Za kilka tygodni w Birmingham odbędš się największe w tym roku targi poligraficzne na wiecie Đ IPEX 2002. Od 1998 roku wystawa odbywa się Đ jako jedna z czterech najważniejszych imprez dla naszej branży (obok targów DRUPA, PRINT i IGAS) Đ w cyklu czteroletnim. Dla wielu goci z Europy IPEX to taka anglojęzyczna DRUPA, choć pod względem prestiżu (i liczby premier) z pewnociš targom w Dsseldorfie ustępujš.
Jak zwykle targi odbędš się na terenach National Exhibition Centre (NEC), wemie w nich udział prawie 700 firm z całego wiata (także z Polski), a ekspozycja zostanie ulokowana w sumie w czternastu pawilonach.
Ekspozycję podzielono na następujšce sektory: technologie cyfrowe (paw. 3), ădruk przyszłoci dziÓ (3a), pre-publishing i prepress (4 i 5), UPEX (targi maszyn i urzšdzeń z drugiej ręki, 5), maszyny drukujšce i sprzęt (8, 9, 10, 11 i 12), obróbka końcowa (6, 7 i 20), Converflex@IPEX (obróbka papieru, flekso, 19) i Print City (17, 18). W ostatnim przypadku grupa firm, które po raz pierwszy stworzyły ăMiasteczko DrukuÓ na ostatniej DRUPIE, występuje już jako przedsiębiorstwo Print City GmbH.
Mimo że liczbš premier targi IPEX nie mogš się równać z DRUPĽ, wielu dostawców traktuje je równie poważnie. Wielu organizuje w marcu specjalne konferencje, na których ujawniane sš plany zwišzane z kwietniowš imprezš (dlatego też nie możemy o nich napisać już teraz). Poniżej prezentujemy informacje na temat prezentacji wybranych wystawców, które dotarły do naszej redakcji przed zamknięciem zeszytu.
Maszyny drukujšce (konwencjonalne i cyfrowe)
Największym wystawcš targów IPEX 2002 Đ i tu niespodzianka Đ nie jest tradycyjnie Hei-delberg, ale Xerox. Amerykański koncern zarezerwował na swoje stoiska powierzchnię 6,5 tys m2, a najważniejszym eksponatem będzie z pewnociš nowy system druku kolorowego DocuColor iGen3, dostępny od kwietnia w wersji komercyjnej. Przypomnijmy, że jest to Đ wg systematyzacji Xeroksa Đ maszyna cyfrowa 3. generacji, będšca krokiem naprzód w stosunku do takich rozwišzań, jak Xerox DocuColor 2000 czy Heidelberg NexPress.
Poza prezentacjami maszyny iGen3 uwaga Xeroksa skupi się na dwóch kwestiach: obecnoci firmy w szeroko rozumianym wiecie poligraficznym (nowe modele biznesu poligraficznego Đ JIT, 1:1) i rozwišzań przeznaczonych dla dużych klientów instytucjonalnych. Wród dziesištek pokazywanych przez Xeroksa urzšdzeń znajdš się m.in.: maszyny typu computer-to-press DC 233 DI i DC 400-5 DI, systemy druku kolorowego z serii DocuColor (m.in. modele DC 2060 współpracujšce z liniami do obróbki końcowej), DocuTech i DocuPrint, skanery Digipath, a także sprzęt introligatorski (pracujšcy in-line z uršdzeniami Xeroksa) takich firm, jak: CP Bourg, Duplo, Horizon, Hunkeler, Mller Martini.
