W ofercie monitorów graficznych EIZO pojawiły się ostatnio dwa nowe modele. Posiadają szerokogamutowe matryce oraz technologie umożliwiające precyzyjne odtwarzanie barw, dzięki czemu świetnie nadają się do pracy z kolorem w różnych zastosowaniach.
ColorEdge CG319X ma ekran o przekątnej 31,1” i wyświetla obrazy w rozdzielczości DCI-4K (4096x2160), natomiast ColorEdge CG279X ma 27” ekran o rozdzielczości 2560x1440.
Obydwa nowe modele wyposażono w udoskonalony czujnik kalibracji, który pozwala swobodnie pracować nawet wtedy, gdy wyświetlacz się kalibruje. Po upływie określonej przez użytkownika liczby godzin czujnik wysuwa się na ekran w taki sposób, by nie zasłaniać widoku i nie przeszkadzać w normalnym używaniu monitora. Kalibrator stanowi integralną część urządzenia, nie trzeba więc kupować dodatkowego sprzętu kalibracyjnego. Należy jednak pamiętać, że w trakcie kalibracji nie powinno się pracować z kolorami, ponieważ ustawienia barwne ekranu będą się zmieniać.
Na kolory i jasność monitora LCD mogą wpływać wahania temperatury w otoczeniu oraz temperatury samego urządzenia. Nowe modele wyposażono we wbudowany czujnik, który wykrywa zmiany temperatury i dopasowuje przejścia tonalne, kolory, jasność oraz inne ustawienia monitora tak, aby obraz cały czas wyświetlał się prawidłowo. Algorytm wykorzystywany przez sztuczną inteligencję (AI) monitora umożliwia pomiar temperatury i regulację ustawień nawet przy wysokim poziomie jasności. Ponadto CG319X i CG279X wyposażono w autorską technologię EIZO o nazwie Digital Uniformity Equalizer (DUE), która dodatkowo kompensuje wpływ wahań temperatury otoczenia na ustawienia temperatury barwowej i jasności, zapewniając stabilne wyświetlanie obrazu na całej powierzchni ekranu. W konstrukcji monitora udało się także wyeliminować wentylator – dzięki temu urządzenie działa bezgłośnie, ale jednocześnie wydajnie i bez nagrzewania się.
Monitory odtwarzają 99 proc. przestrzeni AdobeRGB oraz 98 proc. przestrzeni barwnej DCI-P3, stosowanej powszechnie w branży mediów i rozrywki. Zgodnie z wytycznymi standardu DCI oferują także wysoki współczynnik kontrastu (1500:1 w przypadku CG318X, 1000:1 w przypadku CG279X). Umożliwia to reprodukcję prawdziwej czerni, co z reguły jest trudne do osiągnięcia na typowych monitorach LCD. Ponadto panele mają specjalną warstwę, dzięki której wyświetlane odcienie zachowują głębię nawet wtedy, gdy patrzy się na nie z boku.
Najistotniejszą różnicą między nowymi monitorami a monitorami EIZO wcześniejszych generacji jest obsługa krzywych HLG (Hybrid Log-Gamma) i PQ (Perceptual Quantization), co pozwala wyświetlać i edytować treści wideo w standardzie HDR (high dynamic range).
W listopadzie pojawi się też nowa wersja autorskiej aplikacji EIZO do zarządzania kolorem – ColorNavigator 7. Dzięki niej użytkownicy mogą regularnie kalibrować oraz szybko i wiarygodnie kontrolować jakość wyświetlanego przez monitor (lub kilka monitorów) obrazu. ColorNavigator 7 łączy funkcjonalności znane z wcześniejszych aplikacji EIZO: ColorNavigator 6 i ColorNavigator NX, tworząc nowe, udoskonalone rozwiązanie do zastosowań na różnych polach środowisk kreatywnych. Korzystając z ColorNavigator 7, użytkownicy mogą jednocześnie kalibrować wszystkie tryby wyświetlania kolorów, określić harmonogram kalibracji i zarządzać jakością kolorów w środowiskach wielomonitorowych za pomocą tylko jednej aplikacji. Będzie to pierwsza aplikacja do zarządzania kolorem z polskim interfejsem.
Więcej informacji: www.eizo.pl
Artykuł sponsorowany