Inowrocław to pięknie położone miasto w województwie kujawsko-pomorskim znane głównie jako orodek sanatoryjny ze słynnymi solankami. Wród około 80 000 mieszkańców Inowrocławia blisko 2000 znajduje zatrudnienie w poligrafii. Stopniowo staje się on także coraz ważniejszym orodkiem produkcji ksišżek zarówno w oprawie miękkiej (broszurowej), jak i twardej. Nasz rekonesans w Inowrocławiu skupił się na dwóch drukarniach specjalizujšcych się w tym asortymencie produkcji poligraficznej.
Zakład Poligraficzno-Wydawniczy ăPozkalÓ
Informacji na temat drukarni Poz-kal udzielił nam jej właciciel Tadeusz Chęsy zaczynajšc od stwierdzenia: W pierwszych latach mojej działalnoci w poligrafii, a było to 19 lat temu, moim marzeniem była produkcja ksišżek, obecnie jest to moja pasja.
Największy rozwój specjalizujšcej się drukarni nastšpił w 2004 roku i w pierwszym półroczu br. W tym czasie zainstalowano: kolejnš już maszynę Roland z serii 700 Đ ostatniš jest dziesięciokolorowy Roland 710 z dwiema przerzutkami umożliwiajšcymi drukowanie 4/6 lub 5/5, a także drugš nawietlarkę CtP Screen; włoskš maszynę firmy Petratto SRL do wykonywania okładek zintegrowanych; linię do oprawy miękkiej (broszurowej) firmy Kolbus składajšcš się z: maszyny VA do dokładania i przyklejania wklejek, zbieraczki 24-stanowiskowej ZU 804, oklejarki KM 470 (27 zacisków transportowych), tamowego systemu transportowego, trójnoża HD 140.P i układarki stosów; maszynę MBO do szycia termonićmi oraz złamywarkę czterołamowš.
Według informacji właciciela drukarni częć tych inwestycji oraz modernizacja budynków i budowa nowej hali przeprowadzone były w dużym stopniu przy wsparciu funduszy unijnych. Wymienione inwestycje bez zwiększania zatrudnienia, które obecnie wynosi 200 pracowników, umożliwiły Pozkalowi z jednej strony podniesienie jakoci, a z drugiej zwiększenie operatywnoci: skrócenie cyklu produkcji ksišżek, możliwoci wykonywania większych nakładów.
Nakłady ksišżek i albumów zarówno w oprawie miękkiej, jak i twardej wahajš się od 1000 do 15 000-20 000 egz. W większoci wydawcy lokujšcy swoje pozycje w drukarni Pozkal sš stałymi klientami. Według mojego rozmówcy te długoletnie kontakty wynikajš z rzetelnego postępowania, gwarantowanych terminów realizacji i wysokiej jakoci, które również wraz z certyfikatami jakoci ISO 9001 i ISO 14001 sš atutami w pozyskiwaniu nowych zleceniodawców.
W Pozkalu funkcjonuje zakładowa sieć cyfrowego przepływu danych, która umożliwia kontrolę przebiegu każdego zlecenia na wszystkich etapach jego realizacji. System CIP3 przekazujšcy dane okrelonego zlecenia od przygotowalni poprzez CtP do systemu Pecom maszyn Roland zapewnia wysokš jakoć i zmniejszonš iloć makulatury.
Ostatnie inwestycje, a szczególnie maszyna Roland 710 i nowa linia Kolbus KM 470, znacznie zwiększajš jakoć produkcji i możliwoci produkcyjne drukarni.
Rynek ksišżek w kraju rozwija się dynamicznie, ponadto akcesja Polski do Unii Europejskiej znacznie uprociła nasze możliwoci wejcia na rynki zachodnie. Nie sprawdziły się zapowiedzi, że technika druku cyfrowego i ksišżki na CD spowodujš załamanie tradycyjnej techniki druku offsetowego i przemysłowych opraw introligatorskich. Tak się nie stało, obserwujemy systematyczny wzrost nakładów Đ mówi T. Chęsy.
Produkcja eksportowa w drukarni Pozkal stanowi obecnie ok. 10%. Główni kontrahenci pochodzš z Anglii, Danii i Norwegii, nawišzane zostały również kontakty z wydawcami z Francji i ze Szwecji.
Obroty drukarni Pozkal w 2004 roku osišgnęły 29,3 miliona zł (w roku 2001 wynosiły 23,3 miliona). Produkcja ksišżek w oprawie twardej w 2004 roku wyniosła prawie 2 mln egz., natomiast w oprawie miękkiej ponad 4,5 mln egz. oraz w oprawie zeszytowej ponad 8,5 mln egz. W roku 2004 rozpoczęto w drukarni Pozkal wykonywanie nowego rodzaju opraw, tzw. oprawy zintegrowanej.
Według T. Chęsego ostatnie inwestycje oraz przewidywana wymiana wysłużonej linii do oprawy twardej na nowš, bardziej wydajnš wpłynš na zwiększenie iloci i wartoci produkcji dziełowej.
***
Drukarnia Druk-Intro
Drukarnia Druk-Intro SA powstała w 1994 roku w wyniku połšczenia drukarni Marii i Jana Nowaków z introligatorniš prowadzonš przez Norberta i Macieja Rogalskich.
