Innowacja 2 w 1
6 gru 2016 14:50
Alpha angielskiej firmy Edale jest kompaktowym urządzeniem przeznaczonym do druku i uszlachetniania szerokiej gamy etykiet samoprzylepnych oraz opakowań w dwóch szerokościach wstęgi – 250 i 330 mm.
Alpha twin-stack to najnowsza koncepcja Edale, polegająca na połączeniu dwóch maszyn w celu zwiększenia możliwości druku i uszlachetniania pojedynczej Alphy przy zachowaniu rozsądnych kosztów inwestycyjnych.
O dużym sukcesie komercyjnym oraz technicznym Alphy pisano już wielokrotnie. Maszyna ta w niespełna rok po wprowadzeniu na rynek (2001) zdobyła tytuł „Najlepszej maszyny drukującej i uszlachetniającej” w konkursie „Innowacyjność druku na rynku międzynarodowym” prestiżowego magazynu „FlexoTech”.
Uniwersalność i niezawodność maszyny potwierdzają również wypowiedzi jej użytkowników, także z Polski.
W naszym zakładzie produkcyjnym maszyna Alpha umożliwiła druk etykiet samoprzylepnych w pełnej gamie kolorów i tym samym wzbogaciła naszą ofertę – mówi Marek Bartecki, współwłaściciel drukarni Bart ze Środy Wielkopolskiej, w której Alpha stanęła w ubiegłym roku. – Ponadto możemy szybko ją przezbroić na jeden kolor, położyć tylko aplę na tworzywa sztuczne albo położyć trzy kolory, np. na etykiety do wag. Jest to maszyna zarówno nisko-, jak i wysokonakładowa. Umożliwia produkcję w nakładzie 5, 10 i 20 tys. etykiet, jak również pozwala nam na druk 5-milionowego nakładu. Niekwestionowaną zaletą tego urządzenia jest kompaktowość. Oprócz tego, że maszyna jest niewielkich rozmiarów i można ją łatwo i szybko przezbroić, nie mamy wielu strat papieru.
Obecnie, po kilku latach jej produkcji i sprzedaniu ponad 150 egzemplarzy wiadomo, iż Alpha to nie tylko maszyna przeznaczona dla firm początkujących, ale również dla tych o ugruntowanej pozycji na rynku druku fleksograficznego, chcących podnieść opłacalność produkcji niskich i średnich nakładów.
Od czasu uhonorowania zalet Alphy nagrodą Flexotech 2001 oraz przyznania maszynie Złotego Medalu MTP w 2005 r. producent pozwolił sobie na wzbogacenie maszyny o znaczną liczbę opcji oraz kontynuowanie prac związanych z poszerzeniem jej możliwości drukowania i uszlachetniania. Edale zdecydował się także pójść jeszcze dalej w rozwoju i połączyć ze sobą dwie bliźniacze maszyny, stwarzając jednocześnie możliwość wielokolorowego druku i uszlachetniania na 8 stacjach drukujących. Zwiększenie liczby zespołów maszyny możliwe jest przez zestawienie dwóch modeli Alpha, pomiędzy którymi wstęga surowca z podajnika jednej z maszyn prowadzona jest specjalnym torem do drugiego modelu, gdzie następuje jej zadruk w 4-5 kolorach, a następnie wraca ona na pierwszą z maszyn, gdzie nadrukowywana jest reszta kolorów, wykonywane uszlachetnienia, cięcie, wykrawanie itp. i następuje przekazanie jej na rolę nawijaka.
Określone przez producenta jako Alpha twin-stack połączenie dwóch maszyn Alpha pozwala zachować wszystkie cechy pojedynczej Alphy oraz jej funkcje przy wykorzystaniu zarówno obu modułów, jak i jednego z nich w przypadku prostych prac (drukarz ma cały czas możliwość pracy na jednym module). Wówczas, na skutek odłączenia jednej z maszyn z zestawu, wstęga nie przechodzi przez 8 zespołów drukujących, a jedynie przez 3-4 oraz uszlachetnianie, co również przekłada się na bezpośrednią redukcję odpadu.
Alpha twin-stack z pełnym uszlachetnieniem zajmuje nieporównywalnie mniejszą powierzchnię (ok. 5 m2) niż jej odpowiedniki wśród modułowych maszyn 8-kolorowych. Dzięki niezmienionym funkcjom w poszczególnych modelach wchodzących w skład zestawu oraz kontroli pracy obu modułów przez jedną osobę, „bliźniacza” Alpha jest tak samo przyjazna operatorowi jak pojedyncza maszyna (zdecydowanie krótszy czas narządu oraz maksymalna redukcja czasu przejścia operatora pomiędzy pierwszym i ostatnim zespołem w porównaniu z maszynami modułowymi).
Istotną cechą najnowszej koncepcji Edale jest fakt, iż obecni użytkownicy pojedynczych modeli tych maszyn mają możliwość poszerzenia swej oferty o bardziej wyszukane produkty z większą liczbą kolorów i uszlachetnień dokonując jedynie wzbogacenia dotychczas posiadanej maszyny o drugi model, a wszystko to przy znacznie niższych kosztach w porównaniu z inwestycją w maszynę modułową.
Jak dowodzą ostatnie badania rynku, gros drukarń fleksograficznych ma zapotrzebowanie zarówno na druk prac 4-5-kolorowych, jak i wielokolorowych. Z tego też powodu zainwestowanie w nową Alphę twin-stack lub rozbudowanie dotychczas używanej pojedynczej Alphy o drugi moduł pozwala oferować ich klientom zdywersyfikowane portfolio produktów.