Jubileusz najstarszej w kraju szkoły poligraficznej
6 gru 2016 14:43
W dniach 23-24 padziernika w siedzibie Zespołu Szkół Poligraficzno-Księgarskich w Krakowie odbywały się uroczystoci zwišzane z jubileuszem 95-lecia tej placówki. W skład Komitetu Honorowego obchodów weszli m.in. prezydent Krakowa prof. Jacek Majchrowski oraz metropolita krakowski ks. kardynał Franciszek Macharski.
Obchodom nadano uroczystš oprawę, godnš jubileuszu tej najstarszej w Polsce szkoły kształcšcej drukarzy i introligatorów. Mówišc dokładnie, było to 95-lecie Poligraficznej Szkoły Zawodowej i 55-lecie Technikum Poligraficznego. Nie dziwi fakt utworzenia pierwszej takiej szkoły włanie w Krakowie, który był kolebkš polskiego drukarstwa.
23 padziernika po uroczystym powitaniu goci i wygłoszeniu okolicznociowych przemówień odsłonięto i powięcono portret patrona szkoły Đ prof. Zenona Klemensiewicza, językoznawcy, dydaktyka, autora podręczników. Odsłonięcia dokonała córka Profesora, Irena Bajerowa. Następnie uczestnicy uroczystoci obejrzeli widowisko teatralne ăMetamorfozyÓ powięcone pamięci prof. Klemensiewicza.
Kolejny dzień obchodów rozpoczšł się od mszy w intencji szkoły, celebrowanej w kociele w. Maksymiliana Kolbego. W dniu tym młodzież uczestniczyła w sesjach naukowych i artystycznych, a w gmachu szkoły odbywały się również konferencje nauczycieli i dyrektorów szkół księgarskich oraz szkół poligraficznych. W dalszym cišgu naglšca pozostaje kwestia przedstawienia ministerstwu edukacji propozycji nowych standardów dla zawodu technik poligraf; niestety, wspólnego stanowiska w tej sprawie nie udało się wypracować w Krakowie, choć taki był zamiar. Kolejne spotkanie ma się odbyć na poczštku listopada w Warszawie.
W tym dniu szkołę odwiedziła też delegacja z Izraela, przyjmowana przez dyrektora ZSPK Andrzeja Januszkiewicza.
W godzinach popołudniowych w siedzibie szkoły miała miejsce jubileuszowa sesja Oddziału Krakowskiego Sekcji Poligrafów SIMP, której przewodniczył prezes tego oddziału Karol Marzec. Zarzšd Główny Sekcji reprezentowali prezes Kazimierz Stępniewski i sekretarz Marek Kryczka, a gociem był m.in. właciciel firmy Eukalin Jrgen Schulz-Wachler. Poza aspektami historycznymi, na które złożyły się wspomnienia członków oddziału o poczštkach działalnoci oraz informacja o przygotowywanym z okazji jubileuszu Sekcji Poligrafów wydawnictwie, omawiano temat nieprzystosowanych do realnych warunków wymagań egzaminacyjnych dla uczniów po szkole poligraficznej (patrz Poligrafika nr 10/2003).
Kwestia ta zbulwersowała zebranych i wywołała burzliwš dyskusję, w wyniku której postanowiono wystšpić do ministerstwa z pismem w tej sprawie, a także zwrócić się z probš o ăodtajnienieÓ nazwisk ekspertów, którzy opracowali obowišzujšce standardy egzaminacyjne.
Jubileusz jest zawsze okazjš do ăzadumy nad tym, co osišgnęlimy i ile przed namiÓ, jak ładnie napisano na zaproszeniu jubileuszowym. Osišgnięcia szkoły krakowskiej sš niewštpliwe; życzymy, aby ăto, co przed nišÓ, przy okazji kolejnego jubileuszu stanowiło również powód do dumy. IZ