Integracja systemu workflow z systemem MIS
6 gru 2016 14:55
Wielu zakładom poligraficznym nie udaje się osiągnąć spodziewanych zysków, ponieważ ich menedżerowie nie są świadomi „ukrytych” kosztów i wydatków ponoszonych na wytworzenie danego produktu. Rozwiązaniem tego problemu jest informatyczny system do zarządzania drukarnią klasy MIS, który obejmuje wszelkie aktywności zakładu według zleceń, stacji roboczych, pracowników. Niebagatelną korzyścią jest integracja systemu MIS z prepressowym workflow.
W tym artykule skupimy się na zbieraniu danych produkcyjnych, które odbywa się w dziale prepress drukarni. Przedstawiony tutaj przykład dotyczy systemów: Graphisoft MIS, Agfa Apogee Prepress, Agfa Portal WebAproval oraz Kodak Prinergy, Kodak InSite. Oczywiście Graphisoft współpracuje także z innymi systemami prepressowymi, systemami maszyn drukujących i wykończeniowych. Listę gotowych konektorów JDF podaję na końcu artykułu.
Integracja systemu workflow z systemem MIS?
Można by odpowiedzieć jednym zdaniem, że tego typu integracje wykonuje się w celu automatyzacji procesu produkcyjnego. Całością przepływu zleceń zaczyna sterować system MIS, który rozpoczyna zlecenie i kontroluje je do końca. System prepressowego workflow staje się niejako wykonawcą produkcyjnym zadań zaplanowanych i kontrolowanych przez system MIS. Operator obsługujący do tej pory system prepress (wykonujący impozycje, weryfikujący poprawność plików itd.) będzie bardziej nadzorcą przepływu prac niż ich realizatorem.
Tego typu automatyzacja kontroli produkcji oznacza dużą oszczędność czasu oraz eliminację błędów. Oznacza to także dokładniejsze badanie postępu zleceń, precyzyjniejsze ich rozliczanie, dokładne określanie przyczyn przestojów oraz przyczyn operacji niezaplanowanych itp.
Chodzi o optymalne wykorzystanie zalet obu typów programów: MIS w planowaniu, kalkulacji i kontroli, workflow prepress w obróbce plików produkcyjnych PDF
Integracja w praktyce.
Systemy zaczynają współpracować ze sobą w momencie założenia zlecenia produkcyjnego. Ten pierwszy krok jest wykonywany w systemie Graphisoft MIS przez osoby uprawnione do zakładania zleceń. Informacje niezbędne do dalszej współpracy z systemem prepress są zawarte pierwotnie w systemie MIS, ponieważ tam dokonano wcześniej wyceny zlecenia na podstawie m.in. kosztu wykonania płyt, których liczba jest determinowana przez impozycję (a ta z kolei wyznacza format papieru, kolejne maszyny itd.). Dzięki wymianie informacji między dwoma systemami założenie zlecenia powoduje wysłanie stosownego pliku JDF do prepressowego workflow, gdzie zostaje utworzona praca (całkowicie automatycznie), a równolegle zostaje ona opublikowana w portalu drukarni (np. Agfa WebAproval, Kodak InSite).
W tym momencie systemy czekają na interakcję ze strony klienta drukarni (lub też jej operatorów, jeżeli pliki produkcyjne dostarczono wcześniej). Zarówno Graphisoft, jak i portal drukarni mogą oczywiście o tym fakcie powiadomić klienta i poprosić o dostarczenie plików.
Klient samodzielnie dokonuje inspekcji (preflight) plików PDF. Po inspekcji powstaje tzw. soft proof i użytkownik może zdalnie dokonać jego oceny. Portal udostępnia wiele bardzo wygodnych narzędzi do weryfikacji technicznej, dokładnego podglądu stron i całego produktu. Po ocenie użytkownik powinien zaaprobować lub odrzucić strony publikacji – możliwa jest tu ciągła interakcja pomiędzy klientem a operatorem w drukarni poprzez rejestrowane komunikaty oraz czat internetowy. Oczywiście odrzucone błędne strony mogą być wymienione.
Z chwilą akceptacji kompletu stron tworzących pełny arkusz, system workflow dokona ich montażu (jest on wykonywany na podstawie impozycji wykonanej pierwotnie w systemie Graphisoft MIS). Natychmiast po impozycji następuje jej rendering i w systemie prepress powstają zrastrowane wyciągi barwne. W tym momencie może też nastąpić zwolnienie zrastrowanych arkuszy do naświetleń płyt CtP.
Jednak integracja nie kończy się w tym momencie. System Graphisoft MIS musi bowiem dowiedzieć się, co zostało wykonane, aby dokonać rozliczenia finansowego zlecenia – to jedno z głównych zadań, jakie stawiamy przed systemami MIS. Ten etap także odbywa się całkowicie automatycznie – system workflow wysyła komunikaty JMF, które są zapisywane bezpośrednio do bazy danych systemu Graphisoft MIS. W rezultacie otrzymujemy jasną i rzetelną informację finansową, której nie może podważyć żaden użytkownik.
Podsumowanie
Przedstawione w tym artykule przykłady integracji JDF nie są projektami wykonanymi na specjalne zamówienie. Oba integrowane systemy (MIS i workflow) posiadają odpowiednią funkcjonalność i praktycznie od zaraz zaczynają współpracować. Użytkownik nie ponosi tu więc dodatkowych kosztów, pod warunkiem, że zaopatrzy się w odpowiednie wersje oprogramowania.
System Graphisoft integruje się z wieloma innymi systemami. Listę dostępnych konektorów JDF dla Graphisoft publikują organizacja CIP4 oraz producent systemu:
n http://www.cip4.org/matrix/company_listings.php?company=RHAPSO+GRAPHISOFT
n http://www.rhapso.com/en/solutions/jdf_integration/graphisoft-jdf-matrix/
W Polsce istnieje już kilka instalacji konektorów JDF systemu Graphisoft z systemami prepress (Agfa, Kodak) oraz systemami maszyn drukujących (Roland, KBA). Kolejne instalacje odbędą się wkrótce.
Demonstracje opisanych w tym artykule systemów przeprowadzają na co dzień przedstawiciele firm Agfa Graphics, Kodak oraz Media Center Printware. Producenci obu systemów będą prezentować korzyści z integracji podczas nadchodzących imprez targowych.