Koronowanie podłoża drukowego
6 gru 2016 14:44
Wród różnych technologii do modyfikacji powierzchni szczególnie tanie jest koronowanie w atmosferze powietrza. Nie wymaga ono zamkniętej obudowy, może być łatwo włšczone w istniejšce procesy technologiczne i wykorzystuje powietrze do wytworzenia na obrabianej powierzchni spolaryzowanych grup. Powierzchnia obrobiona przez koronowanie wykazuje zależnš od czasu podwyższonš hydrofilowoć, zmianę szorstkoci, lepszš przyczepnoć.
W urzšdzeniu do koronowania elektrody pod wysokim napięciem sš umieszczone w niewielkiej odległoci od powierzchni obrabianego podłoża (np. folii), które jest prowadzone na uziemionym wałku. W szczelinie między elektrodami i wałkiem tworzy się strefa rozładowywania, zawierajšca mieszaninę gazu z aktywnymi czšsteczkami, jak jony, elektrony i rodniki. Suma tych czšsteczek jest nazywana plazmš lub, ze względu na wiecenie, koronš. Elektrody sš najczęciej umieszczone w elementach wykonanych z włókien szklanych, w których sš chłodzone strumieniem powietrza. Przez zmianę materiału, z którego sš wykonane elektrody, powłoki wałka oraz wydajnoci i częstotliwoci generatora można dopasowywać działanie koronowania do danego podłoża.
Firma Ahlbrandt System oferuje też urzšdzenia do koronowania, w których klasyczne koronowanie jest połšczone z nanoszeniem aerozolu. W urzšdzeniach AS Coating Star do obudowy wprowadzana jest poprzez system dysz szczelinowych mieszanina aerozolu z powietrzem. Aerozole sš wytwarzane z wodnych roztworów okrelonych substancji. W zależnoci od napięcia powierzchniowego stosowanych płynów osišgane sš przy tym wielkoci kropli wynoszšce ok. jednego mikrona. Te drobne krople sš transportowane za pomocš sprężonego powietrza lub innych gazów na powierzchnię obrabianego podłoża. Chemicznie aktywne składniki roztworów mogš znacznie zmieniać właciwoci powierzchni, przy czym bardzo małe krople umożliwiajš nanoszenie substancji o wielkoci nanometrów (< 100 nm). Ta technologia nadaje się także do nanoszenia podkładów lub warstw polepszajšcych przyczepnoć.
Oprócz podwyższenia maksymalnego napięcia powierzchniowego można za pomocš metody aerozolowej uzyskać wyższe napięcie powierzchniowe przy zastosowaniu niższej mocy. Przy foliach wrażliwych na ciepło można uzyskać przy niewielkiej dawce koronowania z aerozolem takie napięcie powierzchniowe, które przy zwykłym koronowaniu jest możliwe jedynie dzięki zastosowaniu o wiele wyższej energii.
Urzšdzenie AS Coating Star jest niewiele większe od tradycyjnego urzšdzenia do koronowania i może być bez problemu wbudowane w istniejšce maszyny.
Roztwory aerozolowe na bazie rozpuszczalników mogš być zastosowane tam, gdzie koronowanie i aerozol sš od siebie oddzielone. W tej metodzie między obróbkš za pomocš koronowania i nanoszeniem aerozolu podłoże może być ładowane elektrostatycznie. To ładowanie kieruje krople w kierunku podłoża i przyczynia się do jeszcze lepszego naniesienia aerozolu, szczególnie przy dużych prędkociach. W tym systemie można też nanosić roztwory wodne.
Dzięki takiej obróbce napięcie powierzchniowe wzrasta z 34 do 50 mN/m, a opór powierzchni maleje dzięki ładunkom elektrostatycznym z > 1013 Ohm do 109 Ohm.
Za pomocš przedstawionych metod można nanosić na powierzchnie prawie dowolne aerozole. Kombinacja koronowania i nanoszenia aerozolu tworzy nowš możliwoć modyfikowania powierzchni podczas cišgłego procesu. Metody te pozwalajš też na nanoszenie podkładów polepszajšcych przyczepnoć na tkaniny lub folie.
Bliższe szczegóły sš zawarte w artykule ăStrahlenkranz und feinste KrperÓ we ăFlexo+Tief-DruckÓ nr 5/2004.
Opracowanie ZZ