Zaprezentowane przez firmę Mimaki na targach Fespa Digital rozwiązania bazujące na technologii UV LED, wybiegające w przyszłość oraz przyjazne środowisku przyciągnęły uwagę publiczności.
Prezentowana przez Mimaki nowatorska technologia UV LED, wciąż jeszcze będąca rzadkością w ofercie innych producentów, umożliwia osiąganie bardzo dobrych efektów zarówno w druku wielkoformatowym, jak i superwielkoformatowym.
Umożliwia ona również wybór z o wiele bogatszej palety podłoży, które mogą zostać zadrukowane.
Dzięki zastosowaniu technologii UV LED w hybrydowej drukarce wielkoformatowej UJV-160 oraz inkjetowej drukarce wielkoformatowej z płaskim łożem JFX-1631 można zaoszczędzić do 2/3 energii, zmniejszyć zużycie atramentu oraz zwiększyć wydajność pracy. Co więcej, lampy UV LED w porównaniu z konwencjonalnymi lampami UV nie generują wysokich temperatur i napromieniowywany jest tylko określony zakres światła UV. Lampy te nie potrzebują czasu na rozgrzanie, dzięki czemu możliwe jest szybsze przejście do nowej pracy. Lampy UV LED nie wydzielają ozonu, a co za tym idzie są przyjazne środowisku. Korzystanie z takich lamp umożliwia stosowanie mediów wrażliwych na temperaturę, dzięki czemu zwiększa się paleta mediów, które można zadrukowywać.
Obydwie maszyny, UJV-160 oraz JFX-1631, umożliwiają również korzystanie z dwóch rodzajów atramentów: elastycznego oraz twardego.
Elastyczny atrament UV opracowany wspólnie z 3M może rozciągać się do 200% i umożliwia drukowanie na siatkach membranowych wykorzystywanych np. do znakowania pojazdów, cienkim PVC i na wielu innych zakrzywionych powierzchniach bez ryzyka pękania nadruku podczas wykańczania bądź aplikacji. Zarówno elastyczny, jak i twardy atrament będą niebawem dostępne także w kolorze białym, co umożliwi uzyskiwanie jeszcze wyższej jakości połysku oraz żywszych kolorów, szczególnie na materiałach transparentnych i kolorowych.
Maszyna JFX-1631 mająca premierę na targach Fespa łączy nową technologię UV z najnowszym rozwiązaniem Mimaki – systemem inteligentnego podawania kropli (IMS Intelligent Microstepping System). Mogąc drukować na płaszczyznach o powierzchni do 1602x3100 mm oraz na mediach do 50 mm grubości, JFX-1631 jest dwukrotnie szybsza od poprzedniej serii – JF. Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych technologii oraz wykorzystaniu ośmiu nowych głowic, JFX-1631 jest bardzo produktywna i znacząco zwiększa wydajność dostawców usług druku.
Firma Mimaki w obszarze technologii inkjetowych UV zaprezentowała hybrydową drukarkę UJV-160 wykorzystującą utrwalanie UV LED. Urządzenie może zadrukowywać zarówno wrażliwe na wysokie temperatury media w rolach, jak i podłoża sztywne.
Na targach drukarka została zaprezentowana podczas drukowania na obydwu rodzajach podłoży. Ploter UJV-160 był prezentowany razem z ploterem tnącym, również z płaskim łożem, z serii CF2, charakteryzującym się wysoką wydajnością druku oraz cięcia, mogącym współpracować z materiałami sztywnymi o grubości do 1 cm, wykorzystywanymi np. do produkcji displayów POP. Ploter CF2 jest wyposażony w czujnik optyczny, który zdecydowanie poprawia jakość wycinania konturów.
Firma prezentowała także na targach serię CJV30. Charakteryzuje ją duża rozpiętość oferty (60, 100, 130 oraz 160 cm) zintegrowanych rozwiązań drukująco-tnących, co firmom z rynku sign&display zapewnia dużą elastyczność.
Superwielkoformatowy model JV33-260, również niedawno wprowadzony na rynek, to drukarka inkjetowa umożliwiająca druk zarówno solwentowy, jak i wykorzystujący atramenty sublimacyjne. Urządzenie jest wyposażone w automatyczny podajnik mediów (Automatic Media Feeder), kontrolujący równomierne napięcie na całej szerokości druku – 2,6 m – nawet podczas zadrukowywania materiałów w roli o wadze do 100 kg.
Rodzina drukarek JV została zaprezentowana w dwóch szerokościach. Ta szybka seria dostarcza wydruki z prędkością do 42 m2/h (model o szerokości 3,2 m). Charakteryzują ją: naprzemienny układ głowic, system niezakłóconego podawania atramentu (UISS), wykrywanie uszkodzeń dysz oraz wysoka jakość wydruku.
Firma Mimaki jako pionier w zakresie ploterów tnących dla rynku sign&graphic zaprezentowała też nową, konkurencyjną cenowo serię CG-SRII, dostępną w dwóch rozmiarach (1070 oraz 1370 mm). Seria ta oferuje nowe funkcjonalności i dużą wydajność cięcia. Jest wyposażona w optyczne „oko”, które zwiększa dokładność wycinania konturów oraz w nową funkcję RSC (Real time Stroke Control). Funkcja ta mierzy siłę cięcia i optymalizuje ją, zachowując tym samym stały nacisk w trakcie cięcia.
Seria UJF-C umożliwia druk UV na materiałach sztywnych o grubości do 50 mm, bez względu na rodzaj powierzchni. Druk w 6 kolorach plus biały i przezroczysty możliwy jest na: kartach ID, piłeczkach do golfa, piórach, przyciskach, telefonach, komputerach i innych gadżetach. Rozdzielczość rzędu 1200x2400 dpi sprawia, że wyroby takie jak oznakowania czy reklamy specjalne stają się wyjątkowo czytelne.
Dzięki możliwości drukowania na bardzo cienkich i delikatnych mediach, zarówno w roli, jak i sztywnych, na targach znalazła się także seria UJF-R. Ta maszyna, drukująca również w rozdzielczości 1200x2400 dpi, umożliwia wydruki proofingowe i krótką produkcję na oryginalnych mediach używanych w przemyśle opakowaniowym.
Kolejną, ostatnio wprowadzoną na rynek maszyną jest inkjetowa drukarka TPC-1000 do druku na ubraniach. TPC-1000 bazuje na serii CJV30, która może wykorzystywać dwa rodzaje tuszu – solwentowy i sublimacyjny: Sb52 i Sb51. Użycie tuszu solwentowego do drukowania na powierzchniach gumowych umożliwia druk cyfr, nazwisk, logotypów firm na odzieży sportowej i codziennej. Drukowanie sublimacyjne z wykorzystaniem wysokiej gęstości tuszy sublimacyjnych o szerokiej palecie kolorów umożliwia druk na papierze transferowym do przenoszenia na stroje sportowe czy kąpielowe. Zastosowane tu rozwiązania drukowania oraz cięcia dają możliwość zarządzania procesem w szybki i łatwy sposób.
Opracowano na podstawie inf. firmy Mimaki