W dniach 17-18 kwietnia br. odbyła się Międzynarodowa Konferencja: Innovations in Publishing, Printing and Multimedia Technologies. W wydarzeniu wzięło czynny udział ponad 50 uczestników, którzy przedstawili tematy związane z innowacjami w przemyśle.
Aż 7 z nich to uczestnicy z Polski, z Zakładu Technologii Poligraficznych Politechniki Warszawskiej. Swoje referaty zaprezentowali: prof. Halina Podsiadło, dr hab. inż. Georgij Petriaszwili, dr hab. Zuzanna Żołek-Tryznowska, dr inż. Henryk Godlewski, dr inż. Marta Gajadhur, dr inż. Katarzyna Piłczyńska oraz mgr inż. Piotr Janicki, który reprezentował również Drukarnię Wydawniczą im. W.L. Anczyca w Krakowie.
Profesor Halina Podsiadło przedstawiła możliwości wykorzystania właściwości kryształów fotonicznych, dr hab. inż. Georgij Petriaszwili wraz ze swoim doktorantem mgr. inż. Piotrem Janickim zaprezentowali natomiast swoje najnowsze badania związane z analizą trajektorii kontaktu ostrza noża krążkowego z krojonym wkładem książkowym.
Dr inż. Henryk Godlewski wygłosił referat na temat opracowanych przez siebie patentów związanych z innowacyjnym kompletowaniem wkładu oraz wykonywaniem opraw zeszytowych i złożonych. Dr inż. Marta Gajadhur omówiła parametry jakościowe farb specjalnych, a dr inż. Katarzyna Piłczyńska zaprezentowała możliwość zastosowania papierów offsetowych niepowlekanych w drukowaniu elektrofotograficznym pośrednim. W trakcie sesji posterowej dr hab. inż. Zuzanna Żołek-Tryznowska przedstawiła wpływ warunków przechowywania na wybrane właściwości odbitek wykonanych na foliach.
Przedstawione przez naukowców Politechniki Warszawskiej tematy spotkały się z dużym zainteresowaniem słuchaczy, o czym świadczyły liczne pytania bezpośrednio po wystąpieniach, a także interesujące dyskusje już w kuluarach.
Konferencja odbyła się w Kownie na Uniwersytecie (Kauno Kolegija), na Wydziale Technologii Mediów. Oprócz uczestników z Polski i Litwy można było wysłuchać referatów naukowców z: Rosji, Łotwy, Serbii i Czarnogóry, Białorusi. Tematyka wystąpień dotyczyła nie tylko technik drukowania i wykończeniowych, ale również metod nauczania w poligrafii, a także cybertechnologii oraz nowoczesnych trendów na rynku.
Po południu uczestnicy mieli możliwość zwiedzić Kowno, a wieczorem odbyła się uroczysta kolacja, podczas której można było wymieniać się doświadczeniami w nauczaniu akademickim, a także z wdrażania swoich projektów naukowych do przemysłu. Organizatorzy konferencji zaprosili wszystkich do staromiejskiej restauracji Berneliṷ Užeiga. Jest to miejsce, w którym można spróbować tradycyjnych litewskich dań, przypominających Polakom potrawy znane im z Podlasia.
Ostatniego dnia Konferencji odbyła się wycieczka do Oniksztów – miasta znanego ze skansenu, gór, jeziora oraz dworu Burbiškis, należącego w XVII wieku do polsko-litewskiej rodziny Węcławowiczów.
Kowieńskie konferencje odbywają się od ponad 10 lat, zwykle w kwietniu. Organizatorzy już teraz zaprosili na przyszłoroczne wydarzenie, w ramach którego będzie można zaprezentować swoje osiągnięcia z dziedziny poligrafii i multimediów.
Katarzyna Piłczyńska