W Zakładach Poligraficznych AJG w Kraśniku uruchomiono system pełnej inspekcji nakładu oraz weryfikacji poprawności wykonania opakowań kartonowych – Versor Inspeed. To prawdziwy bolid F1 w branży opakowań, działający w oparciu o innowacyjne rozwiązania technologiczne. Jest także najszybszym rozwiązaniem tego typu na świecie.
System powstał dzięki ścisłej współpracy technologicznej firmy Versor z EyeC i uzupełnił portfolio maszyn w hali produkcyjnej kraśnickiej drukarni. Zastosowana technologia występuje zarówno jako rozwiązanie off-line w wersji samodzielnej maszyny Inspeed, jak i w opcji in-line ze zintegrowanym modułem Inspeed oraz z modułem inspekcyjnym przystosowanym do pracy ze składarko-sklejarką dowolnego producenta. Wszystkie propozycje są wyposażone w najnowszej generacji kamery 4K oraz algorytmy obliczeniowe firmy EyeC, gwarantujące 100-procentową inspekcję przy maksymalnych prędkościach do 450 m/min.
Po wydruku i wycięciu, ale przed sklejeniem!
W Zakładach Poligraficznych AJG, specjalizujących się w produkcji opakowań kartonowych z nadrukiem dla przemysłu farmaceutycznego, kosmetycznego i spożywczego, wydzielony system inspekcyjny o nazwie Inspector – bardzo szybki oraz prosty w ustawieniu i użyciu – pozwala na kontrolę opakowań do szerokości 550 mm i pracuje z prędkością do 320 m/s. Taka prędkość nigdy wcześniej
nie była osiągalna. System jest wyposażony w nakładak z wyrzutnikiem wadliwych kartoników oraz kolorową kamerę inspekcyjną 4K, pracującą w wysokiej rozdzielczości. Tego typu konstrukcja pozwala na sprawdzenie 100 proc. nakładu sztaplowanych opakowań kartonowych – co ważne – przed ich sklejeniem.
Głównym powodem zakupu systemu była konieczność kontroli wysoko przetworzonych opakowań dla przemysłu kosmetycznego oraz farmaceutycznego – informuje Janusz Geneja, właściciel Zakładów Poligraficznych AJG. Bardzo ważnym kryterium okazała się weryfikacja jego działania w praktyce, ponieważ nie zawsze prezentacje przechodzą próbę w realnych warunkach. W tym przypadku wszystkie przedstawione zalety miały swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości. Przeprowadzone próby były bardzo obiecujące, system rozpoznawał i odrzucał wadliwe wyroby – potwierdza Monika Herbet, kierownik ds. Systemów Zarządzania i Kontroli Jakości w Zakładach Poligraficznych AJG, dodając, że sama instalacja maszyny przebiegła bardzo szybko i sprawnie oraz została zakończona szkoleniem pracowników. – Przy tak innowacyjnych i zaawansowanych projektach ważne jest zaufanie, a nasza wcześniejsza współpraca z EyeC przy uruchamianiu poprzednich projektów, tj. systemów do inspekcji off-line pokazała, że zawsze możemy liczyć na pomoc ze strony pracowników tej firmy.
Skrócona procedura
Jak wyjaśnia Monika Herbet: Nasza dotychczasowa procedura kontroli została znacznie skrócona oraz zautomatyzowana. Ideą zainstalowanego rozwiązania jest porównywanie sprawdzanych wyrobów względem wzorcowych opakowań, istnieje również możliwość załadowania obrazu z pliku PDF. Wszelkie odchylenia od podanych wzorców, np. wyroby z dodatkowymi elementami lub brakującymi detalami, a także posiadające różnice kolorystyczne są przez system odrzucane. Można również zawęzić pole sprawdzania do wybranych, newralgicznych miejsc na opakowaniu.
Stawiamy na automatyzację
Ważnym składnikiem systemów inspekcji i kontroli są rozwiązania do usuwania wadliwych produktów. Wyrzutniki VersoMatic basic, rot i HD gwarantują w 100 proc. usuwanie braków. System zapewnia również pełną informację na temat zidentyfikowanych błędów. Raportowanie procesu produkcji w czasie rzeczywistym pozwala na interaktywną weryfikację. Po zakończeniu cyklu produkcyjnego dostarczany jest niezbędny raport z wykonanej inspekcji z opisem błędów i pełnymi danymi statystycznymi, co potwierdza Monika Herbet. Po zakończonej inspekcji mamy dostęp do wszelkich informacji, pozwalających na lepszą optymalizację procesu. To dla nas bardzo ważne, ponieważ wymagania klientów w branży kosmetycznej i farmaceutycznej, jeśli chodzi o jakość, są coraz wyższe. Dlatego też nie ulega wątpliwości, że aby zapobiec przedostaniu się wadliwych wyrobów do sprzedawanego nakładu, powinniśmy posiłkować się systemami zautomatyzowanymi w celu stuprocentowej kontroli produkowanych u nas opakowań – podsumowuje Janusz Geneja.
Standard i inwestycje
Zakłady Poligraficzne AJG to polska firma rodzinna, funkcjonująca na rynku od 1986 roku i posiadająca bogate doświadczenie w branży poligraficznej. Na obecną strukturę organizacyjną składają się dwa zakłady: Zakład Nr 1 – produkujący opakowania z kartonu i tektury oraz Zakład Nr 2 – wytwarzający ulotki, katalogi, broszury, kalendarze, druki akcydensowe i inne wyroby na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, kosmetycznego i spożywczego. Od ponad 30 lat działalności stawiamy na ciągły rozwój i doskonalenie, stąd inwestycje w nowe maszyny i technologie – mówi Janusz Geneja. Zakłady Poligraficzne AJG posiadają certyfikowane systemy zarządzania według norm: PN-EN ISO 9001:2015, PN-EN ISO 15378:2015 i PN-EN ISO 14001:2015. W 2016 roku firma zdobyła główną nagrodę w ogólnopolskim konkursie Państwowej Inspekcji Pracy: „Pracodawca – organizator pracy bezpiecznej”.
Monika Mikołajczak