Jak rozwijać firmę w nowej rzeczywistości
6 gru 2016 14:50
Trudne czasy wymagają zmiany w podejściu do prowadzenia biznesu. Wygrają te firmy, które będą potrafiły elastycznie reagować na sytuację i szybko przestawić się z odważnych planów ekspansji na racjonalne gospodarowanie zasobami oraz politykę stabilnego rozwoju. Należy jednak pamiętać, że nawet trudne czasy nie zamykają możliwości wdrażania innowacyjnych rozwiązań, produktów czy technologii. Wszystko zależy od umiejętnego zarządzania i dobrych relacji z partnerami biznesowymi.
Przy prawidłowym wykorzystaniu dostępnych możliwości finansowania inwestycji przedsiębiorcy mogą nie tylko zrealizować bieżące projekty, ale – stawiając na rozwój – wprowadzić na rynek nowe bądź znacząco ulepszone produkty.
Środki unijne kluczowym elementem finansowania inwestycji
Rozpatrując różne możliwości finansowania należy pamiętać o dostępnych środkach publicznych, w tym w szczególności funduszach unijnych. Skorzystać z nich mogą jednak tylko te firmy, które bardzo świadomie i długofalowo planują swoje inwestycje.
Nabiera to szczególnego znaczenia w przypadku aplikowania o środki z UE. Kluczowym elementem nie tylko dla banku, ale i dla samego przedsiębiorstwa staje się ocena ryzyk związanych z realizacją inwestycji i możliwościami utrzymania jej efektów w tzw. okresie trwałości, tj. 3 lata po zakończeniu realizacji inwestycji w przypadku podmiotów z sektora MSP oraz co najmniej 5 lat w przypadku dużych przedsiębiorstw. Inaczej mówiąc, czy po zakończeniu realizacji inwestycji, ale nadal w trakcie związania umową z Instytucją Wdrażającą, dany podmiot będzie w stanie utrzymać cel projektu, na który otrzymał wsparcie i zapewnić zbyt swoich produktów czy usług. Wszelkie wprowadzane innowacje powinny być więc gruntownie przemyślane i udokumentowane, aby zminimalizować ryzyko związane z ich wdrożeniem.
Ważne są także takie elementy jak analiza potrzeb rynku oraz możliwości zbytu produktów czy usług. Dlatego w przypadku analizy wariantów finansowania, w tym z udziałem środków publicznych niezbędne jest zapoznanie się z dokumentacją projektową – głównie kryteriami dostępu w ramach danego programu operacyjnego. Błędny dobór źródła dofinansowania na tym etapie może w konsekwencji skutkować brakiem możliwości skutecznego pozyskania wsparcia.
Jak więc widać, jest wiele możliwości wykorzystania wsparcia ze środków UE w perspektywie lat 2007-13. Dla przykładu mogą się one odnosić do inwestycji we wdrożenie innowacyjnych rozwiązań technologicznych, które przekładają się na wprowadzenie nowego produktu czy usługi, ale również w stymulowanie działalności badawczo-rozwojowej i rozwój współpracy w tym obszarze z jednostkami naukowymi. Ciekawym rozwiązaniem mogącym skutecznie wzmocnić pozycję konkurencyjną jest możliwość pozyskania wsparcia na projekty w zakresie wzornictwa przemysłowego, w tym opracowywanie i wdrażanie do produkcji nowych wzorów użytkowych (także struktur złożonych czy linii wzorniczych).
Pamiętajmy, że jednym z głównych celów polityki UE jest budowanie społeczeństwa informacyjnego. W tym świetle szczególnego znaczenia nabiera wykorzystanie rozwiązań z zakresu IT. Tu pewnych możliwości można upatrywać np. poprzez wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu dla przedsiębiorstw oraz między firmami (tzw. B2B) o charakterze informatycznym, technicznym, organizacyjnym, komunikacji handlowej itd. Może się to odbywać zarówno poprzez wdrożenie nowych, jak i integrację istniejących systemów informatycznych wykorzystywanych przez przedsiębiorstwo.
Dodatkowe możliwości to dofinansowanie inwestycji w sektorze usług nowoczesnych, np. centra usług wspólnych, centra IT, centra badawczo-rozwojowe.
Środki unijne mogą pomóc również w opracowaniu i wdrożeniu programu rozwoju eksportu czy opracowaniu dokumentacji niezbędnej do wejścia na giełdę bądź pozyskania nowego udziałowca.
W obecnej sytuacji spowolnienia gospodarczego szczególnego znaczenia nabierają kwestie pracownicze. Pomocne mogą tu okazać się szkolenia współfinansowane z udziałem środków Europejskiego Funduszu Społecznego na podnoszenie kwalifikacji.
W BRE Banku na bieżąco śledzimy wszystkie zmiany zachodzące w legislacji i służymy pomocą przedsiębiorcom zainteresowanym możliwościami pozyskania wsparcia ze środków unijnych, zarówno na etapie oceny możliwości pozyskania dofinansowania, oceny ryzyka, jak i konstrukcji najkorzystniejszej formy montażu finansowego. Przedsiębiorca, który chce skorzystać ze środków publicznych, powinien jak najwcześniej skontaktować się z doradcą bankowym w celu zidentyfikowania i omówienia planów inwestycyjnych oraz zgłoszenia potrzeb finansowych. Wczesne podjęcie współpracy przyspiesza nie tylko proces tworzenia wymaganej dokumentacji aplikacyjnej, ale również ułatwia ocenę planowanej inwestycji po stronie banku, którego współudział na przykład w finansowaniu projektu z funduszy Unii Europejskiej jest obecnie jednym z podstawowych warunków uzyskania dofinansowania.
Zaletą specjalistycznych kredytów bankowych dla tego typu projektów jest możliwość połączenia w jednej umowie kredytowej finansowania części kosztów kwalifikowanych podlegających refundacji (część pomostowa) z finansowaniem pozostałych kosztów kwalifikowanych i niekwalifikowanych (część inwestycyjna).
Należy pamiętać, że nawet w obecnych trudnych czasach nadal istnieją możliwości wspierania rozwoju i finansowania nowych inwestycji, ale kluczową rolę dla przedsiębiorstw zaczyna odgrywać współpraca z właściwym partnerem, który w profesjonalny sposób łączy w sobie rolę doradcy i instytucji dysponującej szeroką gamą produktów oraz struktur finansowania przedsięwzięć.