Maszyna Genius 52 UV w ofercie KBA-Polska
6 gru 2016 14:50
Portfolio firmy KBA-Polska rozszerzyło się o ćwierćformatową arkuszową maszynę drukującą w technologii UV – KBA Genius 52 UV. Jest ona produkowana przez KBA-Metronic, siostrzaną spółkę koncernu KBA, i stanowi jedno z rozwiązań wykorzystujących technologię offsetu bezwodnego.
KBA Genius 52 UV to urządzenie wprowadzone na rynek już przed kilku laty, do tej pory było jednak oferowane na polskim rynku bezpośrednio przez KBA-Metronic. Było ono promowane m.in. podczas kwietniowych targów Poligrafia 2009.
Maszyna ta posiada szereg innowacyjnych funkcji, stanowiących o jej wyjątkowości w dziedzinie arkuszowego druku offsetowego UV. Pięć zespołów drukujących zostało umieszczonych w formie V wokół centralnego cylindra dociskowego. Maszyna nie posiada typowych stref farbowych, lecz krótki, opatentowany przez KBA zespół farbowy. Wałki aniloksowy i nadający farbę, cylindry płytowy i drukujący posiadają identyczną średnicę, eliminując ryzyko powstania tzw. efektu ducha, jak też konieczność regulacji wałków farbowych. Za stałą ilość farby nadawanej na podłoże, zwłaszcza przy trudnych materiałach, odpowiadają wałek aniloksowy i rakiel komorowy. Maszyna umożliwia zadrukowywanie podłoży niewsiąkliwych (np. tworzyw sztucznych typu PVC, PC, PS, ABS i PET), jak też kartonów i papierów stosowanych przy produkcji opakowań oraz etykiet.
Maszyna KBA Genius 52 UV jest wyposażona w automatyczny system zmiany płyt, dzięki czemu zmiana zlecenia zajmuje tu niespełna 5 minut. Do osiągnięcia nakładu docelowego wystarcza ok. 10 arkuszy próbnych. To oznacza, że sprawdza się ona szczególnie przy zleceniach nisko- i średnionakładowych, wymagających krótkiego czasu realizacji. Jej siłą jest szybka i prosta jednoosobowa obsługa. Maszyna drukuje z maks. prędkością 8 tys. ark./h na podłożach o formacie z zakresu od 210x297 do 360x520 mm i grubości od 0,1 do 0,8 mm. Znajdują w niej zastosowanie specjalne farby UV oraz różne rodzaje płyt drukowych: do offsetu bezwodnego, analogowe bądź cyfrowe. Maszyna zajmuje niewielką powierzchnię – niespełna 12 m2 – i waży nieco ponad 6 ton.
Opracowano na podstawie informacji firmy KBA Polska