Laminowanie pod kontrolą
6 gru 2016 14:50
Laminowanie jest obecnie nieodłącznym elementem produkcji opakowań, dlatego też Zrzeszenie Polskich Fleksografów zorganizowało konferencję pt „Laminowanie” poświęconą właśnie temu aspektowi. Odbyła się ona 12 mar-ca br. na terenie Międzynarodowego Centrum Biocybernetyki PAN.
Spotkanie składało się z części wykładowej oraz miniwystawy firm działających na rynku laminacji. Wśród wystawców znalazły się następujące firmy: Soma Engineering, Henkel Polska, Ekoflex, Pakmar oraz System P. Wykłady skierowane były natomiast do przedstawicieli drukarń fleksograficznych oraz firm, które stosują procesy laminowania w produkcji opakowań. Wśród prelegentów znaleźli się przedstawiciele czołowych firm działających na tym rynku. W trakcie spotkania omówiono główne problemy procesu laminacji, a także rodzaje oraz kontrolę klejów stosowanych do laminacji.
Konferencję rozpoczęła prezentacja Zbigniewa Bohdana z firmy Soma Engineering na temat maszyn laminujących oferowanych przez tę firmę. Oferowane urządzenia posiadają wiele dodatkowych funkcji znacznie ułatwiających laminację, a także samą obsługę maszyny. Należą do nich m.in. specjalny zespół do odsysania kleju, dzięki któremu odsysa się mgiełkę klejową powstającą w procesie laminowania, system mycia rolek czy możliwość nakładania dwóch aktywatorów dla dwóch powierzchni podłoża.
Kolejny wykład „Dodatki – małe szkodniki w laminacie” poprowadził Martin Rüter z niemieckiej firmy Coin-Novacote. Przedstawił on rolę oraz wpływ dodatków znajdujących się w foliach na proces laminowania. Dodatki można podzielić na migrujące oraz niemigrujące. W zależności od procesu produkcji różne dodatki wpływają w różny sposób na proces laminowania. Mogą one wpływać na słabą przyczepność folia-folia, a co za tym idzie niewłaściwą laminację. Dlatego też w celu uzyskania prawidłowego efektu laminacji należy zwracać uwagę na produkty wykorzystywane do tego celu, tak aby uniknąć niepożądanych zjawisk. Po omówieniu dodatków Martin Rüter wygłosił kolejny wykład, tym razem pod tytułem „Trendy w opakowalnictwie z punktu widzenia producentów klejów”. Omówił dostępne obecnie na rynku rodzaje klejów oraz ich wykorzystanie w produkcji opakowań w Polsce i na świecie.
Tematykę klejów poruszyła również Jadwiga Mitoraj z firmy Henkel Polska, omawiając ofertę klejów do laminacji tej firmy. Wśród oferowanych produktów znajdują się m.in. kleje rozpuszczalnikowe, bezrozpuszczalnikowe czy typu cold-seal. Posiadają one wiele właściwości wymaganych w dzisiejszym przemyśle opakowaniowym takich jak właściwości barierowe, odporność termiczna czy mechaniczna. Firma Henkel Polska posiada bardzo bogate portfolio klejów, dzięki czemu mogą one być stosowanie zarówno przy laminowaniu podstawowym, jak i bardzo zaawansowanym.
Na jakość laminacji wpływają nie tylko użyte produkty, ale także sposób ich stosowania. Dlatego też kolejna prezentacja dotyczyła kontroli kleju w mieszalniku podczas procesu laminowania, a poprowadził ją Lluis Rebled i Sarra` z hiszpańskiej firmy LRProducts. Podkreślił on, że problemy z laminowaniem mogą być spowodowane brakiem kontroli kleju. Dlatego też, aby zapewnić sobie wysokiej klasy produkcję, należy w pełni kontrolować proporcje składników stosowanego kleju oraz grubość nakładanej jego warstwy.
Następnie Mirosław Bohdan przedstawił problemy najczęściej występujące w procesie laminowania oraz ich przyczyny.
Na zakończenie uczestnicy spotkania mogli zaznajomić się z ofertą laminatorów firmy Nordmeccanica. Jerzy Kubicki z firmy JWK Consulting zaprezentował szeroką gamę urządzeń do laminacji tego włoskiego producenta. Wśród prezentowanych maszyn znalazły się urządzenia pozwalające m.in. na wykonywanie podwójnej czy potrójnej laminacji. DS