Cel był jeden: aby nowo powstała firma mogła zaspokoić wszystkie potrzeby klientów poczynajšc od składu do gotowej zapakowanej ksišżki dostarczonej do wydawcy.
Od poczštku wspólnicy działali na zasadach pełnego zaufania podejmujšc kolegialnie wszystkie decyzje, a wygospodarowane rodki oraz uzyskane kredyty przeznaczali na inwestycje systematycznie rozbudowujšc bazę maszyn do produkcji ksišżek.
W cišgu tych niespełna dwunastu lat zostało zgromadzone wyposażenie zapewniajšce kompleksowš obsługęwydawnictw w zakresie druku i oprawy zarówno miękkiej, jak i twardej.
Obecnie podstawowe wyposażenie stanowiš: system CtP, maszyny drukujšce Heidelberg (25 zespołów drukujšcych, w tym dwie 8-kolorowe, pełno-formatowe z odwijakami do roli) oraz najnowszy nabytek Đ pięciokolorowa, również pełnoformatowa maszyna Komori Lithrone. Ponadto bogato wyposażona jest introligatornia: linia do oprawy miękkiej produkcji firmy Kolbus o wydajnoci 6000 taktów/h oraz linia do oprawy twardej, również firmy Kolbus: Compact 60 BF 526, nowy automat do produkcji okładek DA 240, niciarki, złamywarki, krajarki i in.
W Druk-Intro przebieg prac na wszystkich etapach produkcji jest sterowany i kontrolowany przez cyfrowš sieć przepływu danych oraz system CIP3.
Wyposażajšc sukcesywnie zakład doprowadzilimy do tego, że obecnie posiadamy sprzęt o wysokiej wydajnoci pozwalajšcy na wykonanie ksišżek i albumów dla bardzo wymagajšcych wydawców jak National Geographic, Muza SA, Nowa Era i innych znanych wydawnictw. Współpracujemy z nimi od wielu lat, a współpraca z polskimi wydawcami układa się bardzo dobrze Đ najważniejsza nasza zasada to terminowoć i jakoć. 75% naszej produkcji stanowi produkcja dziełowa. Wyposażenie drukarni zostało tak skonfigurowane, że nie występujš ăwšskie gardłaÓ. Ciekawostkš jest to, że zakładowy system zarzšdzania i monitorowania produkcji został stworzony we własnym zakresie w oparciu o programy dostępne na rynku, dopasowane do potrzeb drukarni.
Nasza współpraca z wydawcami odbywa się na zasadach partnerstwa Đ staramy się im doradzać: np. tańszy papier, pliki przesyłane do nas sš sprawdzane, a ewentualne błędy wychwytywane przed rozpoczęciem produkcji, co pozwala na uniknięcie dodatkowych kosztów i wspólnych kłopotów Đ mówi Jan Nowak, współwłaciciel.
W drukarni Druk-Intro wykonuje się od 220 do 300 zleceń miesięcznie i jak już wspomniano, ok. 75% stanowi produkcja dziełowa. Certyfikaty ISO 9001:2000 i obecnie wdrażany ISO 14001 dodatkowo podnoszš rangę drukarni. Wyposażenie drukarni oraz wysoki poziom kwalifikacji pracowników sprawiajš, że jest ona konkurencyjna w stosunku do drukarń zachodnich.
Właciciele drukarni duży nacisk kładš na szkolenie pracowników, a poniesione koszty zwracajš się bardzo szybko. Załoga w liczbie 250 pracowników jest dobrze przygotowana do zawodu i sumiennie wykonuje swoje obowišzki w systemie 3- zmianowym.
Wydawcy majš za zadanie stworzyć ksišżkę i sprzedać jš, natomiast zadaniem drukarni jest dobrze jš wykonać i dostarczyć w terminie. Polityka kadrowa włacicieli drukarni zaowocowała uzyskaniem I nagrody dla ănajlepszego pracodawcy roku 2004Ó i drugiego miejsca za uzyskanie najlepszych wskaników w 2004 roku w województwie kujawsko-pomorskim.
Każdy z pracowników działu obsługi klientów ma w swoich obowišzkach obsługę okrelonej grupy wydawców i utrzymywanie kontaktów z konkretnymi pracownikami wydawnictwa.
Taka organizacja usprawnia kontakty i podnosi efektywnoć pracy.
Brak integracji drukarni dziełowych niekorzystnie wpływa na możliwoć redukcji kosztów, np. wspólne zakupy papieru wpłynęłyby na obniżenie jego ceny (roczne zużycie papieru w drukarni Druk-Intro wynosi od 5 do 6 tys. ton), to samo dotyczy farb. W tej dziedzinie można by uzyskać bardzo duże oszczędnoci kosztów jednostkowych ksišżki.
Zamierzenia inwestycyjne Druk-Intro to systematyczna wymiana starszych maszyn drukujšcych na nowsze i bardziej wydajne.
Nasze obecne wyposażenie i dobra załoga pozwalajš nam na spełnienie naszej misji: produkcji wysokiej klasy ksišżek Đ tym akcentem zakończył nasze spotkanie Jan Nowak.