Historia sekcji poligrafów SIMP w Bydgoszczy
6 gru 2016 14:43
Historia Sekcji Poligrafów SIMP na terenie obecnego województwa kujawsko-pomorskiego rozpoczęła się od zebrania informacyjnego, które odbyło się 26 czerwca 1952 roku w wietlicy Zakładów Graficznych PZWS w Bydgoszczy przy ul. Jagiellońskiej 1. Zebraniu przewodniczył dyrektor techniczny ăNowej EpokiÓ kol. Konrad Brakowski. Wzięli w nim udział przedstawiciele wszystkich większych zakładów poligraficznych w miecie. Po ożywionej dyskusji zebrani opowiedzieli się jednogłonie za koniecznociš organizowania kół Sekcji Poligrafów SIMP na terenie Bydgoszczy.
Od poczštku koledzy propagowali koniecznoć podnoszenia swoich kwalifikacji; ułatwiono dostęp do informacji technicznej przez wywietlanie filmów technicznych i wygłaszanie odczytów, doskonalenie technologii produkcji, racjonalizacji pracowniczej itp. Członkowie SIMP czynnie uczestniczyli w modernizacji i unowoczenianiu zakładów pracy. Organizowano liczne szkolenia, także zagraniczne w celu poszerzania wiadomoci o nowych maszynach i technologiach. Członkowie SIMP szkolili młodš kadrę technicznš w szkole zawodowej oraz technikum poligraficznym.
Do najbardziej zasłużonych działaczy minionego okresu należš kol. kol.: Eugeniusz Jeliński, Leon Zajšczkowski, Stanisław Sommerfeld, Henryk Jałoszyński, Mieczysław Karabasz, Zenon Krzemkowski, Witold Szaefer, Tadeusz Grzegorzewski, Andrzej Arcichowski i wielu innych.
Sekcja Poligrafów SIMP w Bydgoszczy działała wiele lat i odnosiła w swej działalnoci wymierne sukcesy. Niestety, zapewne wskutek zmian, jakie zaszły w naszym kraju, tak na rynku wydawniczym, jak i w drukarniach, wystšpiła stagnacja w działalnoci simpowskiej. Zmieniła się struktura własnoci drukarń, na rynek weszły koncerny zagraniczne, które nie były zainteresowane tš działalnociš. Ponadto nastšpił przepływ fachowców do różnych nowych zakładów, a koła Sekcji Poligrafów SIMP umierały mierciš naturalnš.
Bydgoscy drukarze postanowili przerwać tę złš passę. Zwrócono się do fachowców z bydgoskich i inowrocławskich drukarń.
9 maja 1997 roku została reaktywowana Sekcja Poligrafów przy Oddziale Wojewódzkim SIMP w Bydgoszczy.
Na pierwsze organizacyjne spotkanie przybyło 15 osób, koleżanek i kolegów, którym działalnoć simpowska nie była obca i chcieli jš kontynuować. Inicjatorem tego spotkania był kolega Henryk Jałoszyński, członek Oddziału Wojewódzkiego SIMP. W wyniku przeprowadzonych wyborów ukonstytuował się zarzšd Sekcji. Jednogłonie przewodniczšcym został wybrany kol. Henryk Jałoszyński, skarbnikiem kol. Ewelina Jałoszyńska, a sekretarzem kol. Zbigniew Jasiński. Zebrani zgodnie stwierdzili, że należy kontynuować piękne tradycje prężnej kiedy Sekcji. Panowała opinia i były tego przesłanki, że nasza Sekcja szybko się rozronie i będzie tak jak kiedy organizowała fachowe prelekcje, wymianę dowiadczeń, a także spotkania integrujšce drukarskš brać na niwie towarzyskiej, np. przez współorganizowanie tradycyjnego Chrztu Drukarskiego czy uroczystych obchodów Dnia Drukarza.
