Tym dniem był 12 marca, kiedy to firma Reprograf zorganizowała w drukarni Taurus Stanisława Roszkowskiego w podwarszawskim Kazimierowie pokaz możliwości nowej maszyny offsetowej Komori LS-529+C. Hasło pokazu „Innowacyjne rozwiązania w przygotowalni i druku” sugerowało, że nie ograniczy się on tylko do maszyny drukującej. Tematyka spotkania okazała się na tyle interesująca, by sprowadzić do siedziby Taurusa blisko 60 osób – głównie przedstawicieli drukarń z całego kraju.
Stanisław Roszkowski witając gości podkreślił, że Reprograf jest strategicznym partnerem jego firmy: w 2005 roku w drukarni Taurus zostały zainstalowane pierwsza na świecie półformatowa 10-kolorowa maszyna Komori Lithrone L-1026 P z tzw. długą przewrotką oraz termiczny system CtP firmy Screen (rozbudowany w br.), których dostawcą był właśnie Reprograf. Prezentowana obecnie 5-kolorowa maszyna Komori nowej generacji LS-29 drukuje również w półformacie (B2) i jest wyposażona w opcję lakierowania. Właściciel Taurusa z dumą pokazywał firmowy kalendarz wydrukowany na maszynie Komori (nota bene przedstawiający kurki japońskie), nagrodzony na tegorocznym konkursie Vidical za najlepszą jakość druku.
Następnie Paweł Szpil (Reprograf) przedstawił krótką historię CtP na przykładzie drukarni Taurus, gdzie w 2001 roku zainstalowano pierwszy system CtP Tigercat firmy ECRM pracujący w technologii srebrowej. W 2005 zastąpił go termiczny system Screena PTR 4300, który w br. został rozbudowany poprzez wymianę na najnowszą naświetlarkę CtP Screen PTR 6600, co zwiększyło jego wydajność do 30 płyt/h, oraz wyposażony w podajniki. Mówiąc o najnowszych trendach P. Szpil stwierdził, że technologie przyszłości muszą uwzględniać przede wszystkim standardy i wymagania ochrony środowiska. Firma Screen podąża za tymi tendencjami: wszystkie jej systemy spełniają wymogi unijnej dyrektywy RoHS ograniczającej użycie substancji niebezpiecznych, są też gotowe do współpracy z płytami bezchemicznymi.
Tematykę proekologiczną kontynuował Tomasz Nojszewski z firmy Agfa Graphics (z którą Reprograf niedawno podpisał umowę o współpracy) przedstawiając :Thermofuse – technologię produkcji bezodczynnikowych i niewymagających wywoływania płyt offsetowych. O jej rosnącej popularności świadczy fakt, iż wykorzystuje ją już ponad 1000 klientów na całym świecie, w tym kilkunastu w Polsce. Ilustracją wykładu T. Nojszewskiego był odbywający się jednocześnie „na żywo” pokaz produkcji bezchemicznych płyt :Azura, które następnie zostały użyte do druku na maszynie Komori LS-529.
Jak wiadomo, nowoczesne inwestycje wymagają (niemałych) środków; o sposobach ich pozyskiwania dla branży poligraficznej mówił Hubert Kaczyński, prezes firmy Ekomat.
Z kolei firmę Komori i jej najnowsze produkty zaprezentował Tadeusz Figurski, wiceprezes Reprografu. Przypomniał, że firma obchodzi w br. 85-lecie i jest jednym ze starszych światowych producentów maszyn offsetowych. Nowa generacja maszyn LS-29, do której należy pracująca w Taurusie, została wprowadzona na rynek w 2007 roku i charakteryzuje się prędkościami drukowania do 16000 ark./h, bardzo szybką zmianą prac dzięki m.in. zmianie płyt bez zaginania oraz możliwością drukowania bez alkoholu (taki druk jest stosowany już także w kilku polskich zakładach). Zadrukowywane mogą być podłoża od bardzo cienkich aż do grubości 0,8 mm.
Inne charakterystyczne cechy maszyn LS-29 to konfiguracja cylindrów „na godzinę 7.”, większe rozmiary łożysk, przeprofilowane wykładanie, udoskonalony zespół farbowy (składający się z 20 wałków) oraz płaski kałamarz. Wymiana wszystkich 4 płyt trwa 2,5 minuty. Czas mycia maszyny został skrócony o 40%, a skrócenie narządu osiągnięto dzięki automatyzacji ustawienia formatu. Nowością jest też półautomatyczny system wymiany płyt na wieży lakierniczej – stosowany w drukarni Taurus; płyty lakierujące dostarcza firma Böttcher. Płyta do lakierowania BöttcherTop 1002 to obciąg kompresyjny, dla którego bazą jest poliester, a nie tkanina jak w tradycyjnych obciągach do druku. Dzięki temu produkt jest bardzo stabilny, co pozwala na wielokrotne użycie formy do lakierowania wybiórczego z zachowaniem idealnego pasowania. Zastosowana jako warstwa wierzchnia hydrofilna mieszanka gumowa zapewnia bardzo dobre przenoszenie lakieru oraz zmniejszone odkładanie się farby. BöttcherTop 1002 występuje w grubości 1,95 mm i daje możliwość uzyskania reliefów o głębokościach 0,8 i 1,6 mm. Dostarczany jest zarówno z listwami metalowymi, jak i bez w zależności od wybranego przez klienta sposobu montowania w maszynie. Dla zastosowań, gdzie wymagana jest grubość 1,13 lub 1,35 mm, przeznaczona jest płyta BöttcherTop 1003.
Odwracanie w maszynie Komori LS-29 jest oparte na systemie o podwójnej średnicy, dzięki czemu nie ma tradycyjnych ograniczeń gramaturowych zadrukowywanego podłoża (można np. zadrukowywać dwustronnie kartonaże).
Jako że spotkanie miało miejsce w przededniu drupy, T. Figurski wyjawił dwie nowości, które Komori zaprezentuje na targach. Jedna z nich to seria LSX29 ze zintegrowanym systemem foliowania (taką konfigurację można było oglądać na Igas 2007) i tłoczenia (to nowość na drupę). Takie rozwiązanie, znane z maszyn flekso, tu po raz pierwszy zostało zastosowane w offsecie; maszyna może drukować farbami UV i metalicznymi. Drugą nowością jest seria LSX40 o wydajności zwiększonej do 18 000 ark./h i skróconym czasie narządu, przeznaczona do produkcji wysokonakładowej.
Po tych prezentacjach uczestnicy spotkania przeszli do hali maszyn na pokaz druku. Zanim to jednak nastąpiło, Stefan Piotrowski z Reprografu objaśnił, że będzie można zobaczyć symulację druku kilku niskonakładowych zleceń – między innymi pracę 4-kolorową z lakierowaniem lakierem dyspersyjnym, 2-kolorową z dwoma wariantami uszlachetniania; dodatkowych wyjaśnień oraz odpowiedzi na pytania zainteresowanych udzielał podczas procesu drukowania. Uzyskane wydruki zostały pieczołowicie opakowane i zabrane przez gości – prawdopodobnie zostaną poddane ponownej fachowej ocenie, być może w większym gronie... i być może przysporzą Komori klientów. IZ