Problem dostępnoci
Jednym z problemów z foliš do hot-stampingu jest kwestia dostępnoci folii. Jeli jest to folia złota czy srebrna, to problem może nie wystšpić. Kiedy jednak w grę wchodzi nietypowy kolor folii lub wzór holograficzny, mogš pojawić się problemy. W Polsce nie ma producentów folii do hot-stampingu, więc pozostaje kwestia oczekiwania na ăcišgnięcie" folii z zagranicy. Nie zawsze sam producent ma żšdanš folię w magazynach i czasami dopiero musi jš wyprodukować. Gdy w grę wchodzš niewielkie iloci folii, sprawa się jeszcze bardziej komplikuje, bowiem dla znikomych z punktu widzenia producenta iloci folii nie będzie on uruchamiał specjalnej produkcji. Zatem już w fazie projektu klient powinien wzišć pod uwagę dostępnoć folii danego typu.
Problem stabilnoci folii
Problem braku stabilnoci folii, a cilej warstwy klejowej, może doprowadzić do fiaska całej produkcji. Załóżmy, że klient używał z powodzeniem danego rodzaju folii na konkretnym podłożu. Nastšpiło wznowienie produkcji i klient w dobrej wierze zamówił ten sam typ folii. Jednak producent
nie wyprodukował folii identycznej z poprzedniš partiš. W trakcie hot-stampingu okazuje się, że folia zachowuje się inaczej niż ta z poprzedniej partii. Aby stwierdzić, że jest to kwestia niestabilnoci folii, należy założyć na maszynę folię z poprzedniej serii produkcyjnej, wykonać test kontrolny i tš drogš wykluczyć wpływ ewentualnej zmiany parametrów podłoża.
Problem zmiany parametrów podłoża
Jeli dany typ folii był prawidłowo aplikowany na podłożu o danych parametrach, to mogš wystšpić problemy przy nakładaniu folii na zmienionym podłożu. Nawet pozornie ten sam papier może mieć różne parametry, np. kolejna partia papieru może być zawilgocona, co już de facto jest zmianš parametrów podłoża.
Podobna sytuacja może wystšpić w przypadku podłoża lakierowanego. Folia, która prawidłowo nakładała się na próbce testowej lakierowanej UV, stwarza problemy przy nakładaniu na powierzchnię nakładu pokrytš lakierem UV. Jednak próbka testowa była lakierowana innym lakierem UV niż nakład, a to już może stanowić dla konkretnej warstwy klejowej folii poważnš zmianę parametrów podłoża.
Problem różnych maszyn do hot-stampingu
Czasem można zauważyć różnicę w jakoci aplikacji folii tylko ze względu na rodzaj zastosowanej maszyny do hot-stampingu: folia może inaczej się zadrukowywać na maszynach cylindrycznych, a inaczej na płaskich. Majšc folię sprawdzonš na jednej maszynie można otrzymać zupełnie różny wynik na innej.
Problem degradacji warstwy klejowej i pigmentowej
Folia do hot-stampingu może być przechowywana przez długi okres w suchych pomieszczeniach o stałej temperaturze. Bywajš przypadki, że i po kilku latach folia nadal zachowuje swe właciwoci. Jednak należy liczyć się z tym, że jej dłuższe przechowywanie może powodować degradację warstwy klejowej, a przechowywanie folii w pomieszczeniach zawilgoconych dodatkowo prowadzi do korozji folii metalicznej.
Problem wytłoczenia apli i detali
Folia o grubej warstwie klejowej sprzyja nakładaniu dużych powierzchni, ale drobne detale zalewa. Folia o cieńszej warstwie klejowej dobrze oddaje detale. Do nakładania apli i detali jednoczenie należy znaleć folię na tyle uniwersalnš, aby dawała zadowalajšce rezultaty.