Jako się rzekło, w tym roku Heidelberg nie może poszczycić się mianem wystawcy nr 1. Mimo to niemiecki producent przygotował bardzo bogatš ekspozycję (jej hasło brzmi ăHeidelberg łšczy wiat mediów drukowanychÓ), w ramach której firma pokaże aż 19 (!) maszyn drukujšcych. Szczególnš uwagę Heidelberg zwraca na swojš ofertę z zakresu urzšdzeń cyfrowych, przede wszystkim wprowadzonš na rynek na targach PRINT maszynę do drukowania kolorowego NexPress 2100. Firma pokaże też maszyny Digimaster 9110 i Quickmaster DI Pro (warto przypomnieć, że pierwszy Quickmaster DI zadebiutował włanie na targach IPEX w 1993 roku). W zakresie konwencjonalnych maszyn arkuszowych będzie można zobaczyć całš paletę modeli z serii Printmaster (w tym wprowadzony na targach DRUPA PM 74) i Speedmaster. W tym drugim przypadku, poza ćwierćformatowym SM 52-5, Heidelberg pokaże maszyny wielozespołowe: 10-kolorowš SM 74-10 P6 w formacie B2 i 12-zespołowš pełnoformatowš SM 102-12 P7. Ofertę maszyn arkuszowych uzupełniš przeznaczone dla segmentu produkcji opakowań modele CD 102-6 LX i CD 74-5 LX. W dziale maszyn zwojowych Heidelberg pokaże zespoły maszyn heatsetowych Sunday.
Inny niemiecki gigant, MAN Roland, będzie prezentował swojš ofertę w ramach Print City. Najważniejszym produktem będzie z pewnociš maszyna DICOweb, na targach IPEX prezentowana w wersji 16-stronicowej. Jak wynika z informacji organizatorów, DICOweb będzie na targach jedynš pracujšcš maszynš zwojowš. Poza tym MAN Roland pokaże dwie tonerowe maszyny cyfrowe Đ DICOpress 500 i DICOpack, a także całš serię maszyn arkuszowych: R205, dwie R306 (w wersjach 2- i 4-kolorowej), R500 (to premiera na rynku brytyjskim) oraz R708 w wersji do zadrukowywania kartonu o gruboci 0,6 mm. Warto dodać, że MAN Roland sprzedał na całym wiecie już ponad 12 tysięcy egzemplarzy modelu 700. Firma pokaże też nowš, kompatybilnš z formatem CIP4, wersję systemu PECOM.
Bardzo ciekawie zapowiada się nowa propozycja KBA Đ arkuszowa maszyna offsetowa Genius 52 Đ pierwsze w ofercie firmy urzšdzenie w ćwierćformacie. Jest to wyrany ruch KBA w stronę segmentu rynku zdominowanego do tej pory przez małoformatowe maszyny Heidelberga. KBA Genius będzie na razie dostępna w wersji cztero- lub pięciokolorowej i jest przeznaczona do drukowania wielobarwnych prac w małych nakładach. Poza tym KBA zaprezentuje na targach maszyny: 46 Karat, 74 Karat z zespołem lakierujšcym, 10-kolorowš Rapidę 105 i Rapidę 74 z systemem odwracania arkuszy.
Interesujšco zapowiada się pierwsza w ofercie firmy Ryobi maszyna półformatowa Đ Ryobi 750, wyposażona w zespół lakierujšcy i system suszenia UV. Na targach będzie można zobaczyć wersję pięciokolorowš (więcej na temat nowej serii maszyn firmy Ryobi przeczytacie Państwo w zeszycie styczniowym Poligrafiki). Poza wiatowš premierš w formacie B2 japońska firma pokaże cztery inne maszyny, w tym nowš maszynę w formacie A3+ Ryobi 524 HXXP (z systemem odwracania arkuszy) i maszynę typu computer-to-press Ryobi 3404DI w formacie A3.
Inny dostawca z Japonii Đ firma Komori podzieliła swoje stoisko na kilka sektorów, w których będš prezentowane rozwišzania z zakresu drukowania nisko- i wysokonakładowych akcydensów, opakowań kartonowych i magazynów. Będzie prezentowanych kilka maszyn Đ od 2-kolorowej w formacie B2 do 8-kolorowej w formacie B1. Z pewnociš największe zainteresowanie wzbudzi stosunkowo nowa w ofercie Komori maszyna Project D, jedyna jak do tej pory maszyna typu DI (system Creo) dostępna w formacie B1. Komori pokaże też nowš maszynę pełnoformatowš Đ Lithrone S.
