List otwarty Sekcji Poligrafów SIMP
6 gru 2016 14:50
W trosce o jakość poligrafii w polskich drukarniach
Członkowie Zarządu Sekcji Poligrafów SIMP, zgromadzeni 20 marca 2009 na posiedzeniu w Bydgoszczy, na wniosek Koła Małopolskiego Sekcji Poligrafów SIMP analizowali sytuację, jaka zaczęła się rysować na rynku produkcji dziełowej w Polsce.
Sygnały i przykłady napływające do członków naszego Stowarzyszenia świadczą o fakcie znacznego pogorszenia produkcji dziełowej, a w szczególności oprawy złożonej, pod pozorem obniżania kosztów produkcji. Często w takich przypadkach zachodzi wprowadzanie w błąd nieświadomych tych praktyk Wydawców.
Oceniając obiektywnie sytuację i tkwiący w świadomości rynku kryzys, członkowie SIMP są przeciwni poddawaniu się psychozie cięcia kosztów za wszelką cenę i przełożenia ich na jakość produktu. Takie postępowanie prowadzi do osłabienia będącego w nie najlepszej kondycji rynku książki.
Istniejące dotychczas wymagania dotyczące parametrów technicznych surowców użytych do produkcji oraz standaryzacja procesów technologicznych pozwalały na zachowanie jakości na najwyższym światowym poziomie. Tymczasem coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, gdzie Wydawca kuszony jest znacznie niższą ceną produktu, często bez świadomości różnic w zastosowanych materiałach oraz procesie technologicznym.
Członkowie SIMP nie zamierzają podważać prawa Wydawcy do wolnego wyboru oferty, lecz wskazują na konieczność świadomości, co w rzeczywistości jest w niej zawarte.
Sygnalizowane negatywne zjawiska nie są obojętne dla środowiska poligraficznego. Stąd rodzi się inicjatywa opracowania pod auspicjami Sekcji Poligrafów SIMP kodeksu jakości produkcji poligraficznej zgodnego ze sztuką i z etyką drukarską.
Postępowanie zgodne z zasadami proponowanego kodeksu umożliwi weryfikację i wyraźne oddzielenie drukarń szanujących standardy jakości produkcji poligraficznej od pozostałych, które stanowią mniejszość, gdzie w działalność wkalkulowano dumping cenowy, co z reguły prowadzi nieuchronnie do obniżenia wartości jakościowych.
Prezes Zarządu Sekcji Poligrafów SIMP
inż. Tadeusz Chęsy
Wiceprezes Zarządu Sekcji Poligrafów SIMP
inż. Karol Marzec