Druk transakcyjny i transakcyjno-promocyjny, bezpośrednie wysyłki pocztowe, gazety oraz książki drukowane cyfrowo to wysokonakładowe aplikacje doskonale pasujące do komercyjnego druku inkjet. Analiza porównawcza cyklu pracy, jakości druku, ceny za stronę oraz całkowitego kosztu produkcji decyduje o tym, która z technologii druku najlepiej odpowiada potrzebom poszczególnych drukarń. Niezależnie od tego, jaki rodzaj druku zostanie zastosowany, ważny jest ostateczny efekt. Okazuje się, że oprogramowania komputerowe oraz systemy składu i oprawy są podstawą generowania produktów o wysokiej wartości dodanej.
Dostawcy usług cyfrowych (PSP) muszą wziąć pod uwagę typ stosowanych mediów oraz urządzenia do wykończenia przy przestawieniu się na druk na wstędze papieru. Dostawcy serwisów drukarskich szukający rozwiązań pozwalających na druk arkuszy powinni przeanalizować kompatybilność metod wykańczania druków inkjet z produktami bazującymi na tonerach.
Przy wykonywaniu skomplikowanych prac w technologii inkjet druk cyfrowy musi harmonijnie współpracować z wieloma urządzeniami i procesami przetwórczymi. W druku transakcyjnym i transakcyjno-promocyjnym głównym celem jest bezpieczny workflow. Efektywne pakowanie kartek i wkładek oraz adresowanie kopert także są metodami na osiągnięcie optymalnych rezultatów.
Coraz więcej drukowanych stron (zarówno technologią cyfrową, jak i offsetową) migruje w kierunku inkjetu. Sprzedawcy systemów do wykańczania wyszli naprzeciw tym potrzebom oferując urządzenia pozwalające na pracę na szerszych wstęgach, dynamiczną perforację oraz nowe sposoby przemieszczania i transportu mediów. Mark Hunt, dyrektor ds. marketingu w firmie Standard Finishing Systems stwierdza, że coraz więcej prac drukarskich będzie przenoszonych z offsetu do inkjetu. Jakość druku inkjet ulega poprawie, rośnie liczba stosowanych podłoży, a jego cena spada. Już teraz obserwuje się duże zainteresowanie tą technologią w druku transakcyjno-promocyjnym oraz książek. Hunt przewiduje, że zjawisko to ulegnie przyspieszeniu.
Procesy oprawy i wykończenia druku
Ponieważ inkjet może być stosowany w wielu segmentach druku, istotne jest zaprezentowanie dla każdego typu aplikacji wspierających go technologii. Druk inkjet nie jest niczym nowym i wiele urządzeń wykończeniowych znajduje się już na rynku. Powstawać będą jednak coraz nowsze urządzenia i rozwiązania pozwalające na adaptację druku inkjet w nowych dziedzinach oraz spełniające różnorodne potrzeby klientów.
Andrew Fetherman, menedżer w firmie Müller Martini twierdzi, że przy postępującej migracji z druku offsetowego do coraz szybszego druku inkjet 10-20 proc. wszystkich książek drukowane będzie cyfrowo w ciągu najbliższych 3-5 lat. Oszczędności kosztów w druku cyfrowym w połączeniu z jego łatwą personalizacją czynią go niezwykle atrakcyjnym także na innych rynkach włączając w to druk gazet, bezpośrednich wysyłek pocztowych, katalogów, opakowań itp.
n Cyfrowy druk książek
Producenci książek drukowanych cyfrowo widzą w druku inkjet możliwość zapełnienia istniejącej na tym rynku luki. Książki lokujące się na szczycie listy bestsellerów „New York Timesa” mogą nadal wymagać wysokonakładowego druku offsetowego, ale te publikowane na własny koszt przez autorów produkowane są w małych ilościach. Istnieje jeszcze zapotrzebowanie na druk średnionakładowy zapełniający lukę pomiędzy nimi i inkjet pasuje tu idealnie.
Firma CEM oferuje całkowicie zautomatyzowane systemy wykończeniowe. Urządzenia Sibaflex są przystosowane do druku książek oraz do przetwarzania cyfrowo drukowanych, spersonalizowanych dokumentów zarówno ze wstęgi, jak i z arkusza.
Zintegrowane systemy oprawy książek firmy IBIS zszywają grzbietowo oraz ustalają perfekcyjną konfigurację. Systemy szycia grzbietowego pracują inline z cyfrową maszyną drukującą z arkusza – model SB-1 oraz z cyfrową maszyną drukującą ze wstęgi – modele SB 2, 3 czy też 4 – z prędkością do 160 m/min. Systemy te mogą również pracować off line dzięki integracji z samopodawaczami arkuszy.
Urządzenie SigmaLine firmy Müller Martini jest pierwszym całkowicie zintegrowanym komercyjnym systemem do cyfrowej produkcji książek i ich oprawy. SigmaLine łączy w jeden system druk i oprawę pozwalając na w pełni zautomatyzowaną produkcję w jednej operacji.
n Bezpośrednie wysyłki pocztowe
Bezpośrednie wysyłki pocztowe wykorzystują zalety druku cyfrowego i szybkość druku inkjet w celu efektywnej kosztowo produkcji średnionakładowych prac, transferując jednocześnie powstałe oszczędności do klientów.
