Na poczštku listopada ubiegłego roku w firmie Leograf Group w podwarszawskich Łomiankach zainstalowano pierwszš w Polsce nawietlarkę fioletowš Đ Galileo Violet.
Przez pierwszy miesišc nawietlarkę testowano i kalibrowano, realizujšc już wówczas częć zleceń z wykorzystaniem CtP.
Od grudnia urzšdzenie pracuje ăpełnš paršÓ. Mimo obaw niektórych, nieprzekonanych do tej najnowszej technologii klientów, Krzysztof Kluk Đ właciciel drukarni Leograf nie narzeka na brak zleceń, chociaż chcšc zadowolić wszystkich pozostawia w drukarni tradycyjny sposób przygotowywania płyt.
Właciciel Leografu planował kupno nawietlarki od dawna. Przeszkodš okazały się problemy lokalowe, które jednak udało się rozwišzać. W budynku obok znalazło się miejsce nie tylko na nawietlarkę, ale również na studio oraz kolejnš maszynę drukujšcš, którš Krzysztof Kluk planuje kupić na poczštku tego roku. W Leografie pracujš obecnie dwie maszyny półformatowe Heidelberga, których właciciel nie chce się pozbywać. Planowana trzecia ma być urzšdzeniem pełnoformatowym (będzie to, jak zapewniał właciciel Leografu, kolejny Heidelberg).
Planowana inwestycja może na pozór kłócić się z tš ostatniš. Galileo Violet VS 4 jest bowiem nawietlarkš półformatowš. Nie stanowi to dla nas żadnego problemu Đ mówi Krzysztof Kluk. Đ Przejcie do pełnego formatu umożliwi zmiana softwareŐu i dołšczenie mostu połšczeniowego umożliwiajšcego obrócenie płyty. Takie rozwišzanie pozwoliło włacicielowi Leografu uniknšć dużo większego obcišżenia finansowego, jakim byłoby kupno nawietlarki pełnoformatowej, która do momentu zakupu pełnoformatowej maszyny drukujšcej nie spełniałaby swojej funkcji. Nawietlarka Galileo Violet Agfy umożliwia pracę zarówno z maszynami półformatowymi, jak i pełnoformatowymi i między innymi dlatego właciciel Leografu zdecydował się na jej zakup. Poza tym, jak twierdzi, przekonały go cena urzšdzenia i jego zalety.
Wybierajšc urzšdzenie Agfy Đ mówi Krzysztof Kluk Đ mogłem skorzystać też z bardzo interesujšcej formy finansowania, jakš oferuje niedawno założona siostrzana firma Agfy Đ Agfa Finance.
Mówišc o samej nawietlarce Krzysztof Kluk wspomniał o wadach urzšdzenia, dodajšc, że mogš one być w pewnych warunkach jego zaletami. Porównujšc nawietlarkę fioletowš z nawietlarkš termicznš Đ mówi właciciel Leografu Đ okazuje się, że z tej drugiej uzyskuje się ostrzejszy punkt rastrowy, ale tak naprawdę jakoć wydruku zależy nie tylko od samej nawietlarki, ale od wielu jeszcze czynników Đ przede wszystkim od maszynistów, którzy obsługujš maszynę drukujšcš. Na nasze dociekliwe pytania, dlaczego w Leografie stanęła nawietlarka fioletowa, a nie termiczna? Krzysztof Kluk odpowiada przewrotnie: A czemu miała stanšć termiczna, a nie fioletowa? Po chwili wahania dodaje: Fioletowš mam jako pierwszy w Polsce.
Krzysztof Kluk podkrela też, że system fioletowy, na który się zdecydował, pozwala na rozwój, w przeciwieństwie do systemu termicznego. Jest to dla właciciela Leografu bardzo ważne, czego, jak twierdzi, dał dowód w ostatnim półroczu Đ inwestujšc i rozwijajšc swojš firmę. Leograf Group (Group, bo obok funkcjonuje Đ jako odrębna firma Đ introligatornia żony pana Krzysztofa: Usługi Introligatorskie Joli Kluk) istnieje od 11 lat. Firma oferuje pełnš gamę usług reklamowych wraz z drukiem, przygotowalniš i studiem graficznym. Proponuje swoim klientom również usługi w zakresie doradztwa poligraficznego, a także public relations, a nawet projektowania i aranżacji wnętrz, sklepów i stoisk wraz z wykonawstwem oraz usługi interaktywne, w zakresie fotografii reklamowej i projektów specjalnych oraz sponsoringu.
Wszystkie te działania majš uczynić firmę ambitnš i nowoczesnš. Ich motywem nie jest obawa przed konkurencjš zachodnich firm (wejcia Polski do Unii Europejskiej Krzysztof Kluk się nie obawia), ale przede wszystkim chęć podnoszenia poziomu wykonywanych usług. Oprócz unowoczeniania swojego przedsiębiorstwa Krzysztof Kluk myli więc o wprowadzeniu certyfikatu ISO. W styczniu firma, jako druga w Polsce, otrzymała Certyfikat Jakoci Agfa. Posiadanie tego certyfikatu jest dla nas bardzo wartociowe, ponieważ wydała go firma znana i liczšca się na rynku. Ten certyfikat jest wskazówkš dla klientów, że firma go posiadajšca oferuje jakoć na naprawdę wysokim poziomie.
Tę wysokš jakoć ma pomóc firmie uzyskać również nawietlarka Galileo Violet. Krzysztof Kluk zobaczył jš po raz pierwszy na targach DRUPA. Ma nadzieję, że będzie to urzšdzenie niezawodne, ale mimo wszystko zamierza podpisać kontrakt serwisowy z Agfš. Kontrakty tego typu Đ mówi Đ zapewniajš stałš konserwację urzšdzenia, a stałe konserwowanie gwarantuje z kolei jego niezawodnoć.
Krzysztof Kluk dopuszcza możliwoć nawietlania prac zlecanych przez inne drukarnie. Tymczasem myli o swoich stałych klientach. W krótkim czasie zamierza ich wszystkich przekonać, że nowa nawietlarka Galileo Violet im głównie przyniesie korzyci... MD, SS