Trzy modele z nowej serii Diamond zaprezentuje kolejny dalekowschodni producent Đ Mitsubishi. Firma pokaże maszyny: 10-kolorowš w formacie B1, 6-kolorowš w formacie B1 (przeznaczonš do drukowania opakowań Đ dodatkowo wyposażono jš w zespół lakierujšcy i system odwracania arkuszy) oraz 5-kolorowš w formacie B2 (z wieżš lakierujšcš).
Na stoisku swojego brytyjskiego dystrybutora Graphic Arts Equipment trzy maszyny arkuszowe zaprezentuje Shinohara: dwa modele 52 w formacie B3 oraz 5-kolorowš 75 V HC z wieżš lakierujšcš w formacie B2. Jednak najciekawszym eksponatem będzie z pewnociš wprowadzona do sprzedaży w ubiegłym roku 8-kolorowa półformatowa maszyna Shinohara 75VIIIP, wyposażona w system odwracania arkuszy, prezentowana w ramach Print City.
Mało znana w Polsce kolejna firma japońska Đ Hamada Đ zaprezentuje dwie maszyny; obie będš premierami na rynku europejskim. Pierwsza to ćwierćformatowa IMPULSE 452, w pełni kompatybilna z formatami CIP3 i CIP4, osišgajšca prędkoć 12 tys. egz./h. Maszyna ta jest też dostępna w formacie A2. Drugim prezentowanym eksponatem będzie 2-kolorowa maszyna 234A w formacie A3.
Czeski Adast będzie obecny na stoisku swojego brytyjskiego dealera Đ firmy Rotaprint. Prezentowane będš na nim maszyny: czterokolorowy ćwierćformatowy Dominant AD 547 DI typu computer-to-press, czterokolorowy Dominant w formacie B2+ z nawilżaniem alkoholowym Adamatic oraz Adast 315.
Inny czeski producent obecny na targach IPEX to Grafitec, produkujšcy bardzo popularne w Polsce maszyny marki Polly. Na stoisku swojego brytyjskiego przedstawiciela Đ Graphic Arts Equipment Đ firma pokaże dwie nowe maszyny: 5-kolorowš 566 w formacie A2, wyposażonš w system odwracania arkuszy, oraz zupełnš nowoć Đ 574 Prestige w formacie B2.
Firma Indigo, należšca od kilku miesięcy do koncernu Hewlett-Packard, pokaże kompleksowš ofertę w zakresie cyfrowych maszyn kolorowych do drukowania akcydensów, etykiet i zastosowań specjalnych. Na stoisku o powierzchni prawie 1400 m2 znajdzie się aż 17 maszyn. Najciekawiej zapowiada się europejska premiera maszyny Platinum, wprowadzonej do sprzedaży po targach PRINT w Chicago. Poza tym Indigo pokaże m.in. znane już z rynku modele UltraStream 2000, Publisher 4000, Omnius WebStream 100 oraz serię maszyn do drukowania cyfrowych zdjęć Photo-e-Print.
Z kolei Hewlett-Packard będzie promował na targach IPEX wprowadzone w ubiegłym roku do sprzedaży wielkoformatowe drukarki z serii Designjet Đ 5000 i 800. Urzšdzenia te mogš być stosowane jako systemy drukujšce lub jako proofery.
