Książki z cyfry
6 gru 2016 14:55
Cyfrowe systemy produkcyjne doskonale radzą sobie z drukiem książek. Ze względu na swoje zalety często są wykorzystywane do przygotowania niewielkich nakładów i dodruków.
Rynek wydawniczy w ostatnich latach bardzo się zmienił. Mimo że nadal wydaje się wiele nowych tytułów, ich nakłady są dużo niższe niż kiedyś. Branża poligraficzna musiała się dostosować do nowych wyzwań, dlatego zamiast tradycyjnej techniki offsetowej do druku książek coraz częściej używa się cyfrowych systemów produkcyjnych. Dzięki nim można szybko i tanio realizować niewielkie zlecenia. Drukowanie niskich nakładów bądź dodruki po wyczerpaniu nakładu podstawowego to typowy druk na żądanie, z którym urządzenia cyfrowe doskonale sobie radzą. Jakość jest taka sama jak w przypadku offsetu i tylko specjaliści potrafią odróżnić technologię.
Z powodu kosztów najczęściej do druku książek używa się urządzeń monochromatycznych. Konica Minolta ma w swojej ofercie system bizhub PRO 1200, który doskonale sprawdza się w tej roli. W ciągu miesiąca można na nim wydrukować aż trzy miliony stron. Jego użytkownicy zwracają uwagę na jeszcze jedną zaletę: można w nim stosować papier używany w maszynach offsetowych, co przynosi znaczące oszczędności. Jest to najlepiej sprzedający się system produkcyjny do druku monochromatycznego Konica Minolta.
Podczas ostatnich targów drupa 2012 w Düsseldorfie, Konica Minolta zaprezentowała nowy system bizhub PRESS 1250 do monochromatycznego druku produkcyjnego. Podobnie, jak bizhub PRO 1200 charakteryzuje się on doskonałą jakością wydruków oraz niezawodnością nawet przy bardzo intensywnej eksploatacji i nadaje się do druku książek. Na polski rynek trafi jeszcze w tym roku.
Nowe technologie stosowane w poligrafii i zmniejszenie kosztów produkcji sprawiają, że coraz częściej na rynku pojawiają się książki drukowane przy użyciu cyfrowych urządzeń produkcyjnych. Są to zarówno wydawnictwa czarno-białe, jak i kolorowe – mówi Adam Bieniewski, production printing & solutions product manager Konica Minolta Business Solutions Polska.
W roli urządzenia produkcyjnego do druku w kolorze dobrze sprawdza się bizhub PRESS C8000 Konica Minolta, który dysponuje możliwością precyzyjnego sposobu rozliczania kosztów. Jeszcze przed rozpoczęciem procesu produkcji można dokładnie określić procentowy stopień pokrycia kartek drukiem i zaczernienia stron oraz sprawdzić, ile tonera urządzenie będzie potrzebowało do wykonania konkretnej pracy. Oszczędności z tego tytułu wynoszą nawet kilkanaście procent. Nowy bizhub ma jeszcze jedną zaletę: można w nim stosować także papier o gramaturze nawet do 350 g/m2, co pozwala na druk sztywnych okładek.
Cyfrowe urządzenia produkcyjne szybko znajdują nowe zastosowania. Pozwalają na druk ściśle określonego nakładu bez obaw o nadprodukcję i koszty magazynowania.
Produkcja książek to jedno z wielu zastosowań. Wykorzystanie druku na żądanie umożliwia zakładom poligraficznym rozszerzenie swojej oferty i realizowanie z zyskiem nawet bardzo niewielkich zamówień.
Opracowano na podstawie materiałów firmy Konica Minolta