Każdy może być wydawcą
6 gru 2016 14:45
25 maja br. w Bydgoszczy drukarnia Rekpol, Konica Minolta i Europapier-Impap zorganizowały konferencję dla swoich obecnych i potencjalnych klientów. Tematem przewodnim było zastosowanie druku cyfrowego w wydawnictwach książkowych.
Praktyczne podejście do zagadnienia zaprezentowała drukarnia Rekpol, której przedstawiciele za cel postawili sobie udowodnienie, że każdy może być wydawcą. Aspekty formalne i ekonomiczne realizowania wydawnictw książkowych przybliżył Krzysztof Cadelski, dyrektor drukarni. Firma przez niego reprezentowana od 1993 roku specjalizuje się w druku offsetowym, a inwestycja w druk cyfrowy to jej odpowiedź na potrzebę szybkiego i taniego druku w niskich nakładach. O estetyce i kompozycji w publikacjach książkowych opowiedział Arkadiusz Jasiński, kierownik pracowni graficznej drukarni. W swojej prezentacji wielokrotnie podkreślał, że podstawą wydawnictwa naukowego jest jego czytelność, dlatego niewskazane jest łączenie w publikacji wielu stylów. Do przygotowywania prac do druku w programie Word zachęcała Małgorzata Siniło z pracowni graficznej Rekpolu. Kolejne prezentacje wygłosili pozostali organizatorzy konferencji: Ryszard Chodyna i Mateusz Woźniak z bydgoskiej delegatury Koniki Minolty oraz Marek Cholewa i Monika Janus z Europapier-Impap. Pokazali oni narzędzia umożliwiające profesjonalne wykonanie publikacji w technologii cyfrowej. Część merytoryczną konferencji zakończyła prezentacja Izabeli Łukaszewicz, specjalisty ds. druku cyfrowego w drukarni Rekpol. Prelegentka omówiła zasady i sposoby składania zamówień na druk publikacji. Wszyscy uczestnicy konferencji, którzy pilnie słuchali prezentacji i poprawnie wypełnili kupony konkursowe, wzięli udział w losowaniu cennych nagród ufundowanych przez organizatorów konferencji. AN
***
Duplo DBM-120 w drukarni Rekpol
W drukarni Rekpol firma Duplo Polska zainstalowała ostatnio urządzenie do broszurowania DBM-120 wraz z dwiema wieżami zbierającymi i modułem obcinającym DBM-120T. Jest ono uzupełnieniem poprzednich inwestycji Rekpolu. W ubiegłym roku zainstalowano tu pierwsze kolorowe urządzenie cyfrowe Xeroksa, kilka tygodni temu kolejne Đ tym razem czarno-białe Koniki Minolty.
W naszym zakładzie obok technologii cyfrowej funkcjonuje technologia tradycyjna i decydując się na wybór systemu do wykańczania szukaliśmy takiego, który obsłużyłby i jedną, i drugą. Takim właśnie okazał się system Duplo Đ mówi Krzysztof Cadelski, jeden z trzech współwłaścicieli Rekpolu, a zarazem dyrektor drukarni.
System Duplo DBM-120 jest wyposażony w mechanizm samoczynnych ustawień formatu i zszywa broszury z prędkością 2400 prac na godzinę. Ważna dla Rekpolu była też prostota obsługi systemu oraz możliwość wykorzystywania osobno poszczególnych jego elementów. Kolejnym elementem, który zadecydował o wyborze urządzenia Duplo, był fakt, że system akceptuje różne gramatury i formaty papierów.
Opracowano na podstawie informacji firmy Duplo Polska