Innowacje w obszarze cyfrowej przygotowalni
23 lip 2020 11:02

15 czerwca br. firma Kodak poinformowała – podczas specjalnej, odbywającej się zdalnie konferencji prasowej dla mediów z całego świata – o licznych premierach produktowych, jakie właśnie pojawiły się w jej ofercie. 

Sonora Xtra: optymalizacja kosztów na etapie prepressu i drukowania

Jako najważniejsze nowe rozwiązanie zaanonsowane podczas konferencji prowadzący tę część spotkania John O’Grady, president Print Systems Division i senior vice president Eastman Kodak wymienił bezprocesową płytę offsetową Sonora Xtra. 

Nowa płyta znacząco podnosi wydajność charakterystyczną dla oferowanych przez firmę rozwiązań w zakresie technologii bezprocesowej. Sonora Xtra powoduje, że staje się ona atrakcyjną alternatywą także dla tych drukarń, które poszukują optymalizacji kosztów zarówno na etapie prepressu, jak i drukowania. 

Kluczowe cechy nowej płyty to: poprawiony kontrast obrazu; wysoka prędkość naświetlania; poprawiona trwałość w kontekście obsługi/użytkowania płyty (trwalszy surowiec, bardziej odporne powleczenie płyty). Sonora Xtra jest dedykowana nawet najdłuższym nakładom, w tym z zastosowaniem technologii UV. Oferuje najwyższą rozdzielczość i jakość reprodukcji (zakres od 1 do 99 proc. przy liniaturze 200 lpi i rastrze FM20; możliwość uzyskania liniatury do 450 lpi, w zależności od naświetlarki).

Z jej stosowaniem wiąże się wiele korzyści:

– Wyższa prędkość naświetlania; płyta może trafić do maszyny w czasie o 20 proc. krótszym niż w przypadku Sonora X.

– Łatwość użytkowania, większe możliwości w zakresie odczytu w maszynie.

– Niższe koszty eksploatacyjne zarówno w odniesieniu do etapu prepress, jak i drukowania.

• Wyeliminowanie wywoływarki.

• 100 proc. redukcja zużycia wody, energii i chemikaliów oraz wyeliminowanie kosztów utylizacji zużytej chemii. 

• Eliminacja odpadów.

– Drukarnie odnotowują dzięki niej także oszczędności w hali maszyn. Im większa drukarnia, tym większe oszczędności związane z procesem drukowania.

Płyty bezprocesowe Kodak Sonora Xtra będą dostępne na rynku z końcem br.

Najszybsza na rynku

Następnie John O’Grady przedstawił dwie nowe naświetlarki CtP, wprowadzone do oferty firmy Kodak. 

Pierwsza z nich to anonsowana przez nią jako najszybsza na rynku pełnoformatowa naświetlarka termiczna – Kodak Magnus Q800 z opcją T-Speed oferująca prędkość 80 płyt/h.

T-Speed Kodak Magnus Q800 naświetla kolejne płyty co 45 sekund, a więc o 15 proc. szybciej niż ma to miejsce w obecnie dostępnej wersji W-Speed. T-speed jest wspierana przez wszystkie opcje automatyzacji produkcji: ContinuousLoad, Single Cassette Unit (SCU), Multi-Cassette Unit (MCU), Single Pallet Loader (SPL) i Multi-Pallet Loader (MPL). Udoskonalony system ładowania z wielu palet Multi-Pallet Loader, dedykowany naświetlarce Magnus Q800 mieści do 3200 płyt w nawet 4 formatach (składają się na niego dwie palety na 1500 płyt i kolejne dwie na 100 płyt każda).

W urządzeniu Magnus Q800 znajduje zastosowanie technologia naświetlania Kodak Squarespot.

Zdalne monitorowanie pracy naświetlarki poprzez aplikację Kodak Mobile CTP Control App w jeszcze większym stopniu wpływa na wygodę jej użytkowania.

Drukarnie mogą rozbudować istniejącą naświetlarkę Magnus Q800 do wersji T-speed poprzez łatwy i wygodny upgrade. 

Dzięki naświetlarce Kodak Magnus Q800 z opcją Pallet Loader, uwzględniającą podawanie 1200 płyt prosto z palet, zlecenie zajmujące nam do tej pory 8 godzin obecnie jest realizowane w czasie 6,5 godziny. Co więcej, zmianie na korzyść uległy też warunki pracy operatorów CtP – podkreśla Virginie Chaussard, prepress manager, Nouvelle Imprimerie Laballery, Clamecy, Francja.

T-Speed Magnus Q800 jest dostępna w ramach testów beta od czerwca br., a jej produkcja rozpocznie się we wrześniu bieżącego roku. Opcja uwzględniająca pojemność 1500 płyt (systemy SPL/MPL) jest dostępna od czerwca 2020.