Guy Broadhurst, dyrektor ds. nowych technologii w dziale systemów drukujących Océ zauważa, że bezpośrednie wysyłki pocztowe jako jedne z pierwszych zaadaptowały technologię inkjet, pozwalając na wytworzenie wyższej stopy zysku w trudnych czasach gospodarczych. Twierdzi on, że obecnie każde zlecenie druku w korporacjach i urzędach może być drukowane techniką szybkiego druku inkjet.
Firma CMC Equipment (Anglia) oferuje swoje urządzenia JWR do pakowania w papier, które pokazano razem z maszyną HP T300 na targach drupa 2008. Urządzenia JWR, będące częścią zintegrowanego systemu opraw, zaprojektowane są do prac zarówno w przemyśle wysyłek pocztowych, jak i drukarskim.
Firma GBR oferuje urządzenie Tecnau do szybkiego cięcia arkuszy. Jest to wieloprogramowe, efektywne urządzenie mogące wykonać do 99 prac cięcia. Krajarka posiada krokowe silniczki elektryczne, które eliminują potrzebę wymiany drogich sprzęgieł. Sam nóż znajduje się w specjalnej kasecie i operator może go wymienić przy minimalnym czasie przestoju.
Firma LasX oferuje systemy do cięcia i wykańczania Laser Sharp Digital Finishing, które upraszczają i automatyzują procesy wykończenia druków on demand oraz krótkich serii druków.
n Druk transakcyjny i transakcyjno-promocyjny
Druk inkjet rachunków i wyciągów bankowych pozwala na stosowanie kolorów przy zachowaniu konkurencyjności cenowej. Producenci maszyn cyfrowych rekomendują maszyny inkjet na potrzeby wysokonakładowego druku transakcyjnego dla drukarń oraz biur serwisowych. Poszukują one sposobów przetworzenia swoich statycznych wyciągów finansowych w narzędzie precyzyjnego marketingu, mogącego wywrzeć wpływ na odbiorców tych dokumentów. Mike Herold, menedżer ds. kolorowej produkcji w firmie InfoPrint Solutions twierdzi, że jego klienci w tym segmencie rynkowym są w stanie osiągnąć ten cel przez efektywne stosowanie kolorów oraz odpowiedni przekaz tekstowy.
Transport mediów
Wiele bardzo szybkich maszyn drukuje na wstędze papieru. Odwijarki i przewijarki są niezbędne do podawania papieru na urządzenia drukujące i wykańczające. Systemy Lasermax oferują wiele rozwiązań podawania i transportu bobin papieru. System LX Roll-to-Roll odwija drukowane bobiny w kolejnym etapie przetwarzania włączając w to bezpośrednie wysyłki pocztowe, czeki i rachunki oraz druk on-demand. Współpracuje on z najszybszymi cyfrowymi maszynami drukującymi ze wstęgi. System RS Roll-to-Roll CS nadaje się do przewijania. Z kolei system RS Roll-to-Roll dla cyfrowych maszyn drukujących ze wstęgi produkuje bobiny papieru do podawania na urządzenia składające czy też inny sprzęt wykończeniowy.
Firma Standard Hunkeler oferuje różnorodne systemy podawania w celu składania, cięcia i składowania, podwójnego cięcia, cięcia na arkusze przed drukiem, zszywania grzbietowego i do składania inline. Urządzenia UW6 i RW6 zapewniają stałe naprężenie wstęgi, aby zapewnić równomierne nawijanie bobin. Są one zaprojektowane do pracy z papierem o gramaturze od 40 do 162 g/m2 i dają możliwość odwijania i przewijania w każdym kierunku eliminując tym samym potrzebę instalowania specjalnego pręta do przerzucania wstęgi papieru.
Druk arkuszy
Firmy Fujifilm i Riso stworzyły systemy i rozwiązania do bardzo szybkiego druku inkjet z arkusza. David Murphy, VP do spraw marketingu w Riso stwierdza, że technologia inkjet oferowana przez jego firmę jest optymalnie dopasowana do potrzeb drukarń wymagających wysokiej szybkości, niezawodności i niskiego kosztu. W związku z tym dzieli on aplikacje na pięć kategorii: transakcyjne, bezpośrednie wysyłki pocztowe, książki, zszywane materiały marketingowe, ogólna komunikacja biurowa.
Ostatnio firma Riso zademonstrowała wiele rozwiązań wspierających dla swoich maszyn inkjet serii HC5500 oraz ComColor. Samonakładacz kopert AR9100 o wysokiej prędkości zaprojektowany został do pracy z maszynami inkjet oferującymi wysokonakładowy druk kolorowy oraz możliwość zmiennego adresowania kopert i kart. Firma wprowadza także na rynek bardzo wytrzymały podawacz kopert KR 324R. Murphy podkreśla, że w miarę jak wzrasta zapotrzebowanie na urządzenia ComColor, Riso oferuje klientom coraz więcej urządzeń peryferyjnych zwiększających możliwości inkjetu.
Uwagi końcowe
Producenci maszyn cyfrowych skoncentrowani są na jakości druku, prędkości i koszcie za stronę. Często drukarnie oraz firmy zajmujące się wykańczaniem współpracują ze sobą w celu uzyskania jak najlepszych efektów. Wielu wymienionych w tym artykule producentów oferuje swoje produkty w każdym z segmentów druku.
Więcej informacji na temat technologii inkjet i urządzeń wykańczających można znaleźć na portalu www.dpsmagazine.com pod
hasłem inkjet.
Na podstawie artykułu w „DPS Magazine” z grudnia 2009 opracował TG