Problem nakładania na folii z tworzyw sztucznych
Za pomocš wyładowań koronowych aktywowane sš folie z tworzyw sztucznych, tzn. ich powierzchnia zyskuje odpowiednie napięcie powierzchniowe, dzięki czemu możliwe jest zadrukowywanie farbami i hot-stamping (farba lub roztopiony klej zwilża powierzchnię). Folie aktywowane tš metodš mogš z czasem tracić te właciwoci, a w konsekwencji zadruk farbš lub foliš do hot-stampingu może nie być możliwy. W celu uniknięcia takiej przykrej niespodzianki napięcie powierzchniowe folii z tworzyw sztucznych można zmierzyć specjalnym pisakiem.
Problem pylenia folii
W czasie aplikacji mogš odpadać drobiny folii, pozostajšc na arkuszu. Jeli jest on lakierowany, wówczas drobiny folii dajš niepożšdane rezultaty. Może należy zmienić folię, aby uniknšć tego rodzaju rezultatów.
Problem doboru parametrów pracy
Producenci folii podajš optymalny zakres temperatury pracy danej folii. Zakresy te sš różne dla maszyn płaskich, cylindrycznych czy rotacyjnych. Dane producenta należy traktować jako dane wyjciowe do indywidualnego ustawienia maszyny dla potrzeb konkretnego druku. Oprócz temperatury operator maszyny może ustawić docisk. Zbyt duży docisk może doprowadzić do zalewania detali, zbyt głębokiego przetłaczania materiału lub wręcz jego przecinania, natomiast zbyt mały nie pozwoli w pełni odwzorować grafiki.
Problem ostroci brzegów rysunku
Znane jest zjawisko, że brzegi rysunku folia przenosi ostrzej wzdłuż włókien papieru niż w poprzek. Ostre, tj. niepostrzępione brzegi grafiki zależš też od jakoci matrycy. Jeli matryca chemigraficzna została wykonana na podstawie bitmapy z charakterystycznymi zšbkami (zbyt mała rozdzielczoć), to taki materiał wyjciowy przekazany do wykonania matrycy spowoduje, że sama matryca nie będzie miała ostrych brzegów, co przełoży się negatywnie na ostroć rysunku wytłoczonego technikš hot-stampingu. Również matryca uszkodzona i szlifowana może mieć łagodne, zaokršglone kanty rysunku, a w rezultacie obraz oddany foliš do termodruku nie będzie ostry. Ponadto problem ostroci brzegów rysunku tkwi w jakoci samej folii, odpowiednim jej dobraniu do podłoża oraz umiejętnoci operatora maszyny.
Problem zadruku farbš powierzchni pokrytych foliš do hot-stampingu
Nie każdš folię do hot-stampingu można zadrukować farbš lub jš lakierować. Farba na nieodpowiedniej folii może się zdrapywać, a lakier Đ łuszczyć. W tym przypadku należy zmienić rodzaj folii. Ponadto folia może zbyt słabo zwišzać się z podłożem i tack farby może być na tyle wysoki, że częć farby zostanie przeniesiona na folię, a pozostała częć oderwie fragmenty folii od podłoża. Może trzeba zmniejszyć tack farby, może zmienić folię lub podłoże.
Nie sposób opisać wielu innych problemów, jakie mogš się pojawić przy hot-stampingu. Problemy te majš także podłoże ekonomiczne. Można pracować na najdroższych i jakociowo najlepszych foliach Đ zmniejsza to liczbę pojawiajšcych się problemów, ale podnosi koszty produkcji. Folie do hot-stampingu sš relatywnie drogim materiałem, dlatego też zrozumiałe sš poszukiwania jak najtańszych folii przynoszšcych zadowalajšce rezultaty i zmniejszajšcych koszty własne. Rynek wymusza takie poszukiwania i tš drogš dochodzi do konfrontacji różnych producentów folii, a ci z kolei dšżš do obniżenia kosztów produkcji i podniesienia jakoci własnego wyrobu. Pojawiajš się nowe produkty i nowe metody aplikacji folii metalizowanych. Zawsze jednak na końcu tego procesu znajduje się operator maszyny, zwany czasem złociarzem, a od jego dowiadczenia i chęci zależy wdrożenie lub odrzucenie danej folii. Dobry złociarz jest na wagę złota.
Opracowanie: Dariusz Biegacz
Konsultacja merytoryczna:
Bartosz Kociółek
Agencja Poligraficzna Multigraf