzie prezentowane w interesujšcych go dziedzinach i podjšć ewentualnš decyzję o kierunku inwestowania.
Według wypowiedzi fachowców z branży fleksografii, wklęsłodruku i opakowań targi drupa 2004 stanš się forum, na którym będš przedstawione nowe produkty i technologie, wyznaczajšce kierunek na następne lata. Oczekuje się systemowych rozwišzań pod wiodšcym hasłem: ăjeszcze szybciej, jeszcze taniej, jeszcze lepiejÓ, a więc głownie usprawnień maszyn drukujšcych zgodnie z tym hasłem, a nie całkowicie nowych konstrukcji. Do tego najprawdopodobniej dostosujš się także producenci urzšdzeń i systemów do przygotowalni.
A oto wybrane nowoci, które będš zaprezentowane na drupa 2004:
HELL Gravure Systems
Firma ta przedstawi wiele nowoci do przygotowalni wklęsłodrukowej i fleksograficznej.
Czołowym produktem będzie w pełni automatyczna linia produkcyjna do wykonywania cylindrów wklęsłodrukowych, opracowana wspól-nie z firmami Bauer i K.Walter. Po raz pierwszy połšczono w jednej linii wszystkie etapy wykonywania cylindrów: urzšdzenia galwaniczne, obróbkę cylindrów oraz grawerowanie na HelioKlischographie K500. Całoć jest sterowana centralnym komputerem. Przedstawione kompleksowe rozwišzanie pokazuje, że możliwe jest wykonywanie cylindrów bez obsługi, przy znacznym obniżeniu kosztów.
Innš nowociš jest XtremeEngraving Đ nowa metoda grawerowania cylindrów. Dzięki niej po raz pierwszy urzšdzenie K500 może pracować z większš rozdzielczociš niż wybrana liniatura rastra. Urzšdzenie grawerujšce zachowuje się jak laserowa nawietlarka, ale zachowuje zalety grawerowania elektromechanicznego. Nowa metoda dysponuje też nowš technologiš rastrowania.
Urzšdzenie grawerujšce HelioKlischograph K500 do wklęsłodruku opakowaniowego stało się już standardowš maszynš; teraz opracowano nowš generację systemów grawerowania, pozwalajšcš na wzrost wydajnoci i dysponujšcš nowymi funkcjami umożliwiajšcymi podwyższenie jakoci oraz pełnš automatyzację.
HelioKlischograph Compact to urzšdzenie grawerujšce do małych szerokoci drukowania Đ szybkie i bardzo proste w obsłudze.
Wklęsłodruk ilustracyjny
Przedstawione niedawno urzšdzenie do grawerowania HelioKlischograph K6 będzie prezentowane podczas pracy w pełni automatycznej. Do systemu należš: automatyczne ustawianie formatu grawerowania i kalibracja optymalnej zgodnoci wszystkich pasm, zwiększona prędkoć grawerowania oraz nowa funkcja do kontrolowania jakoci. Będzie także pokazana możliwoć dokonywania zmian ăw ostatniej chwiliÓ.
Zostanie też przedstawiony cały szereg różnych możliwoci oprogramowania do podwyższenia jakoci, optymalizacji tekstu, zarzšdzania zleceniami i ich przygotowywania. Interesujšcy będzie też system PDF BookletProof Đ oprogramowanie do szybkiej symulacji kompletnego produktu przed grawerowaniem i drukowaniem.
Fleksografia
wiatowš premierš będzie nawietlarka CtP HelioFlex F1200, opracowana specjalnie do nawietlania mało- i rednioformatowych płyt fleksograficznych oraz tulei formowych. Jej charakterystycznymi cechami sš prosta obsługa, duża prędkoć nawietlania i niska cena. Dlatego też doskonale nadaje się ona jako urzšdzenie umożliwiajšce wejcie w technologię cyfrowš lub jako urzšdzenie uzupełniajšce istniejšce nawietlarki wielkoformatowe.