Firma Oc zaprezentuje długo oczekiwanš przez rynek, po raz pierwszy pokazanš na ubiegłorocznych targach CeBIT, maszynę do druku kolorowego CPS 700 (opisywalimy jš szczegółowo w styczniowym wydaniu Poligrafiki). Warto w tym miejscu dodać, że urzšdzenie to będzie można obejrzeć także na tegorocznych targach w Poznaniu (23-26 kwietnia). Poza tym Oc pokaże rozwišzania do druku czarno-białego Đ Demandstream 8090 CX (z liniš do produkcji broszur oraz ksišżek w oprawie twardej) i Demandstream 4040.
Nowš maszynę do cyfrowego drukowania w kolorze będzie promował Canon. Urzšdzenie o nazwie IR 110 umożliwia wydrukowanie 110 stron A4 na minutę. Canon pokaże też produkowane przez siebie systemy wielkoformatowe. Targi IPEX będš miejscem premiery firmy dotrix, która wydzieliła się pod koniec ubiegłego roku ze struktur Barco Graphics. Przypomnijmy, że ta ostatnia z dniem 1 stycznia połšczyła się z innym dostawcš rozwišzań prepress Đ duńskš firmš Purup-Eskofot. W ofercie firmy dotrix, zarzšdzanej przez byłych pracowników działu druku przemysłowego Barco Graphics, znajdujš się cyfrowe systemy workflow do sterowania szybkimi cyfrowymi maszynami drukujšcymi w technologii inkjetowej, przeznaczonymi do zastosowań przemysłowych. Najciekawszym eksponatem na stoisku firmy będzie maszyna the.factory (premiera Barco na targach DRUPA), drukujšca farbami UV na różnego rodzaju podłożach, przeznaczona na rynek przemysłowej produkcji opakowań i druków z zabezpieczeniami. Maszyna, dostępna już w wersji komercyjnej, osišga prędkoć 200 m2/h.
Prepress
Jak wspomniano nieco wczeniej, od 1 stycznia firmy Barco Graphics i Purup-Eskofot działajš pod jednym szyldem. Na targach firmy pojawiš się na wspólnym stoisku, a nowo powstałe przedsiębiorstwo wystšpi już pod nowš nazwš (na razie ăroboczaÓ nazwa to BPE), prezentujšc wspólnš linię produktów. Wród anonsowanych nawietlarek CtP sš m.in.: półautomatyczna termiczna PlateDriver (premiera w ofercie firmy), w pełni automatyczna PlateDriver wyposażona w laser fioletowy, wielkoformatowy Mondrian. Poza tym na stoisku znajdš się skanery płaskie z serii EskoScan Đ 2330 i 2024+. W zakresie oprogramowania do produkcji opakowań firma pokaże dwie nowoci: CDI Spark (program będzie sterował liniš Cyrel FAST) i Desktop Packaging Workflow Solution dla użytkowników Illustratora.
Jednš z najciekawszych premier targów IPEX w zakresie przygotowalni będzie z pewnociš pierwsza w ofercie firmy Fuji nawietlarka do płyt oparta na laserze fioletowym. Luxel V-9600 to urzšdzenie pełnoformatowe, pozwalajšce na produkcję do 32 płyt w formacie B1 na godzinę przy rozdzielczoci 2400 dpi lub 43 płyt przy rozdzielczoci 1200 dpi. Poza nawietlarkš Fuji pokaże także pięć nowych płyt, w tym płytę fotopolimerowš do nawietlania w technologii wiatła fioletowego.
Nowe urzšdzenia oparte na popularnym ostatnio laserze fioletowym pokaże też ECRM. W połowie marca w Bostonie odbywały się prezentacje tego systemu, który będzie umożliwiał nawietlanie płyt srebrowych w formacie A2+ (550 x 650 mm). Jak wynika z zapowiedzi producenta, będzie to najtańszy system CtP na rynku. Poza tym ECRM pokaże w Birmingham znane już z rynku modele nawietlarek z serii Tigercat i Desertcat.