Z kolei w roku 2021 w ofercie firmy Kodak pojawi się Magnus Q4800 – naświetlarka CtP dedykowana produkcji form drukowych w formacie XLF. Będzie ona w stanie obsługiwać płyty w formacie maksymalnym 2900x1600 mm, z myślą o zastosowaniu ich w 96-stronicowych zwojowych maszynach offsetowych. Urządzenie będzie oferowane wraz z licznymi opcjami automatyzującymi jego pracę. 

Naświetlarka Kodak Magnus Q4800 będzie oferować jedną z największych w swojej klasie wydajność pod względem obsługi płyt XLF (32 płyty/h przy szerokości płyty 2900 mm). Może ona naświetlać dwie płyty jednocześnie; będzie jedynym na rynku systemem CtP obsługującym jednocześnie dwie płyty o szerokości 1650 mm, przy maksymalnym formacie 1650x1600 mm każdej z nich i z prędkością do 50 płyt/h. 

Za sprawą opcji zautomatyzowanego podawania płyt z palet, konfigurowanych w zależności od potrzeb użytkownika, Magnus Q4800 będzie oferować pojemność do 4800 płyt w nawet 8 różnych formatach.

W urządzeniu znajduje zastosowanie technologia naświetlania Kodak Squarespot.

Praca naświetlarki Magnus Q4800 może być monitorowana zdalnie za pomocą aplikacji KODAK Mobile CTP Control App.

Workflow w chmurze

Ostatnie z nowych rozwiązań w obszarze prepress to Prinergy on Demand – działająca w „chmurze” i oferowana w modelu subskrypcyjnym nowa wersja sztandarowego systemu workflow stworzonego przez tę firmę. Prezentujący ją Todd Bigger, president Kodak Software Division i vice president Eastman Kodak podkreślał, że rozwiązanie to – bazujące na infrastrukturze sieciowej Microsoft Azure – oferuje jeszcze większe bezpieczeństwo przechowywanych danych, niezawodność, wydajność i elastyczność, wynikającą z pracy zdalnej; optymalizuje też koszty związane z systemem workflow, gdyż klienci płacą tylko za to, czego rzeczywiście potrzebują. Użytkownik wykupuje usługę, zaś utrzymywaniem i zarządzaniem Prinergy On Demand zajmuje się Kodak.

To pierwsze w branży, przełomowe rozwiązanie, które wzbogaca zaawansowaną technologię cloud computing o dodatkowe usługi zarządzane przez Kodak. Drukarnie uzyskują dostęp do niemal nieograniczonej, skalowalnej mocy obliczeniowej i wysokiej pojemności przechowywanych danych oraz kontakt z innymi użytkownikami korzystającymi z tej usługi.

Zabezpieczone dane znajdują się w dwóch odrębnych centrach przechowywania, by w jak największym stopniu zapewnić ich bezpieczeństwo, możliwość odzyskania w przypadku awarii oraz ciągłość działalności związaną z bezcennymi dla każdego przedsiębiorstwa poligraficznego zasobami informacyjnymi.

Prinergy Workflow 8.5 zwiększa wydajność działań, będąc kompatybilnym z najnowszymi wersjami serwerów Microsoft i Apple oraz z systemami operacyjnymi, a także z Adobe Print Engine 5 i Oracle DB w wersji 19. Zapewnia też komunikację z naświetlarkami CtP firmy Kodak poprzez protokół JDF 2.0.

Nowe oprogramowanie VPS+ 8.5 oferuje zestaw unikalnych narzędzi, zapewniających dokładność realizowanych prac, zanim zostaną przekazane do wykonania odbitki próbnej, formy drukowej bądź wysłane prosto do maszyny drukującej.

Klienci zyskują w 99,9 proc. niezawodność i wydajność produkcyjną oraz ochronę przed cyberatakami dzięki bezpiecznemu i odbywającemu się w czasie rzeczywistym monitoringowi. Korzyścią jest także eliminacja kosztownej infrastruktury IT wraz z niezbędną rozbudową czy wymianą sprzętu.

Infrastruktura IT niezbędna do funkcjonowania Prinergy On Demand IT jest zawsze w pełnej gotowości, drukarnie mogą z niej korzystać nawet w szczytach produkcyjnych, osiągając najwyższą wydajność.

„Pulpit sterowniczy” służący analityce decyzyjnej (Decision Analytics) i dedykowane mu oprogramowanie pomagają klientom w zidentyfikowaniu głównych źródeł oszczędności, takich jak dostosowane do indywidualnych potrzeb zużycie farby, w efekcie prowadzące do poprawy zyskowności.

Cytowany podczas konferencji William Schuring, dyrektor operacyjny holenderskiej drukarni Wilco będącej jednym z pierwszych użytkowników Prinergy On Demand, wymieniał m.in. takie zalety korzystania z workflow działającego w „chmurze”, jak: bardzo wysokie bezpieczeństwo danych, zwiększona wydajność działań workflow (nawet o 50 proc.) oraz znacznie wyższa stopa zwrotu z inwestycji w porównaniu z wcześniej użytkowanym stacjonarnym systemem produkcyjnym. 

Kodak Prinergy On Demand Workflow jest już dostępny w skali globalnej.

Opracowano na podstawie materiałów firmy Kodak