Sekcja zgodnie z przewidywaniami rozwijała się i podjęła statutowe działania. Niestety, nieoczekiwana mierć szanowanego przez wszystkich i zasłużonego dla SIMP lidera koła kol. Henryka Jałoszyńskiego zasmuciła wszystkich członków.
Po odejciu prezesa Sekcja stanęła przed koniecznociš dokonania nowego wyboru. W tych szczególnych okolicznociach ster przejšł wiceprezes Sekcji kol. Andrzej Szaefer. W dniu 22 maja 1998 roku odbyło się wyjštkowe Walne Zgromadzenie członków Sekcji.
Na opuszczone miejsce w wyniku głosowania jednogłonie wybrano kol. Jadwigę Cieszyńskš. Wiceprezesostwo pozostało w rękach kol. Andrzeja Szaefera. Skarbnikiem pozostała kol. Ewelina Jałoszyńska, a sekretarzem kol. Zbigniew Jasiński.
Sytuacja w przemyle poligraficznym jest trudna, a działalnoć Sekcji również nie jest łatwa. Mimo przeciwnoci Sekcja jednak w dalszym cišgu się rozwija i jest bardzo aktywna. Podjęto kroki w kierunku integracji rodowiska poligraficznego. Organizowane sš wyjazdy na targi poznańskie i zagraniczne.
Na zebrania przygotowywane sš fachowe prelekcje z udziałem wybitnych znawców tematu, uwzględniajšce szczególnie dowiadczenia zawodowe prelegentów oraz wiedzę o nowociach w wiecie poligraficznym. Do bezporedniej współpracy zapraszamy papierników i producentów farb graficznych. Członkowie Sekcji mieli okazję wysłuchać wielu ciekawych referatów. Uczestniczymy w wycieczkach do drukarń i zakładów zwišzanych z produkcjš poligraficznš. Poznajemy nowe rozwišzania techniczne i technologiczne, a następnie na zebraniach przekazujemy te wiadomoci koleżankom i kolegom.
W 2002 r. odbyły się wybory do władz Sekcji. Obecnie przewodniczšcym jest kol. Andrzej Szaefer, wiceprezesem kol. Mirosława Rucińska, skarbnik i sekretarz Đ bez zmian.
W czerwcu 2002 odbyła się Ogólnopolska Konferencja Poligrafów w Inowrocławiu, w której członkowie naszego oddziału Sekcji czynnie uczestniczyli. Zorganizowalimy także wspólny bydgosko-inowrocławski wyjazd do drukarni ăRzeczpospolitejŐŐ pod Poznaniem.
W 2003 r. odbyły się już spotkania naukowo-techniczne z prezentacjš maszyny 74 Karat, wyjazd na targi poznańskie oraz do drukarni wklęsłodrukowej w Ciechanowie.
Obecnie nasza Sekcja liczy 32 członków.
Na terenie naszego województwa działa także silne Koło Zakładowe SIMP przy drukarni Pozkal w Inowrocławiu pod przewodnictwem kol. Czesława Skowrońskiego. Zostało ono reaktywowane 28.10.1999 r. Aktualna liczba członków to 22 osoby. Dzięki aktywnoci i zaangażowaniu właciciela tej firmy kol. Tadeusza Chęsego rozwija się nasza współpraca na różnych płaszczyznach. Oby tak dalej.
W ostatnim czasie nasililimy działania, aby zachęcić byłych członków, obecnie niestowarzyszonych do ponownego zaangażowania się w pracę simpowskš. Liczymy również na nowych młodych członków.
W zwišzku z obchodami 50-lecia działalnoci Sekcji Poligrafów SIMP dnia 30 maja br. odbyły się w Inowrocławiu regionalne uroczystoci połšczone z koncertem. W zwišzku z istnieniem w drukarni Pozkal pięknej Izby Tradycji Sekcja Poligrafów SIMP z Bydgoszczy przekazała na ręce właciciela najstarsze roczniki Poligrafiki z lat 1947 i 1948.