Z kompleksowš ofertš w zakresie prepress pojawi się Agfa. Firma, będšca jednym z inicjatorów Print City, zaprezentuje na targach swo-je rozwišzania z zakresu systemów workflow, skanowania, cyfrowego proofingu, a także nawietlania na filmie i na płytach. Można się spodziewać, że w zakresie CtP zobaczymy m.in. najnowszš propozycję z serii urzšdzeń opartych na laserze fioletowym Đ nawietlarkę Palladio.
Nowš serię nawietlarek z laserem fioletowym Prosetter będzie promował Heidelberg. Urzšdzenia te, wprowadzone do sprzedaży po targach PRINT 01, sš dostępne w formatach od B3 do B1. W ramach działu prepress Heidelberg będzie też prezentował m.in. nawietlarki termiczne Topsetter, nawietlarki CtF Primesetter i skanery z serii Primescan.
Ogromne zainteresowanie towarzyszyć będzie z pewnociš prezentacji firmy Creo. Podobnie jak dwa lata temu, gdy na trzy miesišce przed targami DRUPA kanadyjski producent połšczył siły z częciš prepress firmy Scitex, tworzšc CreoScitex. Obecnie mamy do czynienia z podobnš sytuacjš. Od stycznia firma znów działa pod markš Creo, zatem IPEX będzie premierš nowego wizerunku przedsiębiorstwa. Czy wypadnie tak okazale, jak na DRUPIE? Jeli chodzi o nowe produkty, Creo zapowiada m.in. nowe oprogramowanie Synapse Link, umożliwiajšce udostępnianie informacji w sieci produkcyjnej oraz nowe wersje systemów workflow Đ Brisque Entro i Prinergy Entro. Na stoisku nie zabraknie rzecz jasna nawietlarek termicznych CtP znajdujšcych się w ofercie Creo Đ tak z rodziny Lotem, jak i Trendsetter.
Ciekawie zapowiada się także prezentacja Kodak Polychrome Graphics, zwłaszcza w kontekcie przekształceń, jakie miały miejsce w tej firmie w drugiej połowie 2001 roku. Targi IPEX 2002 będš pierwszš okazjš do zaprezentowania Đ w ramach oferty KPG Đ całej palety systemów odbitek próbnych Imation, przejętych wraz z firmš w zeszłym roku. KPG zapowiada też premierę nowego filmu do nawietlarek Đ Kodak Premier. Na stoisku KPG będš obecne firmy Kodak Professional oraz nowo utworzona w strukturach Kodaka firma Encad Ltd. oferujšca wielkoformatowe drukarki atramentowe.
Presstek będzie demonstrował na targach nawietlarkę CtP Dimension 400 (format B2) z nowym automatycznym systemem ładowania płyt oraz pełnostronicowy system Dimension 800. Oba urzšdzenia nawietlajš niewymagajšce wywoływania płyty Pressteka Đ Anthem i PEARLdry. Na kilku stoiskach (Heidelberg, KBA, Ryobi, Sakurai) będš obecne systemy DI firmy Presstek, zainstalowane w maszynach drukujšcych typu computer-to-press.
Japoński Screen przygotowuje na targi ekspozycję prezentujšcš wszystkie oferowane przez firmę rozwišzania dla cyfrowej przygotowalni, w tym: skaner Cezanne, systemy workflow TrueFlow i TAIGA Space, nawietlarki CtF Katana i Tanto oraz nawietlarki CtP z serii FlatRite i PlateRite. Wród tych ostatnich nie powinno zabraknšć nowego modelu w ofercie Screena Đ PlateRite 8000II, umożliwiajšcego produkcję płyt w formatach od GTO do 1160 x 940 mm. Firma zaprezentuje także maszynę TruePress oraz stworzony przez siebie raster hybrydowy Spekta, wykorzystujšcy elementy technologii AM i FM (więcej na temat nowoci firmy Screen możecie Państwo przeczytać w lutowym zeszycie Poligrafiki).
