Grafiki na „zielonych” podłożach
6 gru 2016 14:50
W dzisiejszych czasach każdy stara się troszczyć o ochronę środowiska na naszej planecie i producenci grafiki nie stanowią tu wyjątku. Wielu z nich chciałoby zamienić toksyczne, zanieczyszczające powietrze produkty na bazie materiałów syntetycznych na organiczne, podlegające rozkładowi biologicznemu.
Wielu klientów również domaga się przyjaznych dla środowiska produktów. Niestety, producenci podłoży nie wynaleźli jeszcze doskonałych materiałów, które byłyby zarówno „zielone”, jak i wystarczająco wytrzymałe do stosowania w warunkach zewnętrznych.
Na szczęście istnieje jeden segment branży grafiki i znakowania, w którym nie ma tak silnej potrzeby długotrwałości i odporności na promieniowanie UV. W ostatnim okresie dokonano znacznego postępu w produkcji podłoży z materiałów uzyskiwanych w procesach o małej szkodliwości dla środowiska naturalnego, które podlegają rozkładowi biologicznemu czy też recyklingowi po okresie ich użytkowania. Nie zachodzi tu też potrzeba obniżania wymagań w dziedzinie jakości obrazu czy też jego wykończenia, ponieważ w większości przypadków przy ekspozycji nie udaje się ich praktycznie odróżnić od podłoży produkowanych z tradycyjnych materiałów.
Wielu znanych producentów materiałów dokonuje znacznego wysiłku w celu poprawy praktyk produkcyjnych, w tym użycia odnawialnych materiałów i zredukowania ilości wydzielanych gazów cieplarnianych. Niektórzy z nich stworzyli nawet nowe linie produktów, które są promowane na ich portalach internetowych jako „zielone” alternatywy.
Jedną z firm, która włożyła szczególnie dużo wysiłku w badania i promowanie zielonych produktów oraz praktyk w dziedzinie druku cyfrowego, jest XL Prints w Santa Clara w stanie Kalifornia. Publikuje ona swój biuletyn i posiada portal internetowy, w których promuje ekoprzyjazne materiały, przez co zachęca konsumentów do ich użycia. Firma oferuje druk grafiki na podlegających recyklingowi i rozkładowi biologicznemu materiałach na banery – zarówno winylowych, jak i bawełnianych, a także podlegające recyklingowi wolne od PVC i ulegające biologicznemu rozkładowi panele, tekturę falistą wykonaną z makulatury z podklejaną folią plastikową Scotchcal IJ35E-20R z niskorozpuszczalnikowym klejem firmy 3M.
Producenci i dystrybutorzy oferują również takie podłoża jak: Fome-Cor, Gatorfoam, Dibond, Alumalite, Coltec, Komatex, AlumarCorr i Sitra produkowane z materiałów podlegających recyklingowi przy zastosowaniu procesów redukujących ilość odpadów. Można znaleźć jeszcze więcej produktów, jeżeli poświęcimy swój czas i wysiłek na poszukiwania i wspieranie „zielonego” przemysłu znaków graficznych. Przykładowo biopanele firmy PlyVeneers wykonane są w 63 proc. z odpadów postkonsumenckich i w 100 proc. podlegają recyklingowi. Niektóre z tych produktów można krótkoterminowo stosować w warunkach zewnętrznych, a technologia w tej dziedzinie na pewno będzie się dalej rozwijać.
Jeżeli będziemy wystarczająco odważni, aby sięgać poza krąg dostawców tradycyjnych materiałów do produkcji znaków graficznych i spróbujemy stosować bardziej „zielone” produkty istniejące na rynku, to będzie dla nas dostępna całkowicie nowa paleta podłoży. Wiele z nich nie jest zalecanych do ekspozycji w warunkach zewnętrznych, ale mogą się one stać podstawą unikalnej i kreatywnej programowo grafiki w pomieszczeniach zamkniętych.
Producenci oznakowań powinni kontynuować odnawialne praktyki poprzez edukowanie klientów na temat metod utylizacji i recyklingu grafik, zachęcać do redukowania ilości odpadów przez stosowanie formatów zwiększających efektywność wykorzystania materiałów czy nawet zwrot zadrukowanych kartonów do ponownego użytku na odwrotnej stronie.
Im bardziej będziemy poszukiwać przyjaznych dla środowiska materiałów do druku znaków graficznych i promować ich stosowanie, tym bardziej wzrośnie zapotrzebowanie na nie i w rezultacie rynek odpowie możliwością większego wyboru oraz konkurencyjnymi cenami. Możemy pomóc w uczynieniu świata grafiki bardziej „zielonym” od wewnątrz.
Na podstawie „Digital Graphics” nr 6/2009 opracował TG