Windmller & Hlscher
Ten znany producent maszyn do drukowania opakowań postawił sobie za cel rozwoju podnoszenie efektywnoci ekonomicznej u klientów przez optymalizację produkcji. Najnowszym rezultatem tych działań jest nowy typ maszyny Đ Primaflex C. Na drupa 2004 będzie wystawiona maszyna o szerokoci drukowania 820 mm, z omioma bezporednio napędzanymi zespołami drukujšcymi, drukujšca z prędkociš 300 m/min. Zespoły farbowe tej maszyny sš wyposażone w system zasilania farbš i czyszczenia. Maszyna ma nowy system obsługi Procontrol TS, który zapewnia drukarzowi pełnš kontrolę całego procesu drukowania. Szybka wymiana tulei jest ułatwiona przez zastosowanie łożysk wałków formatowych i rastrowych ręcznie uruchamianych od strony obsługi.
W celu uzyskania jak najlepszej produkcji wyposażono maszynę Primaflex CS we wstępne przygotowywanie wstęgi oraz w system obserwacji wstęgi za pomocš kamery. Dwustrefowe suszenie pozwala na wysokie wydajnoci drukowania Đ farbami rozpuszczalnikowymi lub na bazie wody.
Maszyna Novoflex CM, która będzie wystawiona na targach, należy do nowej generacji wysoko wydajnych maszyn z technologiš zespołów drukujšcych opartych na tulejach, z centralnym cylindrem i bezporednimi napędami. Demonstrowana maszyna będzie miała 10 zespołów drukujšcych na szerokoć drukowania 1300 mm. Wydajne suszenie i optymalne napędy zapewniš prędkoć 600 m/min.
Maszyna ta ma wiele rozwišzań konstrukcyjnych zapewniajšcych prostš i szybkš obsługę, jak np. automatyczne otwieranie i zamykanie ułożyskowania wałków formatowych i rastrowych. Szybka, sterowana programem wymiana tulei została usprawniona dzięki nowemu systemowi operowania tulejami. Także ta maszyna ma nowy system obsługi Procontrol TS. Ma ona także automatyczny system zasilania farbš i czyszczenia, kontrolę jakoci wspomaganš kamerš oraz system wstępnego przygotowywania zespołów farbowych poza maszynš.
Flexotecnica
Włoski producent maszyn fleksograficznych Flexotecnica zaprezentuje nowš maszynę New Gearless. Jest to maszyna sterowana przez system komputerowy, pozwalajšcy na zapisanie wszystkich parametrów wykonywanych zleceń i wywołanie ich przy powtórnym drukowaniu. Ta nowa maszyna ma centralny cylinder dociskowy i jest wyposażona w formy drukowe w postaci tulei. Jest ona skonstruowana na szerokoci wstęgi 1000-1600 mm, a opcjonalnie nawet do 2000 mm.
Może być też wykonana jako 8- lub 10-zespołowa, a obwody cylindrów mieszczš się w granicach 330-850 mm. Osišga prędkoć do 500 m/min.
Maszyna ta może być wyposażona w zespoły wklęsłodrukowe oraz w rotacyjne lub płaskie zespoły wykrawajšce.
Rotatek
Na stoisku tej firmy będzie można zapoznać się z kilkoma nowociami:
Pierwsza z nich to RK Perfect NT Đ offsetowš maszynš z pięcioma zespołami drukujšcymi i zespołem fleksograficznym do lakierowania UV, o szerokoci wstęgi 520 mm i wydajnoci do 350 m/min. Rotatek pokaże też Combi Đ maszynę łšczšcš zespoły drukujšce offsetowe, fleksograficzne i sitodrukowe oraz zespoły do uszlachetniania. Szerokoć wstęgi wynosi 440 mm, prędkoć Đ 150 m/min. Na targach będzie zaprezentowana maszyna w następujšcej konfiguracji: pięć zespołów offsetowych, zespół fleksograficzny, złocenie na zimno, tłoczenie, wykrawanie rotacyjne.
Multipurpose RTK, maszyna przewijajšca i rozcinajšca, wyposażona w jeden zespół drukujšcy i wykrawanie to kolejna targowa propozycja firmy Rotatek.
Comexi
Firma ta przedstawi multimedialnš prezentację maszyn drukujšcych Comexi oraz pokaże na stoisku: Nexus Dual Đ maszynę do laminowania pracujšcš w dwóch technologiach: rozpuszczalnikowej i bezrozpuszczalnikowej, Proslit Đ automatycznš bobiniarkę, Enviroxi Đ systemy i urzšdzenia dla drukarń fleksograficznych: automatyczne myjki, systemy składowania, dopalacze katalityczne itd.
Na podstawie informacji prasowych opracował ZZ