Szwajcarska firma Lscher zaprezentuje nowš nawietlarkę z bębnem wewnętrznym z rodziny Xpose! Đ model 75. Urzšdzenie jest przeznaczone do produkcji płyt półformatowych w technologii termicznej i może nawietlać płyty różnych producentów. Lscher pokaże też większe nawietlarki ze swojej oferty (aż do modelu 180) oraz system odbitek próbnych Pixelproof.
Nowš nawietlarkę CtP w formacie B3 zaprezentuje firma HighWater, jeden z czołowych dostawców urzšdzeń z laserem fioletowym. Platinum 2218 jest w pełni zautomatyzowanš nawietlarkš, wyposażonš w kasetę podawczš na 50 płyt. Na stoisku firmowym będzie można zobaczyć system produkujšcy płyty do dwukolorowej maszyny ćwierćformatowej.
Firma basysPrint, jeden z niewielu dostawców nawietlarek do płyt konwencjonalnych, pokaże na targach dwa modele z serii UV-Setter Đ w formatach B1 i B2. Firma zaprezentuje także systemy do uzyskiwania odbitek kontraktowych. Uzupełnieniem oferty basysPrint będš rozwišzania programowe, sterujšce urzšdzeniami: workflow SWiNG, RIP Navigator i zgodny z formatem CIP3 interfejs AutoCIP.
Duński producent wywoływarek do płyt Đ Glunz & Jensen Đ zaprezentuje na swoim stoisku znanš już z rynku serię Raptor 68/85, dostępnš w wersjach do obróbki płyt srebrowych, termicznych i fotopolimerowych. Firma pokaże też urzšdzenie do transportu płyt w trybie on-line z nawietlarki do wywoływarki.
Firma Techkon, produkujšca aparaturę kontrolno-pomiarowš dla poligrafii, będzie promować Digital MicroScope DMS 910, urzšdzenie służšce do ręcznej kontroli płyt offsetowych. Wraz z urzšdzeniem dostarczane jest oprogramowanie DMS Pro, umożliwiajšce wywietlenie na monitorze powiększonego obszaru płyty, który podlega kontroli. Z mylš o sektorze gazetowym Techkon pokaże wzbogacony o nowe funkcje system MiniTarget. Firma będzie też prezentować spektrodensytometr SD 620.
Obróbka po druku
Tu mamy polskiego przedstawiciela. Tradycyjnie już na targach IPEX pojawi się z własnym stoiskiem łódzka Fabryka Maszyn Introligatorskich Introma. Nasz ărodzynekÓ zaprezentuje w Anglii produkowane przez siebie złamywarki w formatach A2 i A3. Warto nadmienić, że Introma eksportuje aż 85% swojej produkcji, a na całym wiecie firma może poszczycić się gronem 10 tys. klientów (więcej na temat targowej oferty Intromy przeczytacie Państwo na s. 38).
Firma Mller Martini przygotowała dwie premiery na rynku brytyjskim: linię do oprawy zeszytowej Valore i linię do oprawy klejonej Acoro A7.
To drugie urzšdzenie jest najnowszš wersjš Acoro, oferujšcš wydajnoć 7 tys. taktów/h.
Inny szwajcarski gigant Đ Ferag Đ nie przygotowywał tym razem premier targowych. Firma pokaże na swoim stoisku znane już z rynku rozwišzania: bęben zbierajšco-szyjšcy SHT i bęben wkładkujšcy SNT-U.
Firma Gmmerler, wystawiajšca się w ramach Print City, zaprezentuje system zbierania egzemplarzy KL566 Lift Pack News, który będzie współpracował ze zwojowš maszynš indyjskiej firmy Manugraph.
Dział introligatorski Heidelberga będzie prezentował m.in. linię do produkcji broszur Stitchmaster ST 400. Poza tym po całej ekspozycji Heidelberga będš rozsiane urzšdzenia firmy Polar: krajarki, urzšdzenia do wykrawania (w tym nowy model DC-M), utrzšsarki, urzšdzenia do odwracania stosu (tu kolejna nowoć Đ PW-4 ABV) i inne.
Na stoisku firmy Perfecta będzie prezentowana pełna linia introligatorska, składajšca się z podnonika do stosu, utrzšsarek, wiertarki, krajarki jednonożowej (Perfecta 132 TVC) i układacza stosu. Poza tym niemiecki producent wystawi m.in. nowy trójnóż Circuit-BoD (Book on Demand), połšczony z wiertarkš firmy Drselen.
Systemy cięcia będzie też prezentowała firma Schneider Senator. Ten niemiecki producent pokaże zarówno małe krajarki z serii E-Line o szerokoci noża 78 i 92 cm, jak i większe krajarki hydrauliczne Đ S-Line 137 H i 115 H.
Włoska firma Sitma pokaże maszynę do owijania w folię pojedynczych egzemplarzy Poly-Papermatic Millennium III, wkładkownicę Sitma 978B i owijarkę Sitma 960.
Z produkowanych przez firmę CP Bourg oklejarek tylko jedna Đ BB 2000 Đ będzie prezentowana w znanej wersji. Poza tym firma pokaże w tym zakresie same nowoci, a także zbieraczki i linie do produkcji broszur.
Najnowsze rozwišzania w zakresie obróbki po druku zaprezentuje firma Duplo. Ciekawie zapowiada się zwłaszcza seria urzšdzeń do dalszej obróbki współpracujšcych z maszynami cyfrowymi, m.in. linia do oprawy twardej MR500.
Z kolei Horizon będzie obecny na targach na stoisku firmy Graphic Arts Equipment. Wród wielu przygotowanych z mylš o targach eksponatów na szczególnš uwagę zasługuje sterowany komputerowo system CABS, składajšcy się ze zbieraczki, linii do opraw i trójnoża, oferujšcy prędkoć 5 tys. cykli/godzinę i 11-minutowy przyrzšd.
Brytyjska firma Watkiss przygotowała na IPEX wiele wiatowych premier w zakresie urzšdzeń do dalszej obróbki druków wykonywanych cyfrowo i w offsecie. Sporód wielu nowoci warto wymienić zbieraczkę z bębnem ssšcym DigiVAC, system składajšcy się ze zbieraczki i linii do produkcji broszur Digital BookMaker System, współpracujšcy in-line lub off-line z kopiarko-drukarkš Oc Demandstream 3145, a także zbieraczkę Vario współpracujšcš z agregatem zszywajšco-złamujšco-obcinajšcym, urzšdzenie do formowania grzbietu SpineMaster i agregat zszywajšco-złamujšcy BookMaster.
Inny brytyjski producent Đ Morgana Đ zaprezentuje znane już z rynku urzšdzenia: złamywarki małoformatowe (UFO 1, Junior, DocuFold), maszyny numerujšce, bigownice oraz nowoć w swojej ofercie: maszynę do złamywania oraz przegniatania (bigowania) materiałów drukowanych cyfrowo DigiFold.
Firma Manfred Rachner, producent maszyn do odwracania stosu, pokaże nowoć w swojej ofercie Đ maszynę w maksymalnym formacie 530 x 430 mm, przeznaczonš m.in. do pracy w rodowisku maszyn cyfrowych.
Inny niemiecki producent, Schmedt, specjalizujšcy się w wytwarzaniu wyposażenia do wykonywania oprawy sztywnej w małych nakładach, zaprezentuje trzy urzšdzenia dla specjalistycznej introligatorni, w tym sterowanš komputerowo maszynę Praezimark do tłoczenia pojedynczych liter i napisów foliš na goršco.
Własne stoisko zapowiada także firma Gerhard Busch, produkujšca wyposażenie pomocnicze dla poligrafii i opakowań. Firma zaprezentuje na targach m.in.: wykrawarki do etykiet, banderolownice, zbieraczki i transportery do cinek. SS